Pod sopkou

Originální název: Under the Volcano

Odeon - 1980

Odeon (1980) 503
Odeon (1965) 502

Děj románu klasika angloamerické literatury (1909-1957) se odehrává v mexickém městečku r. 1938. Pod vnějším rámcem tragického osudu bývalého britského konzula kreslí obraz světa 20. století s hrozbou fašismu a rozpadem západní civilizace. (Založil/a: karel777)

Malcolm Lowry Malcolm Lowry
*28.07.1909 - †27.06.1957

Děčínský
  31. 5. 2016, 11:36
Rozsáhlý text (asi 480 stran) popisuje události jediného dne. Ale stále se vrací do minulosti, popisuje, osvětluje a odhaluje činy, myšlenky hlavního protagonisty románu a jeho bývalé manželky, nevlastního bratra a vůbec lidí z jeho okolí. Román je, pro mne, deprimující a připomíná mi podobná témata jiných autorů (A. Camus- Cizinec). Autor se asi předvádí jak umí žonglovat se slovy, bez nesnází přechází z osoby na osobu, z minulosti do současnosti. Popisuje zážitky a pocity alkoholika, krásy přírody, ubohost všedního života Indiánů, přepychový život boháčů a pod. Vypadá to, že hledá správnou cestu životem a asi jí nenachází (sám propadl alkoholu). Podobné pocity prožívají lidé, kteří nemuseli v mládí pracovat, dostalo se jim nějakého vzdělání a pohodlného místa ve životě. Jde o hledání smyslu života, ale jednoznačně tvrdit, že jej lze nalézt v prostřednosti není asi na místě. Vypadá to, že třeba používat rozumu k nějakému kompromisu. Horší je, když se toho rozumu nedostává.