Originální název: Když duben přichází

Olympia (2007) 80-7376-024-X 204
Olympia (1999) 80-7033-581-5 206
Olympia (1995) 80-7033-367-7 206
Mladá fronta (1970) 220

Jedna z mála foglarovek, kterou autor situoval nikoli do skautského, ale do školního prostředí. Lubor a jeho spolužáci z "Bedny" prožívají v průběhu jednoho školního roku bolestný přerod vzájemných vztahů, který přináší dospívání.

Nantong
  21. 11. 2014, 11:57
Jak jsem se tak probírala seznamem mých přečtených knih, řekla, jsem si, že bych se k některým mohla vrátit. Tato kniha byla první. Krásné čtení, opět jsem si připoměla, jak jsem foglarovky kdysi hlatala jedním dechem. V jednu chvíli jsem byla na Lubora až naštvaná, že se nechtěl přiznat k přítelství s Vojtou, naštěstí jej pak vytrhl od jeho ponurých myšlenek...
Popis jednotlivých postav a jejich rolí ve třídě, a i popis myšlenek dospívajících chlapců vůči vrstevníkům a také vůdči učitelům a rodičům byl pro mě zajímavý.
jarin58
  7. 10. 2013, 15:13
Přečetl jsem knihu až nyní ve svých pětapadesáti letech a musím plně souhlasit s Corrientes.I tady je poznat kam jsme v lidských vztazích bohužel postoupili.
čarodějka999
  20. 3. 2012, 20:46
Ač školní prostředí, i tak fajn knížka, která se velmi dobře četla a opět jsem ji dříve přečetla aspoň 5x. Fandila jsem Luborovi a nakonec vše i dobře dopadlo.
dollyk
  21. 11. 2016, 19:39
Podle mne asi nejlepší foglarovka. (Kromě série Rychlých šípů, samozřejmě.) Měl jsem ji moc rád. Možná proto, že se odehrávala ve škole, ale na rozdíl od Boje o první místo nekončila v oddíle skautů. Ne, že bych Boj proto odsuzoval, to ne, jen mě bavilo číst i o přátelství mimo oddíl, kde se zdálo být kamarádem povinností.
edulla
  2. 9. 2015, 10:58
Jedna z mých nejoblíbenějších foglarovek. Někde bych ještě zbytky mojí dětské knihovničky našla, a zrovna tato kniha je ve formě téměř salátového vydání, protože jsem si ji s sebou vozívala i na tábory atd. Způsob, jakým autor popisuje svět dětí a dospívajících, je prostě unikátní a citlivý.
Corrientes
  26. 9. 2013, 19:53
Naprosto úžasná kniha, četl jsem to nejméně 5-6 krát. Nádherné vykreslení mnoha charakterů, které jsou opravdu jedinečné. Každé postavě je dán přiměřený prostor, ale samozřejmě nejvíce Luborovi a Vojtovi. Hlavně můžeme provést srovnání: jedna z postav, hromotluk Draňák, je jednou nazván Bílkem zlodějem, což jej velmi naštve. Dnes, když tohle někomu řeknete, tak se akorát vysměje...
Pro mě jedna z nejlepších knih od Jaroslava Foglara.
vojtechadamcik
  26. 12. 2010, 19:04
Chvílemi až trošku děsivá, ale přesto krásná kniha ze série nepřekonatelných Foglarovek. Pro nás dávno zapomenuté časy se objevily v této duší napsané knížce.
Mot
  29. 1. 2016, 2:02
Obsahuje spoiler spoiler Netypická foglarovka, která nestojí na dobrodružných zápletkách, ale na vývoji vztahů mezi hlavními postavami. Autor zde dokázal, že různé chlapecké charaktery znal opravdu dobře, a v českém kontextu se podle mne jedná o vrcholné dílo "psychologické" literatury pro mládež. Trochu podobný je román "Boj o první místo", ale hrdinové "Dubna" nenacházejí svůj ráj ve skautském oddíle, ale díky novému osvícenému učiteli ho dokážou vytvořit přímo ve své "zkažené" třídě. Snad jen tento závěr může vypadat trochu moc idealisticky, nicméně k Foglarovu stylu taková finále vlastně patří. Kvalitu a působivost celku to nijak nesnižuje.
Aife
  5. 8. 2014, 14:23
Charaktery hlavních a vedlejších hrdinů jsou opravdu velmi dobře vykreslené. Tato foglarovka je spíše psychologickým románem než oddechovou četbou pro mládež.
ankkk
  15. 11. 2011, 12:28
Asi nejlepší knížka od J. F. s nejlepším vykreslením hrdinů. Na rozdíl od jiných se nejdená a partu, kde nejhorší je ten, který občas přijde pozdě.
Samantha
  18. 6. 2010, 13:48
Tuhle knihu bych označila jako "foglarovku pro dospělé" - až překvapivě přesné a tentokrát skutečně opravdové vykreslení jedné obyčejné školní třídy se klasickým dílům tohoto spisovatele úplně vymyká. A právě proto stojí za to si jej přečíst. Tady totiž nejsou žádní dokonalí hoši, ale společenství šprtů, nafoukaných sportovců, šikanovaného třídního otloukánka, hezoun, na kterého si nikdo nedovolí, pubertální sprosťáci, kteří nevědí, co sami se sebou, dva nebo tři drsňáci co chabé školní výsledky vyrovnávají silou, a pak ten zbytek obyčejných naprosto průměrných kluků ze kterých se rekrutuje i hlavní hrdina, jenž marně pátrá po tom, jak je možné, že se z kdysi celkem fajn třídy stala tahle tlupa. Poučná a smutná sonda do dospívajících myslí a duší, která (byť v jiných dobovýh kulisách) platí dodnes...