Rudý králík

Poprvé vydáno celosvětově: 1982

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-041-9

BB art (2003) 80-7341-041-9 540

Tom Clancy se prostřednictví nevšedního románu, jehož námětem je celosvětové politické drama, vrací do začátků kariéry Jacka Ryana.
Dlouho předtím, než se Ryan stal prezidentem nebo ředitelem CIA, než bojoval proti teroristickým útokům na Super Bowl nebo na Bílý dům, dokonce ještě dříve, než ponorka se jménem Rudý říjen překonala přes všechny peripetie Atlantik, pracoval jako historik, učitel a bývalý příslušník námořní pěchoty. Žil v Anglii a sbíral materiál k sepsání knihy. Série životu nebezpečných setkání se skupinou odpadlíků IRA na něj upozornila zástupce ředitele CIA viceadmirála Jamese Greera - stejně jako jeho protějška u britské SIS Sira Basila Charlestona - a když ho Greer požádal, jestli by se nechtěl stát externím analytikem CIA, Jack se dlouho nerozmýšlel. Příležitost byla neodolatelná a on nepochyboval, že se mu podaří věnovat se jí i přes své další povinnosti.
A pak Jack pustil zbytek svých povinností z hlavy, protože jeden z jeho prvních úkolů spočíval v tom, že měl provést výslech vysokého sovětského dezertéra, a ten mu vyjevil úžasný příběh: vrcholní představitelé Sovětského svazu, včetně Jurije Andropova, plánují atentát na papeže Jana Pavla II.
Je to možné? Jak dny a týdny plynou, Ryan se musí hodně ohánět, zprvu aby tuto teorii potvrdil, pak aby jí předešel; ocitá se však v úplně novém světě, a nic, co až dosud provedl, ho nepřipravilo na vysoce nebezpečnou hru kočky s myší, kterou spolu Sovětský svaz a Spojené státy hrají.
Nakonec nejde jen o papežův život, ale o stabilitu celého Západu... a možná už je stejně pozdě na to, aby s tím nějaký čerstvě nastoupivší analytik CIA něco zmohl.

tomashr
  19. 4. 2011, 11:57
Clancyho a zejména právě cyklus Jacka Ryana mám velice rád, ale konkrétně tento díl patří k těm slabším. Zápletka není úplně nejpromyšlenější a ani napětí z četby není zdaleka takové, jako u jiných knih tohoto autora.
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:01
Ve své době jsem měl knížky od Toma Clancyho docela rád, ale Rudý králík mě nebavil ani tehdy. Příliš dlouhé a bez špetky originality, což je dohromady vražedná kombinace.