Originální název: L'Ille des pingouins

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 234
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1954) 292
Svoboda (1950) 319
Ottovo nakladatelství (1914) 391

Satiricky a parodistický román, o dějinách ostrova Tučňáků. Autor ironicky líčí původ tučňáků, dobu středověku s jejími legendami, vytvořenými církevní hierarchií, a zejména dobu novou, zvláště pak období třetí francouzské republiky. Autor nešetří ve svém díle nikoho, zesměšňuje antisemitismus, buržoazii, státníky, právníky i ženy onoho období jako inspirátorky tučňácké politiky. Ačkoliv předmětem satiry je Francie, zesměšnění se týká všech pseudodemokratických států na přelomu 19. a 20. století.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Marylin77)

jehlaspichlas
  15. 8. 2011, 13:33
Docela zajímavá satirická bajka, alegorie, nebo jak tohle dílo nazvat, docela jsem se
u něho pobavil. Vytvořil tučňáčtí dějiny - viz metafora na člověka, které následně a
zjednodušeně zopakoval a něco si přimyslel.
Abigor
  24. 8. 2014, 9:29
Některý věci tam byly skvělý, nejvíc asi začátek, kde se řeší mýtický zrod tučňáčího druhu. Ostatek celkem nic moc, pro toho, kdo není zběhlej ve francouzských dějinách. Takový člověk si knihu, stejně, jako já, neužije v celé její šíři, což je fakt škoda.
Seňorita Eskimo
  17. 10. 2013, 22:56
Ťulpuše, Mektoš, Psíhubka z Vlkochrupů... proč?? Mně se to teda nelíbilo. Bude to tím, že nejsem cílová skupina. V historii si dvakrát nelibuju (a to myslím třeba tak že sotva rozeznám Napoleona od Ludvíka XIV.). Co se mi líbilo, byla pasáž rozhodování, jestli ten tučňácký křest uznat. I jiné části by mohly být (a místy byly) třeba i zajímavé, ale co mě vytáčelo, byla ta přehlídka stupidních jmen.