Vysoká hra patriotů

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

BB art - 2002
ISBN: 80-7257-691-7

BB art (2002) 80-7257-691-7 464

Ve Vysoké hře patriotů je bývalý mariňák Jack Ryan vysokoškolský učitel historie a analytik CIA. Právě teď by si rád od všech svých závazků odpočinul. Vydal se i s rodinou do Anglie na dovolenou, avšak připlétat se do vyhrocených situací je snad už jeho osud. V Londýně se stane svědkem atentátu irských teroristů na prince z Walesu a jeho rodinu. S nasazením vlastního života zabrání nejhoršímu, čímž si vyslouží nehynoucí vděk Britů, avšak zároveň i nesmiřitelnou nenávist atentátníků. Stane se i s rodinou číslem 1 na jejich seznamu cílů a jedinou možností, jak si zachránit život, je rozprášit teroristickou síť, která se kolem něho i po návratu domů stahuje.
Pozorný čtenář Clancyho oslňujícího debutu Hon na ponorku z roku 1984 si možná vzpomene na drobnou zmínku o účasti hlavního hrdiny románu Jacka Ryana při záchraně britské královské rodiny před teroristickým atentátem. Clancy napínal čtenáře čtyři roky, než dal tomuto náznaku konkrétní podobu. Stalo se tak v románu Vysoká hra patriotů z roku 1988, kterým se Ryanovy příhody začaly chronologicky řetězit, aby vyvrcholily ve dvou posledních autorových dílech jeho působením v nejvyšší funkci v Bílém domě.

Vysoká hra patriotů znamená v autorově tvorbě podstatný mezník. Oběma předchozími romány, Honem na ponorku i Rudou bouří, způsobil sice převrat v žebříčcích bestsellerů a vysloužil si nebývalý čtenářský zájem, leč etabloval se jako autor úzkého subžánru technothrillerů. Hlavní roli v nich hraje převratná technika a lidé jsou v nich jakoby na vedlejší koleji, v nejlepším případě jen jako její obsluha. Vysokou hrou patriotů však Clancy tyto role obrátil. Postavil do centra pozornosti hrdiny románu z masa kostí, a třebaže technika nepřestala hrát podstatnou roli, už není samospasitelná. Clancy tak vstoupil do méně svazující oblasti politického thrilleru a i zde tímto i následujícími romány prokázal své mistrovství.

vladislaus
  2. 9. 2014, 14:14
Americký patroitismus se knihou táhne jak včelí med. Ti dobří jsou bez chybiček a zlí dostanou za vyučenou. Ty, ty, ty! Díky štěstí těch dobrých a hlouposti zlých končí kniha happyendem. Pokud autora srovnám třeba s Forsythem, tak je to poloviční kvalita.
Ailees
  11. 2. 2012, 21:15
Vysokou hru patriotů jsem přečetla víceméně ze zvědavosti. V rámci svého žánru je to asi dobrá kniha, ale že bych byla nějak zvlášť nadšená z hrdinného agenta/analytika CIA, který vlastním tělem zachrání příslušníky britské královské rodiny, se opravdu říct nedá.
QUASTER
  1. 8. 2012, 13:11
Technothrillery mám rád a tento považuji za jeden ze základních kamenů žánru.To samé si dovoluji tvrdit o stejnojmenném filmu.