Kardinál z Kremlu

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

BB art - 2001
ISBN: 80-7257-648-8

BB art (2001) 80-7257-648-8 408

Kremelskými koridory, kterými v minulosti tekla krev, v nichž se sváděly boje o moc na život a na smrt a kde se rodily plány na podmanění světa, chodbami hemžícími se stranickými aparátníky se prochází Kardinál...
Obě jaderné supervelmoci, Spojené státy americké i Sovětský svaz, navenek vyjednávají o míru, avšak zbrojení na obou stranách neustává. Studená válka vrcholí, USA se netají svým obranným programem Hvězdných válek. Satelitní snímky zařízení na afghánských hranicích a laserové zkoušky ve vesmíru napovídají, že sovětská strana buduje něco obdobného. Ovšem s tím rozdílem, že to přísně tají a že není jisté, zda půjde pouze o obranný systém.
Špionážní mašinérie běží na plné obrátky, každá ze stran se snaží zjistit o plánech protivníka co nejvíc informací. Kompletní dokumentaci sovětského projektu má v rukou jediný člověk: Michail Filitov, válečný hrdina, plukovník Rudé armády. Je připraven předat ji do rukou Američanů. Filitov je totiž legendární Kardinál, nejvýše postavený agent CIA v kremelské hierarchii.
Dlouhá léta pracoval v dokonalém utajení. Pak však stačila jedna neopatrná schůzka v moskevském metru - a KGB zná svůj cíl.
Svůj cíl zná v tom okamžiku i CIA: už nejde jen o získání cenného špionážního materiálu, ale o záchranu člověka, který se pro zachování míru rozhodl nasadit vlastní život.
Jack Ryan se nerozpakuje udělat pro stejnou věc totéž. Píše se rok 1988 a on ještě netuší, že zanedlouho usedne do Oválné pracovny Bílého domu. Teď se jako špičkový agent CIA vydává na svou dosud nejnebezpečnější misi.

Tom Clancy měl v roce 1988, kdy napsal tuto knihu, za sebou už sérii přednášek pro CIA, strategické porady s prezidentskými štáby a konzultace s odborníky na špionáž. To vše díky intenzivnímu studiu zahraničně politických otázek, vojenství a zejména problematiky sovětsko - amerických vztahů, které započal ještě jako bezvýznamný pojišťovací agent. Ve zmíněném roce však už byly na trhu tři romány, které mu přinesly světovou proslulost: počínaje Honem na ponorku přes Rudou bouři k Vysoké hře patriotů. Kardinál z Kremlu se držel čtyři měsíce na vrcholu žebříčku bestsellerů New York Times a další, větší úspěchy, které už deset let má možnost zaznamenávat i český čtenář, na sebe nenechaly čekat...

Hejtmy
  12. 3. 2011, 19:59
Klasická knížka od Toma Clancyho. Četl jsem to zhruba v patnácti letech, kdy mě taková literatura bavila. Dneska už bych to asi nezkousl, ale tehdy mně to přišlo dobré.