Zelená ratolest

ISBN: 80-7185-715-7

Paseka (2005) 80-7185-715-7 229
Mladá fronta (1993)
Československý spisovatel (1956)

Druhá část dobrodružné historické trilogie Zelená ratolest zachycuje osudy Harryho Talvace (syna stavitele, který umírá v závěru románu Nebeský strom vinou krutosti svého pána Isambarda, lorda z Parfois), vyrůstá na dvoře velšského prince Llewellyna a chystá se pomstít otcovu smrt a zároveň očistit vlastní jméno poté, co se nešťastně zapletl do milostné aféry mezi princeznou a anglickým šlechticem. Vydává se proto zpět do Anglie na hrad Parfois, kde však zjišťuje, že mocného Isambarda není lehké zabít - nejen pro jeho moc, ale i povahu.
Zelen ratolest není jen poutavým příběhem z dramatického období anglické historie, ale i příběhem nevšedního milostného vztahu dvou dospívajících lidí, považujících věrnost a čestnost za nejvyšší životní hodnoty. (Založil/a: nightlybird)

Edith Pargeter Edith Pargeter
*28.09.1913 - †14.10.1995

Skřítek
  7. 1. 2013, 5:22
Nebeský strom a Zelenou ratolest jsem četla ještě jako školačka, ke knihám se vracívám i teď a vždy mne překvapí svou hloubkou. Čest a věrnost v knihách skutečně získávají na až absurdní důležitosti, šťastný konec není docela šťastný a o vítězství tu vůbec nejde. Pomsta v druhém dílu přechází zvolna tam, kde v prvním dílu skončila, v oddanou lásku. Zvláštně psychologicky postavené, ale ne nemožně. I když už jde o romány vydáním staré, i dnes jsou čtivé a v tom megalomanském amoku mnohých dnešních úspěšných autorů působí knihy od Pargeter jako závan svěžího vzduchu. Třetí díl jsem nikdy nečetla, a ani nevím, zda chci, snad cítím strach, že není možné, aby třetí díl dokázal držet krok s dvěma předchozími.
StrejdaPříhoda
  13. 11. 2013, 22:08
Zelenou ratolest jsem četl ještě dříve než Nebeský strom což mě pak trošku mrzelo, ale jedná se o úžasný historický román. Mladý Harry obětuje kdeco jenom aby neudělal ostudu svému jménu, čímž občas věci pořádně zkomplikuje...
nightlybird
  14. 6. 2010, 0:31
Chtěl bych jen podotknout, že jednotlivé části trilogie na seba navazují relativně volně a dají se číst i samostatně. Já jsem je alespoň tak četl, protože jsem je získával postupně a jak vidno - přežil jsem to.