Plantáž Shadowbrook

Plantáž Shadowbrook Originální název: Shadowbrook

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-167-9

BB art (2007) 978-80-7381-167-9 508

Rok 1754. Na dně hluboké rokle v Ohijské pánvi, na niž si činí nárok Francouzi i Angličané, první kule z muškety odstartovala nemilosrdný sedmiletý konflikt, který nakonec zničil francouzskou imperiální nadvládu a připravil cestu americké revoluci. Ve světě potácejícím se na pokraji převratných změn se Quentin Hale, statečný zálesák i uhlazený džentlmen v jedné osobě, pouští do boje o zachování milované rodinné plantáže Shadowbrooku. Další stěžejní postavy románu - irsko-indiánský míšenec, stojící jednou nohou ve světě bílých a druhou mezi indiány, krásná Nicole Craneová, v jejímž srdci se střetává láska ke Quentinovi s touhou po řeholním životě - ti všichni se stávají figurkami v britském boji o vládu nad severoamerickým kontinentem. Autorka nás ve svém díle přenáší z dlouhých domů irokézských indiánů do elegantního prostředí panského domu na Shadowbrooku, do srdce panenských pohraničních lesů i do prostředí dlážděných ulic kanadského Québeku. Swerlingová umně splétá příběh plný vášní i intrik, víry i hlubokého náboženského zanícení, odvahy i zrady. V románu se setkáme s nezapomenutelnými postavami - smyšlenými i skutečnými - včetně mladého George Washingtona, slavných generálů sedmileté války i mnoha dalších. Mohutný tok tohoto historického románu živě a z mnoha pohledů zrcadlí strašlivý válečný konflikt, který ve druhé půli osmnáctého století otevřel cestu k americké nezávislosti. Svým klasickým zpracováním je Plantáž Shadowbrook uchvacujícím a navýsost čtivým příběhem nejen o ctižádosti a válce, ale i o bytostné a vše proměňující síle lásky a osobní odpovědnosti. (Založil/a: Action)

Beverly Swerling Beverly Swerling
*1941

Action
  22. 6. 2010, 15:07
Kniha je napsaná velmi poutavě a rychlý sled událostí zaručuje zaujetí čtenáře a jeho vtáhnutí do děje knihy, která se nedá jen tak lehce odložit. Velmi se mi líbila.