Gejša

Originální název: Geisha

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-108-3

BB art (2003) 80-7341-108-3 356

Gejši a jejich tajemný, uzavřený svět již od prvního setkání s Japonskem poutaly pozornost západního světa. Žena se silnou vrstvou bílého make-upu a rudě nalíčenými rty se stala jedním ze symbolů Japonska, který vyvolával celou řadu otázek, na něž není snadné odpovědět. Jaké ženy se skrývají za neproniknutelnou maskou líčení? Jaká pravidla a zákony vládnou v uzavřeném světě gejš? Jsou gejši skutečně umělkyně, tanečnice a hudebnice, nebo jenom obdoba západních kurtizán? Prchavý svět dlouho žárlivě střežil svá starobylá tajemnství, ale Lesley Downerové se podařilo proniknout za jeho hradby. Její kniha poutavým způsobem seznamuje čtenáře s mizejícím světem gejš, jeho současnou podobou i minulostí. Barvitý obraz doplněný slastními zkušenostmi autorky ukazuje gejši a jejich svět bez pozlátka a bez příkras takový, jaký skutečně je.
Autorka provádí čtenáře nejen vyhlášenými květinovými čtvrtěmi Kjóta a Tokia, které jsou po staletí domovem společnic, důvěrnic a milenek vládců Japonska, ale i do odlehlých městeček a měst Japonských ostrovů. Blyštivý svět gejš má však i svoji odvrácenou stranu – ponížení, opovržení a vyčerpávající dřinu. Gejša Lesley Downerové se nevyhýbá ani této temné stránce života v květinových čtvrtích. Citlivě poukazuje na rozdílný pohled na tělesnou lásku, úlohu manželství ve společnosti a postavení ženy v rodině v Japonsku a na Západě. Prchavý svět zůstával po staletí neměnný, ale dalekosáhlé a dramatické změny po druhé světové válce se nevyhnuly ani jemu. Možná, že za nějakou dobu zmizí i poslední z květinových čtvrtí a spolu s ní i ženy, které dokáží vykouzlit prchavý svět, zrcadlový obraz toho skutečného. (Založil/a: Action)

Lesley Downer Lesley Downer
*1949

panta rhei
  1. 4. 2012, 9:07
Narazila jsem na ni v knihovne nahodou a nebyt anotace, asi bych ji nechala lezet(protoze obalka preci jen evokovala nejake to lechtive damske ctivo, ale jak se rika - nesud podle obalu...). Po precteni se mi s touto knihou nechtelo loucit a nyni ji zoufale shanim, abych ji mohla mit po ruce kdykoli si vzpomenu; kazdpadne, vsem, co by chteli nahlednou za paravan a zjistit, co vsechno vlastne obnasi tato profese a jake ma historicke koreny - vrele doporucuji, spolecne se stejnojmennou knihou od Lizy Dalbyove.