Vystěhovalci I

Vystěhovalci I Originální název: Utvandrarna - Invandrarna

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1976
ISBN: 25-036-76

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1976) 25-036-76 696

1. kniha zahrnuje romány Vystěhovalci a Přistěhovalci z tetralogie o osudech švédských emigrantů v polovině 19. století V popředí bohaté galerie postav s postaviček tohoto díla stojí silný a sebejistý Karl Oskar Nilsson, který od svých šestnácti let nikdy nepochyboval, že jen on sám může a musí rozhodovat o svém osudu i o osudu své rodiny, a jeho krásná žena Kristina. U všech vystěhovalců jde především o vzpouru proti útisku, bídě a beznaději. Je to příběh těch, kdo plni života opouštějí zemi svých předků a jistot, aby v novém, vzdáleném a neznámém prostředí uskutečnili své představy o svobodném a spravedlivém životě. Autor klade důraz na lidské hodnoty, které dělají život snesitelnější. Různorodé osudy prostých , obyčejných lidí a jejich zápas se životem jak ve staré vlasti, tak cestou do Ameriky i budování nové existence jsou vsazeny do toku vyprávění, kterému nechybí napínavost a dramatičnost, tragedie i štěstí a které je prodchnuto člověčinou. (Založil/a: nightlybird)

Vilhelm Moberg Vilhelm Moberg
*20.08.1898 - †08.08.1973

Gallienus
  8. 11. 2015, 16:13
Zpočátku mě Vystěhovalci moc nebavili, dost špatně se mi četli a bylo to z mé strany spíš nucení. Nejde o to, že příběh Karl Oskara a spol. není zajímavý, ale Vilhelm Moberg se vyžívá v popisu každé triviálnosti a mou pozornost tím moc neupoutal. Děj příběhu se zlepší, když naše skupina dorazí do Ameriky, přiznám se, že od toho okamžiku mě kniha začala opravdu bavit a těšit se z ní, v té chvíli jsem se již s postavami s žil a trochu i soucítil.
Kladem této historické epopeje je velmi dobré zobrazení důvodu proč hrdinové podniknou tak náročnou a nebezpečnou cestu, Švédsko druhé poloviny 19.století je totiž všechno, jen ne svobodná země a Amerika nabízela, když ne alespoň lepší sociální podmínky, tak určitě náboženskou svobodu a to rozhodně nebylo málo. Protože společnost, ze které Karl Oskar utíká je tak stavovsky provázána a kde není možné doufat v lepší život, tak člověka až překvapí, že postavy žijí v novověku a ne ve středověku, protože ten by se jejich podmínkám ve Švédsku hodil daleko víc.
bublinka
  17. 12. 2014, 16:03
Úžasný historický román, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Příběh mě bavil a dověděla jsem se i spoustu zajímavých informací o tom, jak lidé tehdy vlastně žili.