Originální název: Paličova dcera

Tribun EU (2009) 978-80-7399-669-7 65
Národní divadlo (1997) 80-85921-61-8 168 + povídka Boží soud
Orbis (1957)
Vilímek (1900)

Činohra o pěti jednáních, hlavní hrdinka Rozárka se snaží vzít na sebe vinu jejího otce Valenty, který se stal v zoufalství paličem. To se jí ale nepodaří, navíc se stará o o své osiřelé sourozence. Vše se nakonec v dobré obrátí. (Založil/a: Countee)

nevermore
  27. 11. 2013, 19:40
Paličova dcera nádherně odkrývá klepy a odsouzení, které lidé velice rychle mohou přijmout za své, ačkoliv jinak o věci vědí úplné ho*no. Jen by mě zajímalo, zda až takto marní skutečně lidé byli nebo vůbec mohou být. Přenášení špatného jména z rodiče na dítě? Pff, kdyby to tak fungovalo a z mýho fotra se na mě přenesly jen střípky pošramocení, tak už bych si v takový vesnici asi ani neškrtl (jak trefné slovo).

Jinak Paličova dcera pro mě není ničím nějak extra zajímavá, přesto, že to je k dnešnímu dni asi to nejlepší co jsem od Tyla četl. A skoro bych zapomněl na Krvavé křtiny...
Peetuliska
  16. 1. 2016, 22:21
Četla jsem vydání, kde byla navíc povídka Boží soud, vyprávění o Tylově tvorbě a životě a úvahy herců z Národního divadla.
Povídka s Paličovou dcerou mají společné téma - žhářství, ale rozdílný pohled na vinu a doznání.
Paličova dcera je jednoduchá hra, která nám ukazuje, jak jsou lidé stejní nehledě na dobu. Figuruje zde otázka co znamená v životě čest. A ta nás nutí k dalším otázkám na které nejsou lehké odpovědi.