Originální název: Lída Baarová a Joseph Goebbels

Eminent - 2016
ISBN: 978-80-7281-506-7

Eminent (2016) 978-80-7281-506-7 272
Eminent (2009) 978-80-7281-350-6 240

Reichsminister für Volksaufklärung und Propaganda, říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels, jedna z nejslavnějších evropských hereček té doby Lída Baarová a jejich vztah, který se proplétal do dějin nacistického Německa, jsou hlavním tématem této ojedinělé knihy z volné řady Stíny Třetí říše. Z její krásy téměř zešílel; byl dokonce ochotný opustit vysokou funkci a jít za ní třeba až na kraj světa. Nová svědectví, pocházející z odkazu této české herečky, která se už ve svých dvaceti letech stala skutečnou hvězdou, ovšem napovídají, že neuhranula pouze „ďáblova náměstka“, ale i samotného démona v lidské podobě - Adolfa Hitlera.
Autor této knihy měl jedinečnou možnost poznat tuto obdivovanou ženu důvěrně v letech 1990 až 1997 v jejím domě v Salcburku ještě předtím, než těžce onemocněla. V této knize se s pomocí její dosud zcela neznámé pozůstalosti, kterou mu odkázala, pokusil zaplnit některá dosud bílá místa jejího dramatického života a osudového vztahu. Vedle málo známých i zcela neznámých svědectví několika mužů, kteří kdysi stáli za Hitlerem - ať už to byl architekt Albert Speer nebo Hitlerův osobní strážce Rochus Misch, přináší i výsledky jeho bádání v německých archivech. Podobně jako dobové kritiky nebo odborná hodnocení svědčí o tom, že Lída Baarová oplývala nejenom nevšední krásou, ale také mimořádným hereckým talentem. Ten se tehdy projevoval nejen v německých filmech, ale také na německých divadelních scénách.
Některé dokumenty vyvracejí mnohé fámy, které Lídu Baarovou hlavně v Čechách dodnes obklopují, například že se ráda chlubila svými „německými sny“. Měla tím dát najevo svoje proněmecké smýšlení. Jak na konci života sebekriticky přiznávala, byla v čase své hvězdné kariéry doslova opilá slávou. V době, kdy se nechávala obdivovat nejmocnějšími muži tehdejší doby, včetně nacistických pohlavárů, odcházely do neznáma nebo končily v táborech smrti tisíce nešťastných lidí.
Po válce musela kdysi zářivá a hýčkaná hvězda tvrdě zaplatit. Skončila ve vězení, přišla o své nejbližší. Přestože byla nakonec osvobozena, pomyslného cejchu, který jí na čelo vypálili její spoluobčané, se už nikdy nezbavila. Prožila novou úspěšnou hereckou kariéru v Itálii, Španělsku a hlavně v Německu, ale psychické následky tehdejších dnů nesla po celý svůj další život.
Výpravné provedení knihy je umocněno třemi unikátními barevnými přílohami. (Založil/a: peetrah)

Antonín
  3. 2. 2014, 19:44
Kniha je obdobou knihy "Prokletí Lídy Baarové", je ale obohacena o pár nových pasáží. A je doplněna o více fotografií. Můj názor na knihu je napsán u knihy Prokletí Lídy Baarové.
pove
  1. 1. 2012, 13:44
Vím, že Stanislav Motl se o toto období velmi zajímá, ale pořád si říkám, že nevím, jestli L. B. měla skutečně poměr s Goebbelsem. Autor píše, že jej měla od roku 1937, o iks stránek dál to L. B. samozřejmě popírá. Ani z knihy jsem to tedy nezjistila. Ale doporučuji, pěkně napsané, i když mi zrovna styl psaní a mluvy S. Motla nesedí. Co přečtená věta, to jsem si představila, že takto mluví do kamery. Prostě ne.
hanka24
  6. 3. 2016, 12:26
Kvalitně zpracovaný text o životě této herečky, který zůstává opředený spoustou tajemství. Co je pravda nebo není, nemůžeme soudit. Určitě ale sáhnu i po dalších Motlových knihách.