Originální název: Sacred and Profane

ISBN: 80-7341-773-1

BB art (2006) 80-7341-773-1 480
BB art (2001)
Odeon (1977)

„Mozart, to je sluníčko“, řekl jeden velký český muzikant. Jenže ta slunečná, líbezná, útěšná hudba je dílem člověka, jehož osud mnoho slunce nepoznal.
David Weiss vypráví Mozartův příběh s epickou porobností, krok za krokem od smavého dětství v Salcburku, svízelných a vítězných turné zázračného dítěte, přes trudné boje o uznání, několik okamžiků oslnivých úspěchů a léta ústrků, ponižování, porážek po osamělé umírání ve Vídni a chudinský pohřeb. Nesporným Weissovým přínosem je citlivé pochopení rozporného charakteru Leopolda Mozarta, salcburského kapelníka, Wolfgangova otce a prvního přísného učitele a velmi dlouho nejvyšší autoritu v synově životě. Střízlivě, bez zaujatosti je tu zachycen i vztah Mozartův k manželce Konstanci i jeho citová vzplanutí k jiným ženám. Weiss dovede živě a názorně vylíčit prostředí knížecího arcibiskupského dvora v Salcburku i nádheru Schönbrunnu a Versailles, mateřskou Marii Terezii i hádavé primadony a kastráty, opovržlivou blahovolnost velmožů a řevnivé intriky soupeřů. Stejně dobře však umí přiblížit genezi a povahu jednotlivých skladeb i drama talentu, který musí pracovat na objednávku a zůstat věren sám sobě. (Založil/a: peetrah)

David Weiss David Weiss
*??.??.1909 - †29.11.2002

Lecter
  9. 12. 2015, 10:39
Chválím velmi autora,za opravdu krásně popsaný Mozartův život od prvních kroků až po poslední vydechnutí.Podrobně sledujeme lásku k hudbě,rodině,hlavně pak k otci Leopoldovi,který někdy až vtíravě představuje své geniální dítě všem a všude.Bez něj by tento roztomilý chlapec nenavštívil všechna krásná místa,nepoznal spoustu osobností,které měly vliv na jejich budoucí spolupráci.Jejich vztah se samozřejmě formuje a s věkem mění.Celkově na mě působí krásně všechna místa Salcburk,Vídeň,Praha,známá jména dalších umělců v pozadí vlády Marie Terezie a jejích rozhodnutí,kde je událostem věnován taky prostor.Nejsou to ale jen výhry,také prohry,jak v životě uměleckém,tak i rodinném.Krásně napsané.
Taychi
  14. 8. 2012, 0:03
První kniha, která měla více jak 500 stran a jsem s ní spokojená. Našla jsem ji po smrti babičky, když jsem se přehrabovala ve věcech a četla jsem ji minulé prázdniny. Za tři týdny bylo dočteno a já byla dojata, jak někdo tak nadaný končí tak špatně. Dobře psané a dobře přeloženo! :-)
ave aburh-eva hrubá
  19. 1. 2013, 16:01
život Amadea mne stále vzrušuje a stále inspiruje jeho genialitou, absolutním kouzlem osobnosti, jeho " jinakostí", jeho originalitou, prostě nezapomenutelný a vyjímečný............ ave aburh