Pan Mercedes

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

BETA Dobrovský - 2014
ISBN: 978-80-7306-665-9

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-665-9 376

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň naznačí, že chystá mnohem strašlivější útok - masakr tisíců lidí. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí. (Založil/a: Tereeeza)

Peetuliska
  11. 2. 2016, 16:47
Další důkaz toho, že je úplně jedno, jaký žánr King píše, protože v každém je moc dobrý. Poprvé se s Kingem setkávám jako detektivním vypravěčem, ale není to úplná detektivka, spíš detektivní thriller podle Kinga. Na začátku se dozvíme kdo je vrah a máme tím možnost, poznat jeho a jeho psychiku podrobněji.
Co se týče proniknutí do auta, to mi bylo jasné hned, ale stejně mě bavilo sledovat, jak se případ bude ubírat.
Nevím, jestli jsem takový blázen, ale Brady mi místy přišel strašně nepřipravený a jen mě to utvrdilo v tom, že kdybych se pokusila někoho zabít já, tak bych to udělala mnohem lépe :D
Typický Kingovský román na dva večery. Teším se na pokračování.
Romanka
  28. 7. 2015, 7:44
King není jen mistr hororu, ale jak dokládá toto dílo, tak i mistr detektivky. Za mě naprosto vynikající příběh, skvěle vykreslené postavy, četlo se to jedním dechem.
achilles
  9. 7. 2015, 19:41
Ne zcela klasická kingovka, ale jako detektivka se to dalo číst. Jen kdybych nemusel pořád číst, jak mají amíci všechno iTunes.
illy
  12. 1. 2015, 15:01
Tak nám Mistr zase změnil žánr a tentokrát zakormidloval do - řekl bych - detektivního thrilleru. Pachatel je záhy odhalen a začíná hra na kočku a myš ve které se několikrát role otočí. Tady není co dodat, King potvrzuje důvod, proč ho mám tak rád - je mistrným vypravěčem a v závěru jsem byl tak pohlcen, že by mě nevyrušil ani islámec řezající moji hlavu. (samozřejmě extrémní, ne umírněný)
Tereeeza
  4. 1. 2015, 19:54
Na knihu jsem se těšila už od vypuštění její ukázky před vydáním, takže koupě byla jasnou volbou. Sice jsem se k četbě nedostala tak rychle, jak jsem chtěla, ale o to více jsem se těšila a zklamaná jsem rozhodně nebyla. Příběh vás chytne a nepustí. Jako milovník detektivek a Kingova stylu psaní jsem podlehla po prvních stránkách.
Zápletka je poutavá a hlavní postavy sympatické, takže jim fandíte a jdete proti 'bachateli' s nimi. Posledních zhruba sto stran jsem skoro nedýchala, rozhodně doporučuji. "Jó!" Tohle byl opět zážitek.
VerenaLord
  30. 6. 2016, 23:19
Není pro mě zvykem, aby King psal něco jiného než horory. Ale velice mile mě překvapil jeho um v oblasti detektivek. Sice miluji jeho hororové příběhy i romány, ale ani toto není špatné. Přesto to považuji za takový průměr, neurazí, ale ani nenadchne, prostě znovu si ji nepřečtu, ale na druhé straně ji mohu s klidným svědomím doporučit.
Venceslao90
  17. 10. 2015, 16:12
Přijde mi to jako takový Kingův standard. Příjemné čtení, opět skvěle vykreslené postavy, ale nějaký extra dojem to ve mně nezanechalo. Očekával jsem opravdu spíše čistokrevnou detektivku, ale je to taková hra kočky s myší, jelikož velmi brzo se dozvíte, kdo je vrahem. Líbila se mi obzvlášť první polovina knihy, ke konci se mi zdál děj možná už trochu moc rozvleklý a natahovaný..
Bernadette
  12. 6. 2015, 13:36
Nemůžu se zbavit dojmu, že si tady King potřebuje dokázat, že je stále špica i v moderní internetové době a rozumí jí... už mě ty vycpávky týkající se twitteru, mobilů a elektronické komunikace trochu štvou...
ondrasek
  8. 1. 2015, 13:31
Továrna na fantazii pod značkou StephenKingtečkacom mě nemůže zklamat - ačkoliv kecám, minimálně jednou mě zklamala (Talisman), ale to bylo opravdu vyjímečně.
Pan Mercedes je výborná detektivka.
Autor rozdal karty hned na začátku, určil dobro - detektiv ve výslužbě Bill Hodges, i zlo - psychicky narušený ajťák a zmrzlinář Brady Hartsfield.
Hlavní hrdina si získal mé sympatie ihned, to je v pořádku, ale nějak se u mě ne a ne dostavit dostatečná dávka odporu k jeho protějšku Bradymu Hartsfieldovi, i když je několikanásobným vrahem a chystá ještě větší masakr, nějak mi ho chvílemi bylo líto (poté, co nám autor poskytl jeho dětská traumata).
Jednu hvězdu strhávám, znám spoustu lepších knih SK, na druhou stranu znám jen velice málo lepších detektivek.
90%.
Very.N
  16. 5. 2016, 9:13
Je to takové poklidné čtení na dlouhé večery. Miluju Kingův styl psaní, jeho propracovanou psychologii úchylů, vrahů a podobných individuí a umění udržovat čtenáře neustále v napětí. U každé jeho věty jsem v této knížce čekala, jestli bude mít význam i v budoucnosti. King není jen mistr hororu, ale i mistr detektivky, dramatu a scifi :-)
Draconian
  16. 1. 2015, 23:05
Velice dobrá detektivka, i když spíš než o pátrání je o samotných aktérech. Dvě hlavní postavy jsou zde vykresleny skutečně parádně. Přijdou i dva dost překvapivé momenty..a závěr byl dobrý a také překvapivý, nicméně jsem čekal ještě trochu víc. Kinga mám ale moc rád a opět dokázal napsat knihu, která přinesla silný příběh. Říkám díky, Sai King.
Ailees
  5. 5. 2015, 21:28
Asi jsem prostě u Kinga zvyklá na vyšší laťku :-) Pan Mercedes je skvělá detektivka, ale až moc lehce předvídatelná. Naprosto jasné rozdělení kladných a záporných rolí (pro Kinga celkem netypické) mě navíc zhruba od půlky začínalo nudit - Bill Hodges je výjimečný sympaťák, Brady Hartsfield zase dostatečně ujetý psychopat, ale ve srovnání s jinými Kingovými počiny je to prostě málo. Pomyslným hřebíčkem do rakve pak byl velkolepý hrdinský čin přesně v tu správnou poslední chvíli...
venison
  26. 1. 2015, 16:36
Mistr hororu Stephen King tentokrát lehce odbočil od svého bububu žánru a uchýlil se ke klasické detektivce. V příběhu napotkáme nic přehnaně krvavého nebo přitaženého za vlasy.. V podstatě se jedná o „obyčejnou“ detektivku, ale díky skvělému autorovi je příběh nadmíru čtivý a od první stránky pekelně napínavý.. Fakt mě to děsně bavilo, všechny postavy jsem si oblíbila a klíďo píďo bych si přečetla nějaké řetězové pokračování jak to má řada autorů thrillerů zvykem.. Kam se hrabe celý Jo Nesbø se svými X-dílnými několiksetstránkovými romány..
Casey
  18. 1. 2015, 12:30
Na Kinga poměrně překvapivý žánr, a sice detektivka bez záhad a nadpřirozených nebo katastrofických událostí. A musím říct, že si s tím poradil na výbornou, což se třeba nedá říci o J.K.Rowlingové s Voláním kukačky. Knížka nemá zas až takový spád, nicméně se u ní nenudíte a čtení zkrátka baví (autor mě opět nesmírně potěšil mikrodějovou linkou propojujíci s To). A jsem rád, že konec King pojmul uvěřitelně a neznehodotil tím celkově dobrý dojem z knížky, jak on to "umí" (Pod kupolí, To). Bude mít toto dílo pokračování? No.... mohlo by ;-)
Samael
  30. 7. 2015, 23:59
Parádní práce Kinga!!! Dopis který na začátku knihy pošle Pán Mercedes Billovi odstartoval výborné čtení.
XZvire
  13. 8. 2016, 22:13
Jo! Tak tohle byla jízda! Přes počáteční nedůvěru, kdy jsem se do toho opravdu nemohla začíst, jsem nakonec knihu nemohla odložit.Na Mistra hororu velmi povedená detektivka. Všem postavám jsem fandila a hned si je oblíbila. Některých nevinných obětí mi bylo líto, ale do příběhu to skvěle zapadalo. Za mě milé překvapení, protože mívám se stylem psaní Kinga občas problém. Pan Mercedes mi ale ve všech směrech sedl i přes ten pomalý rozjezd.
Rominka
  26. 2. 2015, 19:58
Ano není to úplně klasický King, na kterého jsme všichni zvyklý z knih jako Nezbytné věci nebo třeba To(o které se v této knize zmíní, což jsem opravdu ocenila). Nicméně přesně jak již tady mnozí bravurně vystihli, King je prostě Pan Spisovatel a nepotřebuje k tomu žádné děsivé nadpřirozeno nebo duchařinu (i když v tom je podle mého názoru naprosto nepřekonatelný). O tom mě více než přesvědčil i v knize Nadaný žák. Co se týče knihy Pan Mercedes, přistupovala jsem k ní s lehkou nedůvěrou, která se ovšem po asi dvaceti stránkách úplně rozplynula a já si užívala výborné počtení. Za mě plný počet, kniha má všechno, co si o dobré detektivky člověk může přát. Těším se na druhý díl :)
JarKun
  21. 2. 2016, 13:32
Pro mistra horroru další odskočení k jinému žánru. Fascinující a krutý úvod, který čtenáře doslova pohltil, se na následující stránkách trochu rozmělňuje, jako by se mistr teprve učil, jak to s těmi detektivkami vlastně chodí. Nakonec si tedy pomohl tím, co je u něj typické. Skvěle rozehranými postavami, díky kterým bylo možné překonat i ta místa, plná tápání. V závěru pak zase napětí stoupá. Přesto všechno alespoň jedna hvězdička dolů, protože kvality těch nejlepších děl Pan Mercedes nedosahuje.
Raggen
  9. 5. 2015, 12:17
Teda… Jestli tohle bylo inspirované skutečnou událostí… Tak to ufff a doufám, že žádný další magor podobného ražení se nikde nepotlouká. I když od začátku čtenář ví kdo že to ten magor je, vůbec nic to nemění na tom, že je tahle detektivka (skoro až thriller) napínavá jako kšandy od začátku až do konce. Skvěle popsané postavy, pár nečekaných momentů a pár těch, které sice čekáte, ale stejně vás dostanou. Takže potvrzuji, že i detektivky panu Kingovi jdou a rozhodně doporučuji!
lukyn
  21. 10. 2016, 0:15
Mistr hororu detektivem. Proč ne? Plusem je, že je to čtivé, hravé, napínavé a místy i správně nepředvídatelné. I když ale zase až tak nepředvídatelné ne, protože kam se bude děj ubírat, jsem uhádl vždy, ale celou dobu jsem trochu doufal, že v klíčových napínavých místech nabere přeci jen ten "správný" Kingovský směr. Autor jako kdyby se celou dobu řídil nějakou detektivní příručkou, kterou se sice nedá nic zkazit, ale také nedá knize výjimečnost. Kniha je přesto skvěle napsaná, příjemně se čte, má spád a žádná nudná místa. Těším se na další pokračování.
bublynka22
  21. 12. 2014, 12:41
Kniha dorazila z nakladatelství začátkem víkendu ještě teplá z tiskárny, a ačkoliv jsem měl rozečtenou jinou knihu, neodolal jsem těm téměř čtyřem stovkám stran zabalených do opravdu mimořádně vydařené, temné obálky s kontrastujícím modrým deštníkem (opravdu, nepamatuju si Kingovu knihu s poutavějším a výstižnějším přebalem). Na tom posledním listopadovém víkendu mne trápila jen jediná věc — že je příliš krátký na to, abych knihu stihl dočíst až do konce.http://www.lacultura.cz/2014/12/pan-mercedes-startuje-novou-kingovu-trilogii/
Adenoid Hynkel
  30. 7. 2016, 18:58
Nevyžívám se v detektivkách, ale způsob psaní to dost vynahrazuje. King se pustil do boje se zločinem, a to celkem promyšleným. Nechá nám postavy strádat, hynout, užírat se a několikrát si prohodit role v ohrané hře na kočku a na myš. Což možná bude pro milovníky detektivních postupů a pomalého odhalování vrahovy identity tvrdý oříšek - bachatele známe už od začátku a vše se točí okolo postav, příběh je nepatrně odsunut na druhou kolej, je chápán pouze jako klíč k charakterům, které se mohou ve stresovém prostředí projevit. Právě díky náhledům do života těch "dobrých" a toho "zlého" je vám taky jasné, co bude vyvrcholením celé knihy a pouze se rozhodujete, které straně budete fandit. Neoznačil bych to za problém, nicméně na to upozorňuji - kdo by čekal detektivní příběh, kde na začátku stojí místo činu a na konci, po dlouhé a strastiplné cestě konečný profil bachatele, ten by byl nebetyčně zklamán.
SallyZen
  21. 1. 2015, 11:52
Buď stárnu, anebo je King čím dál víc morbidnější. Samozřejmě jsem nečetl od něj vše, ale tato kniha mě maximálně pohltila, znechutila, pobavila a hlavně donutila přečíst za dva dny. Neuvěřitelné dílo, které bude mít přednostní místo v mé knihovně.
cenevrec
  8. 2. 2015, 16:51
Velmi dobrá detektivka. Jen mi ten konec přišel už takový zdlouhavý. King je skvělý vypravěč a dokáže upoutat a je jedno jaký žánr píše. Je to výborný spisovatel.
Slarque
  30. 3. 2016, 11:31
King je opět ve formě a předkládá nám velmi čtivou detektivku s velmi dobře vymyšlenými postavami (Brady je sice možná až zbytečně moc úchyl, ale budiž, k žánru to tak nějak patří). Navíc v dnešní době to vlastně vypadá, že podobných magorů jsou mraky. Takže bych knihu asi nedoporučoval číst v době, kdy se člověk těší na vyprodaný koncert kohokoliv (90%).
Canette
  7. 8. 2016, 14:52
Moje úplně první detektivka, a ještě ke všemu od Kinga. Zpočátku mne tolik nebavila, ale pokračovala jsem a nakonec jsem se nemohla odtrhnout. Některé pasáže mi přišly psychicky nechutné a o to více mne zajímalo, jak příběh dopadne. Rozhodně knihu doporučuji a těším se na další.
Terinacz
  20. 4. 2016, 22:57
Kniha mě bavila hodně:) jediné co mě zklamalo byl konec,jednoduchy a nemam rada happyendy, kdyby to dopadlo přesné naopak, mělo byt to štávu:-D
lulila
  18. 10. 2015, 17:14
Pan Mercedes je skvělá detektivka. Opět se ukázalo Kingovo vypravěčské umění, on prostě umí udržet čtenáře napjaté hned od první stránky. Konec byl na můj vkus trochu slabší, ale ani to mi nezkazilo dojem z celé knihy.
Pajky
  23. 1. 2015, 18:51
Na Kinga možná trochu netradiční žánr, ale já jsem se do něj pustil s chutí. Ex-detektiv Bill Hodges se mi zamlouval hned od začátku, oproti tomu z Bradyho jsem necítil vyšinutého šílence vlastně až do konce. Od samotného závěru jsem čekal o něco víc, ale i přesto mě knížka bavila. A okénko k možnému pokračování se přeci jen udělalo...
plobb
  22. 2. 2016, 22:23
Výborná kniha. Četl jsem jedním dechem. Příběh stále pěkně plyne, nenudí. Kniha má spád a závěr je skvěle vystavěný. Posledníkapitoly jsem četl na jeden zátah. Mohu jen doporučit.
luksky
  7. 1. 2016, 13:26
Nadchla mě změna žánru..přiběh byl hodně silný a četl se dobře...jen asi ten závěr byl pro mě zklamáním..takovy zásek prostě :-(
mistrpropr
  23. 12. 2015, 23:10
Perfektní detektivka. Přijde mi to jako jedna z mála Kingových knih, kde nezmršil konec. Každopádně stojí za to, to přečíst
Daniel Sýkora
  6. 12. 2015, 2:49
Pro mě jako občasného čtenáře jedna z nejlepších detektivek. Ač mám rád severskou krimi, tohle bylo o level výš. Bavilo od začátku až do konce. Inspirace podle skutečné události? Wow!
Danczéz
  9. 7. 2015, 0:19
Protože jsem ošklivý konzervativec, King jako autor detektivky mne zklamal. Ovšem, když si odmyslím mé dětinské očekávání, knížku jsem si užila, přečetla jedním dechem a vlastně jí nemám co vytknout. Líbilo se mi vše: postavy, zápletka, závěr. Jen pořád přemýšlím, co to je "pídorest"....?... :-)
Expitch
  3. 5. 2015, 18:06
Obsahuje spoiler spoiler Dopředu říkám, že tento komentář obsahuje spoiler, ale musím se z toho aspoň vypsat. 1999 - to je rok co šla do kin Zelená Míle a já naposledy brečel. Ani narození mého syna mě nerozbrečelo, ale zároveň se mi tím změnilo hodně názorů. Proto když jsem četl kapitolu 5 v "Návštěva u mrtvých" kde je popsané vrahovo dětství, začal jsem ho opravdu nesnášet. O to víc jsem se ještě začal radovat, když jsem si vzpomněl jak zemřela jeho debilní matka. Proto když jsem četl závěr, kde mu rozrazili hlavu, měl jsem úsměv jako Joker a každou ránu do hlavy jsem si užíval víc a víc a doslova jsem se u cukání nohama smál, jako kdybych to byl já, kdo ho mlátí do hlavy.
Kniha jako celková na mě zapůsobila absolutně dokonale a nikde nebyla pasáž, kde bych se nudil.
Mates-K1
  28. 2. 2015, 20:47
Obsahuje spoiler spoiler Na Kinga nezvyklá detektivka bez nadpřirozena a smrti "velkého" počtu lidí. I tak je dobrá. Doporučuji přečíst.
spil.la
  22. 2. 2015, 16:38
já detektivky opravdu moc nemusím....i když tady mi to vůbec nevadilo...perfektně vykreslené postavy i skvělé hrabání v mysli šíleného člověka....který byl teda u mě jednoznačně lepší postavou...než detektiv....který by bez svého ka-tet ( :) ) v životě vraha nechytil.....jen škoda.....že mě Brady trochu sklamal s tím svým uspěchaným koncem.....pro mě nová oblíbená postava.....protože jeho geniální šilenost mi opravdu sedla....( ne...že bych to nějak uznával)....pro mě trochu odlišná Kingovka.....ale přesto se zařadila na vrchol jeho tvorby....:)
Jirka Soukup
  12. 2. 2015, 9:28
po delší době odbočení autora od jeho klasiky, ale vůbec ne na škodu. Přiznám se, že závěr jsem čekal krapet jiný.