Originální název: Tajemná Řásnovka
Poprvé vydáno celosvětově: 1965

Olympia - 2006
ISBN: 80-7033-937-3

Olympia (2006) 80-7033-937-3 166 7. vydání, ilustroval Marko Čermák, edice Sebrané spisy Jaroslava Foglara
Blok (1990) 80-7029-021-8 280 3. vydání, ilustroval Milan Zezula, náklad 80 000 ks
Blok (1970) 47-017-70 192 2. vydání, ilustroval Milan Zezula, náklad 60 000 ks
Blok (1965) 47-007-65 188 1. vydání, ilustroval Milan Zezula, náklad 30 000 ks

Kdo vlastně Fan-Tan vymyslil a v Řásnovce rozšířil, to byla záhada. Míra a Ríša řekli o tom Jindrovi jen toto: Kdesi ve vnitrozemí Řásnovky bydlel - nebo snad ještě bydlí - jakýsi chlapec Tonda Menčík. Ten kdysi četl nějakou knížku o dobrodružstvích v Číně a v té našel zmínku, že Číňané prý rádi hrají svou starobylou hru Fan-Tan. V knížce nebylo ani slova o tom, jak se hra hraje a jak vypadá. Ale Tonda Menčík byl pravý podnikavý chlapec, o jaké není v Řásnovce nouze! A tak - protože se mu jméno Fan-Tan líbilo - začal přemýšlet, jak by sám nějakou hru vynalezl, aby ji hráli všichni hoši a děvčata z celé Řásnovky. Pořád prý kreslil různé plánky hry, přidával a měnil pravidla - a nedohotovenou hru ukázal svému kamarádovi Hřivnasovi... Boj o uznání autorství Fan-Tanu je jen jednou dějovou linií příběhů z tajuplné čtvrti Řásnovka. Hlavní děj knihy vypráví o klubu hochů, do kterého se hlavní hrdina dostane po různých příhodách, začínajících jeho útěkem z domova...

LadysR2
  27. 1. 2013, 13:20
První foglarovka, co mi brácha půjčil. A díky ní jsem se dostal k Rychlým šípům, Jezerní kotlině a Bobří řece...
navabaca
  3. 3. 2013, 22:38
Partně kvůli absenci velkého kompaktního příběhu, který by protékal všemi řádky knihy, se Řásnovka řadí mezi ty méně opěvované foglarovky. Ovšem i tak je kvalita románu velmi dobrá, protože J. Foglar vždy dokázal přesně popsat skutečné (nejen) chlapecké pocity, které prožíval v mládí snad každý z nás. Osobní příběh vždy slušného Jindry Sochora je toho důkazem.
mbaaron
  5. 10. 2010, 22:52
Po Rychlošípácích a Hoších od Bobří řeky moje nejoblíbenější foglarovka. Už samotný začátek, útěk z domova, je něčím neobvyklým a rozhodně vás vtáhne do děje, ze kterého, aspoň mě, už nepustí.
cholstik
  21. 7. 2011, 17:58
První moje přečtená Foglarovka. Kniha krásně vtáhne do děje, který začíná netradičně, útěkem z domova hlavního hrdiny. Kniha je velice pěkná a hezky se čte.
ankkk
  15. 11. 2011, 12:19
Skvělá knížka. Moc jsem se chtěl naučit hrát Fan-tan. Prostě v Řásnovce byli samí podnikaví chlapci a děvčata.
Andreas
  29. 3. 2011, 12:37
Tak tuhle mám od pana Foglara podepsanou a dodnes vidím, jak jsem u něj stál jako kluk a nezmohl se ani na slovo. Tak moc jsem ho "žral". Knížka je to pěkná - i tím, že netradičně začíná útěkem z domova mladého chlapce.