Scarlett 1

ISBN: 978-80-249-1191-5

Ikar (2009) 978-80-249-1191-5 292
Ikar (2000)
Naše vojsko (1992)

Už léta patří srdce milionů čtenářů Scarlett O Harové a Rhettu Butlerovi, hrdinům nejslavnějšího světového bestselleru všech dob. Původně končil příběh Jihu proti Severu ve chvíli, kdy Rhett opouští svou ženu poté, co ztratili dcerku, přítelkyni Melanii i vzájemnou lásku. V roce 1991 se však kolo jejich osudů opět roztočilo. Alexandra Ripleyová přikročila k nelehkému úkolu oživit slavné literární postavy i prostředí, v němž žily. Scarlett se odmítá smířit s tím, že by ji Rhett navždy opustil - nemá o něm žádné zprávy a situace je pro ni tím obtížnější, že se od ní po Melaniině pohřbu odvrátili všichni staří známí z Atlanty. Ani Tara jí nepřináší takovou útěchu, po jaké toužila. Plantáž zchudla a místo důstojné Ellen a žoviálního Geralda O Hary tu nyní hospodaří Scarlettina hašteřivá sestra Suellen se svým udřeným manželem. Pro Scarlett je nejtěžší ranou smrt staré černé chůvy, která byla posledním pojítkem s minulostí. Odjíždí z Tary, kde v Suellenině péči zanechává obě své děti, které jí nikdy příliš nepřirostly k srdci, a vrací se do Atlanty v naději, že se tam snad přece jen objeví Rhett. Bez pozvání vyrazí do starobylého Charlestonu, kde se s pomocí svých tetiček seznamuje s Rhettovou rodinou. Scarlett se snaží krotit svou vzpurnou a nezávislou povahu a podrobuje se přísným konvencím v naději, že ji uzavřená charlestonská společnost přijme a pak snad i Rhett pochopí, že oni dva patří k sobě. Od manžela se jí však dostává jen odmítání a chladu, a přestože Scarlett využívá každé příležitosti, aby mohla být s ním, stále se jí nedaří dosáhnout svého. Scarlett se ale nevzdává a je rozhodnutá získat Rhetta za každou cenu - i kdyby ji to mělo stát život. (Založil/a: PorterIce)

VerenaLord
  30. 1. 2013, 1:07
Volné pokračování klasické ságy Jih proti Severu. Musím říct, že jsem se toho obávala, nevěřila jsem, že někdo dokáže tak dobře navázat na původní příběh. Přesto to není to pravé ořechové, ale číst se to dá velmi dobře.
Bloodym
  6. 12. 2013, 1:05
Na Scarlett jsem byla zvědavá - na knize je vidět, že Ripleyová se do Jihu proti severu opravdu ponořila - charaktery postav dobře vystihla. Je to důstojné navázání na Mitchellovou, ačkoliv Scarlett neberu tak úplně jako plnohodnotné pokračování Jihu proti severu(ale to asi nikdy nebudu brát žádnou knihu). První díl je tím slabším.
Buřinka
  20. 9. 2016, 8:50
Kniha se čte velmi dobře (dodala bych "jedním dechem"). Byla to v době dospívání taková moje "červená knihovna". Pokračování příběhu Rhetta Butlera a Scarlett O Harové si prostě musí přečíst každý, kdo četl Jih proti severu - už jen pro to porovnání stylu psaní obou autorek. I když mě někdy hlavní hrdinka štvala svou paličatou povahou, tak hodnotím velice kladně :-)
1307_A_0507
  17. 3. 2013, 20:26
nečetla jsem Jih proti Severu, přesto si nemyslím, že by to pro souvislost děje bylo nezbytné. Scarlett se dá číst i jako samostatný příběh. Ve filmu je její osobnost méně komplikovaná a rozhodně příjemnější. V knize se nejdřív musíte vyrovnat s faktem, že je to rozmazlená fiflena, která je zvyklá dostat vždy to, co chce. A tentokrát prostě nebude po jejím. Příběh je napínavý a hezky se čte.