Rudá bouře

Poprvé vydáno celosvětově: 1986

BB art - 2000
ISBN: 80-7257-448-5

BB art (2000) 80-7257-448-5 518

Na knize spolupracovali Tom Clancy a Larry Bond.

Co kdyby Rusko přišlo znenadání o přístup ke svým zásobám ropy? Kupříkladu promyšlenou teroristickou akcí islámských fundamentalistů... Bylo by donuceno poohlédnout se urychleně po jiném zdroji. Volba by patrně padla na bohatá naleziště v oblasti Perského zálivu. Jenže nehledě na tamní suverénní státy jde o oblast, o níž má prioritní zájem Západ v čele se Spojenými státy. Jak se dostat k ropě v Zálivu a odpoutat pozornost NATO od vlastních záměrů na dobu nutnou k jejich realizaci? Nejlépe rozpoutáním maskovacího konfliktu na zcela jiném teritoriu.
A Kreml se rozhodl: zítra začne ruská invaze do západní Evropy.
A tak začala třetí světová válka...
K naprosté důvěryhodnosti předloženého válečného scénáře vyžaduje zkušený autor Tom Clancy od čtenáře jen málo. Vžít se 80. let, kdy knihu psal, a na místo neméně nebezpečného - a snad přece jen už ne tak mocného - Ruska dnešních časů dosadit tehdejší Sovětský svaz s celou jeho tehdejší drtivou a nemilosrdnou vojenskou mašinérií a brutální politickými zájmy. Pak už se může nechat autorem vést z jednoho místa na druhé, z Washingtonu do Moskvy, z Německa do severního Atlantiku až na Island. A se zatajeným dechem sledovat politické zákulisní peripetie a především stanout prostřednictvím knihy v první linii bojů: vzlétají útočné letecké formace, bojuje se na moři i pod jeho hladinou. Evropa po čtyřiceti letech zažívá nemilosrdné pozemní boje. Obě proti sobě stojící velmoci mají i atomové zbraně...

Třebaže Tom Clancy se ve většině svých románů pohybuje na samé hraně míru a války, v této knize využil své znalosti vojenství v maximální, koncentrované míře a v ohromující šíři. Tím se román Rudá bouře stal výjimečným nejen v jeho tvorbě, ale i v kontextu světové literární produkce v oblasti tzv. politického technothrilleru. Clancyho až puntičkářský smysl pro detail vede k preciznosti, která nemá obdoby. Přesto však není nutno jeho román odkazovat jen ke studijním účelům studentů vojenských akademií. Autor zalidnil stránky své knihy životnými postavami, protože dobře chápe, že válka, pokud k ní kdy dojde, není soubojem technologií, nýbrž živých lidí.

Rames
  22. 11. 2013, 13:15
Konflikt s pohledu amerických vojáků a ruských politiků. Je jasné kdo je v téhle válce ten hrdina. Rus, který zachrání planetu.
Byla tu i snaha o romantickou vsuvku ale technický talent autora zabránil tomuto něžnému citu, aby se plně vyvinul.
Dějová linka je poněkud rozházená, čtenář místo odpovědi na své otázky dostává podrobný popis technického vybavení vojáka a zbraně kterou drží v ruce.
Opravdu zajímavé momenty zažijete při střetnutí ponorek, dost napínavé momenty, střídají smutné chvíle při potopení nebo poškození strojů, hrdých amerických vojáků.
Jsem AMERIČAN a kdo je víc !
aage
  9. 11. 2012, 23:11
Rudá bouře je vlastně zajímavý experiment na hraně alternativní historie. Třetí světová válka vypukla a je kupodivu konvenční, ne atomová, takže milovník technothrillerů si může své oblíbené hračičky užít v plné parádě. Clancy rozpouští vyprávění do řady epizod a mikropříběhů, které v podstatě jen ilustrují výklady o vojenské technice a strategii - takový styl mu sedí a tenduje k němu i v jiných svých knihách, v tomto případě ale padá na úrodnou půdu, protože Rudá bouře se vlastně ani moc nesnaží tvářit jako román. Nějak takhle mi Clancy sedí nejvíc.
Balu
  12. 11. 2012, 12:04
Kniha o třetí světové válce. Sovětský svaz kvůli náhlému, teroristy vyvolanému nedostatku ropy potřebuje získat nová ropná pole - a jako "zastírací manévr" napadne Evropu.
Nikdy jsem úplně nepochopil, jak někdo může takhle atraktivní námět zpracovat tak mizerně, že odpadnu v polovině. Patrně na tom má jistý podíl to, že američané jsou "ti hodní, správní a dobří" a rusové "ti zlí a nadto úplně blbí"; čiší to z každého řádku knihy a je to nejsilnější dojem z ní.
fish
  18. 10. 2014, 20:24
Jedna z najlepších Clancyoviek, je pravda, že Rusi tu boli tak ako vždy stereotypne popísaní, je pravda, že Clancy bol patriot, ale predpokladám, že keby ktokoľvek z nás písal knihu o vojne medzi jeho národom a iným, tiež by nenechal vyhrať toho druhého. Túto knihu som si dlho odkladal, kým som si ju prečítal a teraz počkám asi tak rok a dám si ju znova.
Foligno
  21. 6. 2013, 7:44
Pro mne je autor jeden z nejčtivějších.
Knihy s J.R. mám přelouskané několikrát.Pomineme-li fakt, že je Clancy patriot jako poleno, tzn. Amerika zvítězí nad celým světem a stává se jediným hegemonem, v Rudé bouři nechává vyhrát na konci zdravý rozum.
Jedna z nejlepších knih v mé knihovně.
tomashr
  19. 4. 2011, 12:03
Možná vůbec nejlepší kniha od Clancyho (a v tomto případě byl možná rovnocenný i podíl Larryho Bonda). Ukazuje možný vývoj konvenčního konfliktu Varšavské smlouvy a NATO, přičemž dost šokující je pojetí, kdy jsou silné a slabé stránky soupeřů vnímány vlastně opačně, než si laická veřejnost myslela - jenže to vede k zamyšlení, že skutečnost by možná byla spíš ve stylu této knihu...
Nicméně malé varování - pět hvědiček je pro lidi, které zajímá vojenská historie, technika, námořní válka, atd., pro "normálního čtenáře" to sice bude zajímavé, ale už ne tak senzační...
tony84
  6. 8. 2010, 12:16
Vynikající kniha. Pro milovníky military a "fanoušky" studené války mohu jen doporučit. Pouze můžete mít problém s jejím sháněním. Já na ni měl štěstí na aukru :-)