Originální název: Mein Kampf

ISBN: 978-80-206-1595-4

Naše vojsko (2016) 978-80-206-1595-4 528
Otakar II. (2000) 80-86355-26-8 507
Orbis (1937) 227

Můj boj, neboli Mein Kampf je nejvýznamnější literární dílo Adolfa Hitlera, který v něm kombinuje autobiografické prvky a náhled na svět skrze ideologii, kterou vyznával, tedy nacismus. (Založil/a: zdeny99)

Adolf Hitler Adolf Hitler
*20.04.1889 - †30.04.1945

vladislaus
  26. 7. 2012, 16:04
Pro mně byly nejzajímavější v této knize životopisné pasáže, z kterých bylo zřejmé, jak se vyvíjela Hitlerova filozofie a světonázor. Hitler byl stvořen svým okolím a svému úspěchu dále vděčí svému geniálnímu nápadu, vytvoření SA. Myšlenkové pochody, které ho k tomu vedly jsou fascinující. Ve své době to byla myšlenka nová, ale po válce ji okopírovali komunisté, kteří se s pomocí své SA ( Lidových milic ) dostali k moci. Polovinou knihy však jen prolistujete, protože psané již není aktuální, nebo protože těch kidů o národě a rase budete mít brzo plné kecky.
nevermore
  28. 7. 2014, 8:33
Pobavil mě názor níže, že Hitler nebyl dobrý spisovatel, protože kniha je nudná. No, tak není to beletrie, ale řekněme vadný světonázor. Toto jsou zrovna naprosto liché výtky, bohužel.

Že nevíte jak a za co hodnotit? Já to vidím takto: jasně že nehodnotit osobnost, ale obsah (což v důsledku vyhodí pravděpodobně stejné hodnocení) a třebas i to, jak se dá z knihy poučit. Negativní věci kolikrát poučí mnohem více jak ty pozitivní.
A že to není objektivní? Ukažte mi byť jen jedno objektivní ohodnocení jakéhokoliv díla. Není. Ve finále se dá zrelativizovat totiž úplně všechno a pak bysme nemuseli hodnotit nic. No ale ke knize.

Přečíst celá lze, ale stojí to trochu přemáhání. Myšlení má Áda zacyklené a jednu věc klidně "vysvětlí" vícerokrát (proč je důležité pořád repetovat, sám rozvádí v kapitole Propaganda). Takže kromě KIDŮ (děkuji kolegovi výše za tento gramatický obrat, kterým mi přivodil krásné ráno) o nadřazenosti, ještě časem začnou lézt na nervy tato opakování.

Mě třeba bavilo sledovat "knižní" změnu vnímání strýčka Dolfiho. V první části si totiž ještě můžeme počíst i pasáže jako: "Židy jsem považoval za Němce, jediný rozlišovací znak jsem spatřoval v cizím náboženství...a odmítal jsem z důvodu lidské tolerance náboženské třenice i v tomto případě." (MK. Praha: Otakar II., 2000, s. 45.)
Čtenář tak sleduje, jak na stránkách postupně nesnášenlivost roste... Nakonec se dobereme k termínům "rasové komise" nebo třeba "tělesní degeneráti" - to jsem zaznamenal vůbec prvně, no a tam už pak pro mě další čtení bylo víceméně ztráta času.
s-reader
  8. 9. 2011, 16:20
Jedna z mála knih, které jsem četl, ale nehodnotil. Neznám způsob, jakým bych k hodnocení přistoupil. Je nesmysl hodnotit takovou knihu z hlediska literárního, není objektivní hodnotit ji z hlediska osobnosti autora a není správné přihlížet k tomu, jak nám její přečtení pomůže pochopit jednání a myšlení některých lidí.
Potulný mnich
  5. 6. 2015, 16:35
Adolf Hitler nám ukázal kam až jeho nebezpečná ideologie vedla a jak se myšlenka stala skutečností, hrozbou a smrtí pro mnoho nevinných lidí.
Člověk si po přečtení knihy musí udělat svůj názor, má tam dost zajímavých, ale i dost zvrácených myšlenek, s kterými čtenář může ale i nemusí souhlasit. 4 hvězdy
Gustik5
  15. 10. 2011, 13:51
Kniha, jejímž obsahem se v nejbližší nehodlám zabývat. Ale jednou si to přečtu, na historii se nemá zapomínat.
Amaya Tomanová
  3. 6. 2014, 8:50
Přidávám se k těm, kteří se zdržují hodnocení. Co si budeme povídat – u tak zásadního a kontroverzního díla, jakým Mein Kampf bezpochyby je, se člověk nemůže zbavit pocitu, že nehodnotí ani tak literární hodnotu, jako spíš osobnost, filosofii a názory Adolfa Hitlera. Knihu jsem si ze zvědavosti přečetla poprvé na střední škole (aniž bych jakkoli inklinovala k nahnědlé části politického spektra) a nudila mě. Po druhém přečtení jsem měla jasno: jakkoli Hitler dokázal svými živými projevy strhnout masy, u těch psaných se člověk nemůže zbavit dojmu, že je tvořil hlavně pro sebe. Stránky Mého boje jsou doslova pokryty výrony, vzešlými z Hitlerovy masturbace ega.
01Baruska
  28. 11. 2012, 11:25
Musím říct, že u této knihy sem se hodně přemlouvala abych otočila na další stránku. Očekávala sem od knihy mnohem víc a asi i jinou formu psaní. Zdlouhavé pasáže o politických situacích mě odrazovali. Ale musím uznat, že životopisné pasáže mě zaujali, ale to je asi tak všechno z knihy.
Michaela90CZ
  9. 11. 2012, 14:18
V dnešní době se čte hlavně proto, že má stále "nádech zakázaného ovoce". Ve skutečnosti je to ovšem hlavně NUDNÁ kniha. Co naplat, Hitler uměl jen dobře řečnit a oblbnout v pravou chvíli lidi. Ale rozhodně nebyl dobrý člověk ani dobrý spisovatel. Měl zůstat jen u malování.
Arequipa
  4. 3. 2012, 23:34
Přečetl jsem si to na střední škole, abych se pokusil porozumnět, proč to udělal. Marně... Když to viděla učitelka češtiny v mém seznamu knih, měla v očích respekt a moc nevěřila. Ale já v té době nosil ne úplně krátký vlasy, takže v poho.:-)))
Souhlasím s S-Readerem - jsem vděčný za možnost okomentovat a nehodnotit hvězdičkami.
mrouba
  10. 5. 2014, 21:01
taki sem nácek jako Vodník1913 takže taki bes sekundy přemíšlení dávám pjet hvjezdiček. no jo mi nácíčkové to máme lechkí. nemusýme přemíšlet.
Vodník1913
  15. 9. 2013, 20:32
Nelze snad nijak vyjádřit poctu panu Hitlerovi, jakým způsobem dokázal vyjádřit všechny svoje myšlenky a názory do psané podoby. Nikdo v historii nedokázal tak geniálním způsobem sepsat biografii a ideologii do jedné knihy a nepředpokládám, že by se mu nikdo byť jen vyrovnal. Bez sekundy přemýšlení hodnotím 100%
Kozin
  2. 10. 2012, 18:21
Toto je snad jediná kniha kterou jsem nedočetl do konce. Několikrát jsem se musel vracet o pár stránek zpět a přečíst znovu. Ani hlava ani pata.
GeorgeBocek
  10. 9. 2011, 21:31
Přemohl jsem se a knihu dočetl.Určitě již nikdy stejnou chybu neudělám znovu.Nechápu proč tuto knihu zakazují vydávat, ať si každý přečte tu snůžku myšlenek blázna.