Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Žába a škorpion

83%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Žába a škorpion
Autor:
Originální název: Žába a škorpion

Nejnovější vydání:
Naše vojsko - 2010
ISBN: 978-80-206-1109-3
Počet stránek: 552
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 12x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Naše vojsko (2010) 978-80-206-1109-3 552

Druhá kniha z cyklu Fantazie o jiné II. světové válce.

Žába a škorpion je prvním dílem rozsáhlého textu, jehož děj začíná po vítězné Mnichovské válce v roce 1939 a spěje k vpádu bolševických vojsk do Evropy v roce 1942. Válku samotnou popisuje druhý díl epopeje s názvem Operace bouře. Autor sám nazývá své dílo fantazií, nikoli mystifikací (jako v případě Žab v mlíku), neboť celý děj již vychází ze situace, která nikdy nenastala, totiž ze světa po pádu nacistického režimu v Německu v roce 1938. Přesto se snaží odhadnout reálný vývoj technologií i politiky, podle indicií, které známe ze skutečných dějin. Opět zde rozehrává strhující šachovou simultánku na mnoha šachovnicích světa. Autor neklame kvůli laciné zábavě. Svým předstíráním jiné reality přestaví reflektory a nasvítí scénu našich skutečných dějin z nezvyklých úhlů, takže čtenář může zahlédnout to, co bylo dodnes skryto v šerých zákoutích dokonce i profesionálním historiků, neboť jak sám říká: „Dějiny jsou vždy již rekonstrukcí a dějiny jsou především souvislosti. A není pravdou, že dějiny jsou o minulosti."

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gallienus
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 1. 2017, 11:55
Předně musím říct, že kniha je alespoň pro mě napsaná velmi čtivě a bavila mě, opět jsem se výtečně bavil, dokonce víc, než u prvního dílu. Bohužel je tu mnoho důvodů, proč nedám plný počet, předně jsou tu ty silně iritující chyby v reálné ose příběhu..., třeba admirál Naguno? Já nevím, zda to autor udělal úmyslně a část reálných osob si upravil, fakt je, že to dílo shazuje. Pak jsou tu věci technického rázu, mě bohužel vždy chyběl ten správný nacionální étos a tak mám silný problém přijmout naší vysokou technologickou vyspělost (i tu nově objevenou genialitu našich tehdejších vůdčích osobností), nicméně jsem ochoten tuto část příběhu tolerovat... Opravdový problém nastává, když autor začne psát o reálné technice té doby a zde je spousta chyb, jsem laik, ne odborník, ale i já je vidím, v tomhle si měl autor nechat poradit nebo to mohl opravit někdo v Našem vojsku...
To co se mi naopak líbilo byl autorův pohled na geopolitiku té doby, jistě byla to jeho fantazie, ale zajímavá. Snad nejvíc mě zaujala část, kdy Konrad Adenauer připlul na setkání s Rooseveltem a loď která ho přivezla byl Bismarck - jsem si jist, že by na Američany udělal větší dojem než Prince of Wales.