Vzpomínky na Ludvíka Součka

Vzpomínky na Ludvíka Součka Originální název: Vzpomínky na Ludvíka Součka

Akcent - 2008
ISBN: 978-80-7268-489-2

Akcent (2008) 978-80-7268-489-2 396

Původním povoláním lékař, posléze televizní a do jisté míry i vědecký pracovník, žurnalista, fotograf a výtečný teoretik fotografie, vedoucí nakladatelského oddělení, ale především - neúnavně pracovitý a velice plodný spisovatel, jehož nadčasové dílo má nesporný přesah do dnešních dnů. Tím vším byl Dr. Ludvík Souček. Přestože tento renesanční, výjimečně inteligentní člověk s monumentální pamětí a nezvykle universálním poznáním umírá předčasně (a přitom až jaksi záhadně), zanechal po sobě desítky knížek a díky neotřelému obsahu mnohých z nich se stal kultovním autorem. Tak jej znají tisíce jeho čtenářů.
Jaký však byl Ludvík Souček jako člověk? Na tuto otázku, v případě „renesančního" Součka nesmírně širokou, se pokouší odpovědět autor této publikace, excelentní znalec a sběratel (majitel a pečlivý čtenář všech vydání jeho knih, a to i cizojazyčných, aktuálně editor „sebraných spisů" Ludvíka Součka, vydávaných nakladatelstvím Akcent) díla L. S. Luboš Y Koláček „kriticky" zapátral po „duši" pana spisovatele v otištěném díle i v dosud nepublikovaných rukopisech - dík ochotné paní Dagmar Součkové má k dispozici i dvě mohutné složky ryze soukromých dopisů, osobní zápisky a literární poznámky Ludvíka Součka, jeho diář či adresář, dobové fotografie. Kromě toho si Mgr. Luboš Y. Koláček dlouze a často velice „na tělo" povídá s paní Dagmar Součkovou, vdovou po našem kultovním spisovateli, která prozradila i věci „...které jsem nikdy nikomu neřekla"; hovoří s jejich jediným synem Davidem Součkem, vídeňským emigrantem, ale též s pamětníky, přáteli a známými doktora Ludvíka Součka. A tak je publikace Vzpomínky na Ludvíka Součka, která rozhodně není jen prvoplánovým životopisem, doplněna o autentické vzpomínky spisovatele Pavla Toufara, překladatele Pavla Weigla, spisovatelů Ondřeje Neffa a Jana Bauera, polyhistora Marcela Poka či režiséra Václava Junka. Čtenář se tak dozví naprosto neznámé okolnosti ze Součkova života, ale též kolem jeho záhadné smrti - a také leccos nového o existenci a zmizení tajemného rukopisu Tušení světla. Publikace je doplněna o neotřelý autorský pohled do kompletního Součkova díla.