Černý faraon

Ševčík Jiří - 2003
ISBN: 80-7291-074-4

Ševčík Jiří (2003) 80-7291-074-4 269
BETA Dobrovský (2003)

Francouzský egyptolog a známý spisovatel Christian Jacq popisuje v románu dramatický průběh neúspěšné Tefnachtovy vzpoury, kterou rázným způsobem potlačil "černý faraon" Pianchi. V osmém století před Kristem prožíval Egypt relativně klidné období pod moudrou vládou dynastie núbijských faraonů, sídlících v Napatě, daleko na jihu od hlavních center "Obojí říše". Této velké vzdálenosti od mocenského centra chtěl možná využít libyjský kníže Tefnachte, správce oblasti v nilské deltě, aby se násilím pokusil zmocnit vlády nad Dolním a Horním Egyptem. (Založil/a: lera)

Ducii
  23. 4. 2014, 8:37
Od Christiana Jacqa jsem toho četla už více, jak koukám tady dle seznamu jeho děl a knížeček vedle, tak asi ne zas tolik, kolik jsem si myslela. Každopádně Jacq je pojem v podobném žánru - historické romány z Egypta faraonů. Nevýhodou podobných knih (především těch jako je tahle, kde si berete historickou událost jako základ) je, že nikdy nevíte, co bylo tak, jak se píše a co ne. Může se zdát, že námět není příliš zajímavý (alespoň pro člověka jako já, který preferuje jinačí období v egyptské historii), ale i přesto Jacq píše velmi poutavě, vtáhne čtenáře do děje oné "války" a vy jste celou dobu zvědaví, jak se faraonovi podaří dobýt všechna ta území. Co mi trochu vadilo je, že anotace již v první větě vlastně prozrazuje konec - že vzpoura bude potlačena - takže nás tím připravuje o další možné napětí během příběhu.
Veve721
  26. 9. 2016, 2:25
Dobře napsaná kniha, ostatně jako všechny od tohoto autora, vtáhnou do děje a přesně souhlasím s názorem Ducii, že jaksi nikdy nevíte, co vše je fikce a co je pravda, ale dobře se čte a to je hlavní.