Velcí mudrci starého Egypta

Velcí mudrci starého Egypta Originální název: Grands sages de l’Égypte ancienne

Domino - 2008
ISBN: 978-80-7303-390-3

Domino (2008) 978-80-7303-390-3 188

Zcela nedávno vydané dílo se dosud vyšlým publikacím Christiana Jacqa zcela vymyká. Není životopisem ani chronologickým přehledem vládnoucích faraonů, nepopisuje slavné bitvy či významné památky, ale snaží se postihnout život starých Egypťanů v tom, co mu bylo nejvlastnější. Přibližuje nám jejich chápání světa, civilizace i podstaty každé lidské bytosti, stejně jako snahu všech obyvatel Egypta zajistit si věčné znovuzrození na onom světě. Proto Egypťané kladli největší důraz na dosažení moudrosti a možnosti jejího uplatnění v politice, ekonomice i sociální oblasti. Pochopit tento aspekt jejich myšlení, který dal rovněž vzniknout tolika obdivovaným stavbám, znamená lépe porozumět i jejich více než pětitisícileté historii. V Jacqově knize defiluje řada výjimečných, známých i neznámých osobností, prostých i vznešených mužů a žen, kteří si svým smýšlením i činy vysloužili označení mudrc. Kromě jiných mezi nimi nalezneme Imhotepa, uctívaného stavitele a léčitele, moudrého vezíra Ptahhotepa, kacíře Achnatona, zákonodárce Haremheba, královnu Hatšepsutu, Nefertari i Anchnesneferibre, Amonomu božskou manželku a vládkyni Théb, která jako první žena získala jeden z nejvyšších kněžských titulů. Všichni jmenovaní i celá řada dalších nám na papyrech i stěnách chrámů a hrobek zanechali poselství, které zůstává aktuální do dnešních časů. Pro čtenáře, který chce kromě jmen slavných vládců nebo vojenských výprav poznat blíže také duchovní život starých Egypťanů a jejich mravní zásady, se tato kniha bezesporu stane nedocenitelným pramenem poznání a inspirace. (Založil/a: lera)

jirka77
  8. 12. 2016, 23:04
Knížka se mi moc líbila,spousta informací o smyšlení Egypťanů a jejich pohledů na život.Všem doporučuji.