Vystěhovalci II

Vystěhovalci II Originální název: Nybyggarna - Sista brevet till Sverige

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1976
ISBN: 25-095-76

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1976) 25-095-76 608

2.kniha obsahuje pokračování osudů vystěhovalců – romány Nybyggarna a Sista brevet till Sverige – snažících se vybudovat si novou existenci na půdě vysněné země, ne všichni však uspějí, někteří z nich svou sázku s osudem prohrávají. Je to strhující popis hrdinů, jejichž jediným hrdinským činem byla vytrvalá a těžká práce. Celá tetralogie končí dopisem příbuzným Karla Nilssona do Švédska po jeho smrti, který musí napsat jeho starý soused, protože Nilssonovi synové a vnuci už neumí švédsky. (Založil/a: nightlybird)

Vilhelm Moberg Vilhelm Moberg
*20.08.1898 - †08.08.1973

Gallienus
  25. 11. 2015, 19:27
Obsahuje spoiler spoiler Druhý díl mi přišel mnohem lepší, nejspíš proto, že jsem se na pokračování docela těšil. Mobergovi hrdinové žijí v Minesotě již 4roky a začínají se pomalu stávat více místními, kořeny a kontakty se Švédskem nejsou zcela přerušeny, ale změny jsou velké. Do Minesoty přichází stále další vlny kolonistů a vytlačují původní indiánské obyvatelstvo, Moberg velmi hezky popisuje kontrast života mezi Indiány a nově příchozími, dává nám také možnost prožít se svými hrdiny občanskou válku a velké indiánské povstání v Minesotě, které krvavě zasáhne do života osadníků. Vystěhovalci jsou generační ságou a nelituji času, který jsem u nich strávil.
Draconian
  6. 9. 2012, 12:42
Dočetl jsem oba díly. Musím říci, že je to jedna z k nich, která na vás zapůsobí i vnitřně. Vyvolává emoce a vy žijete spolu s Karl Oscarem a Kristinou. Po dočtení mi bylo jako, kdybych se rozloučil se svou rodinou. Moberg nám převyprávěl nádherný příběh podaný rukou mistra. Prostě nádhera.