Nazí

Nazí Originální název: Nazí

Paseka - 2009
ISBN: 978-80-7185-979-6

Paseka (2009) 978-80-7185-979-6 220

Nazí je román o dospívání. Horké léto, Berlín, ochočená evropská příroda na českosaském pomezí - to jsou kulisy příběhu, který není vyprávěn zrovna lineárním způsobem. Pět mladých lidí se - každý jinak - ocitlo na rozcestí. Ať chtějí nebo ne, musejí se rozhodnout, kudy dál. Jejich cesty se někdy protínají, někdy běží paralelně, jindy se míjejí. Aniž by o tom věděli, kladou si identické otázky, řeší podobné problémy. Vlastně jde o příběhů pět, které ale teprve dohromady dávají smysl a vypovídají o jedné jediné veličině, známé i neznámé: dnešní dozrávající generaci.

Román je nominován na Německou cenu za literaturu pro mládež (Deutscher Jugendliteraturpreis). (Založil/a: Opaline Le Fay)

Opaline Le Fay
  20. 6. 2010, 11:37
Neobvyklý, barevný a křehký román, který si cenu Magnesia Litera zaslouží právem. Všem nedospělým i dospělým ukáže svět mládeže s trochu jiného úhlu pohledu.
SYSA
  8. 11. 2012, 14:56
Na tuhle knihu jsem narazila jen tak náhodou v knihovně a rozhodně nelituji, že jsem jí věnovala trochu svého volného času. Postavy, které bych nejspíš na začátku knihy odsoudila ( Evita-narkomanka,...), se najednou jeví v úplně jiném světle a člověk v průběhu čtení zjistí, že s nimi v mnohém sympatizuje, v mnohém je obdivuje nebo je přinejmenším chápe. Opravdu zajímavé dílo, rozebírající do hloubky problémy náctiletých, které (jak díky knize poznáte)jsou často opravdu nemalé.