Nikdykde

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Polaris - 2008
ISBN: 80-7332-086-X

Polaris (2008) 80-7332-086-X 304

Pod ulicemi Londýna je svět, o kterém se většině lidí nikdy ani nesnilo. Město nestvůr a světců, vrahů a andělů, rytířů v brnění a bledých dívek v černém sametu. To je Londýn lidí, kteří propadli trhlinami.
Richard Mayhew je mladý úředník, který se s tímto jiným Londýnem seznámí víc, než je mu příjemné. Jediný dobrý skutek ho vymrští z jeho klidného a spořádaného života do světa, který je pro něj záhadně známý a zároveň naprosto bizarní. Žije v něm dívka, která si říká Dvířka, a lidé kteří ji chtějí zabít. Je tam také anděl jménem Islington, který žije v síni ozářené svícemi, a starý Bailey, který bydlí na střechách. Jsou tam inteligentní krysy a krysomluvčí, a také hrabě, jehož dvůr se schází ve vagónu podzemní dráhy. Most noci chrání nebezpečnou cestu do čtvrti Knightsbridge, v kanálech žijí lidé, v labyrintu Bestie. Jsou tam nebezpečí a rozkoše, na jaké fantazie nestačí.
A Richarda, který netouží po ničem jiném, než se dostat domů, čeká právě pod ulicemi jeho rodného města zvláštní osud - Nikdykde. (Založil/a: shiloh)

vladislaus
  21. 11. 2011, 15:17
Souhlasím s s-readerem. Těšil jsem se na tu knihu, kterou někteří tak opěvovali. Ale obsahuje námět tolikrát opěvovaný, to je souboj dobra se zlem. Nic nového nepřináší, žádné hlubší poselství. Dočetl jsem to z povinnosti.
Magyana
  23. 4. 2013, 13:13
Úžasná kniha. Fascinuje mě Gaimanovo propojení Londýna s Podlondýnem a využití názvů stanic metra je skvělý nápad.
à propos... víte, že to byl i seriál? Šest půlhodinových epizod, natočeno v Británii v roce 1996.
s-reader
  1. 8. 2010, 20:53
Občas si s chutí přečtu fantasy. Přečtu si je rád a s potěšením. Na knihu Neila Gaimana jsem se zvlášť těšil, protože čtenáři chválou nešetřili. Četla se krásně, měla spád, ale když jsem se po pár hodinách dostal ke konci, zjistil jsem, že jsem přečetl další zbytečnou knihu. Knihu, bez které bych se klidně obešel, protože v ní nebylo za mák nového. Jasně, proto se tak dobře četla. Lidé milují neustálé opakování, nenutí je to k přemýšlení. Vkládal jsem do Gaimana více nadějí, věřil jsem, že v jeho knize najdu nějakou originální myšlenku a ne pouze snůšku stokrát opakovaných fantasy klišé. Přesto pár hvězdiček dávám, to proto, že jsem se při čtení neunavil.
Keatin
  26. 12. 2014, 11:27
Ke knize jsem se vrátila napodruhé asi po dvou letech, kdy jsem musela knihu vrátit v knihovně a nestihla ji dočíst. Příběh mne vtáhl do děje již od začátku, v hlavě jsem měla naprosto jasnou představu, jak asi vypadá pan Croup a pan Vandemar, živě jsem si uměla představit i Markýze de Carabase, Dvířku i Richarda, a to navzdory tomu, že se autor jejich popisu příliš nevěnoval. Prostě skvěle napsaná kniha a ano, příběh dobra a zla, ale přesto originální a nesouhlasím s názorem, že by to byla nuda, či již stokrát napsané. Mě to bavilo. A moc.
yarghoul
  24. 5. 2015, 22:11
Při čtení anotace Nikdykde jsem si hned vzpomněla na svůj milovaný Unlundun. Pan Croup a pan Vandemar jako by v mých představách z oka vypadli pánům Wren a Van Vries z Kulhánkova Nočního klubu. A ztracený Richard mi zase evokoval Arthura Denta. A i přes to, že jsem měla při čtení Nikdykde často pocit deja vu, mě ta kniha neskutečně bavila. Chytila a nepustila až do konce. A protože miluju knihy o jiných fantazijních světech, chci dalšího a dalšího Gaimana. :-)
Fade
  26. 1. 2015, 22:45
Nikdykde jsem rozečetla dvakrát. Poprvé jsem přečetla sotva pár stránek a všechno mi připadalo nezajímavé a podivné, ale ne tak hezky podivné, jak je u Gaimana zvykem. Podruhé jsem Nikdykde vzala a prostě ho přečetla. A změnila jsem názor. Sice ho pořád řadím mezi ty "ne úplně nejlepší Gaimanovy knihy," ale tenhle příběh o někom, kdo se jen chce vrátit domů, ale stejně je okouzlen světem, do kterého byl náhodou vtažen, se mi prostě a jednoduše líbil, a nakonec mi vykouzlil i ten pověstný pitomý a spokojený úsměv na tváři. Nejsem si úplně jistá, který Londýn/ NeLondýn mě oslovil víc, jestli Gaimanův a nebo NeLondýn tak, jak ho popsal China Miéville v Un Lun Dun, ale Nikdykde a jeho podzemní propletenec metra si určitě nezaslouží, aby je jen tak někdo přehlédnul.
Mariana.
  29. 10. 2012, 15:19
Gaiman píše krásně. Navíc i jeho rysy zní dost dobře: sbírá černá trička, kožené černé bundy a žije v domě plném koček :)).. Teď vážně. Nikdekde se čte krásně, postavy mají překvapivý spád: Sametky, Anděl, vývoj na konci knihy. Postavy Coup+Vand. mi trochu neseděly, nešel mi z nich strach, přišly mi krapet příliš hloupé. Hunter má dobrý zvrat. Richardův vývoj- no..ano.. dobře.. pro mě je to celou dobu docela hezký klučík a už se to nijak nezměnilo. Ale kdo mě vyloženě bavil, a mám ho z knihy nejraději je hrabě Carabas :). Jeho systém: "úložny laskavostí" je mi mírně řečeno blízký a jeho postava ve mně podněcovala největší zvědavost. Pravda..Ještě Islington..člověk si říká: "Co to kurva..? Je to možné..?" Já osobně mám ráda knihy, které mi přinesou něco nového. Náhled na věc., filozofii myšlenky, zájem o určitou oblast... Konec je dobře postavený do souvislostí, i když pro mě osobně nijak zvlášť překvapivý. Takže resumé: chcete-li strávit příjemné a hezké s krásně propracovaným fantazijním světem, který je opravdu dobře propojen s dnešním Londýnem, jen do toho.. Ale vlastně když onu knihu dočtete- postrádám v ní přemýšlivé pasáže, nějakou filozofickou hlubší myšlenku.. cosi nedefinovatelného, co osobně zbožňuju..ten moment když tu knihu dočtete, tak uděláte prostě jenom "uff".. a máte celý den chuť nad tím nevěřícně kroutit hlavou... Po výborné knize má zbýt nikdy nemizící otisk, chuť si ji přečíst ještě jednou..Nedám 5 hvězdiček, protože výše uvedené nesplňuje, ale zase.. za příjemně strávené chvíle s milým fantazijním světem: 65-70%. Ale proto, že Gaimana mám ráda v tom, že se nedrží reality a umí si vytvořit svou a za ty kočky, tak dávám 4 hvězdičky :)).. Možná, že až si přečtu Američtí bohové, jak dost lidí doporučuje, tak jim dám 5 a tady to skrouhnu, aby to nebylo nespravedlivě nepoměrné, jestli vážně budou tak dobří :))..
LadysR2
  27. 1. 2013, 22:01
Čekal jsem víc. Zlobři Coup a Vand byli málo děsiví, souboj dobra se zlem obehranej, ale celkem pěkně funguje autorova fantazie, která vytvořila Londýn pod Londýnem. Vlastní svět, kam vstoupíte na vlastní nebezpečí. Průměrných za 3
VenDulin85
  17. 7. 2015, 14:47
Když jsem se pouštěla do Nikdykde, nevěděla jsem, že se zamiluju, opět a víc než natrvalo do fantasy (jako by to bylo možné, říkala jsem si předtím, ale.. je). Gaiman píše tak lehce, čtivě a dobře, že když vzhlédnete od jeho knihy, s úžasem (a někdy i s nelibostí) zjistíte, že kolem vás stále existuje ten starý svět, který tu byl, když jste začínali číst...
Někteří tu píšou, že nenapsal nic nového, že jde 'jen' o boj dobra se zlem, ale těch je mi fakt líto- je mi líto, že nejsou schopni vidět a procítit to, co Neil schoval mezi řádky a co vás vtáhne a nepustí zpět, ne nepoznamenané. Je to prostě ta správná kniha pro beznadějné snílky, knihomoly a lidi, které nikdy neomrzí pohádky. Čili pro mě a pár dalších ;-)
Katniss Lavender
  16. 9. 2015, 0:39
O této knize se dá napsat snad jen tolik, že je zvláštní... Nemohu říci, že se mi nelíbila, ale ani jsem z ní nebyla nijak nadšená. Atmosféru jí ale upřít nemohu...
teroosh
  1. 7. 2013, 12:35
Tohle je přesně ten druh literatury, kterou naprosto zbožňuju. Nedá se to zaškatulkovat, prostě a jednoduše je to zábavné i smutné, napínavé, hraje si to s vámi na každém řádku. Více takových :)
chazynka
  15. 8. 2011, 21:31
Ani nevím, jak bych tuhle knížku popsala. Jednoznačně mě vtáhla do děje a skláním se před fantazií Neila, je fantastická. Příběh a vůbec myšlenka Podlondýna a závěr, kdy se Richard vrátí na horu mezi "své" a má všechno, po čem by mohl jen zatoužit a stejně i tak se vrátí dolů, je možná trochu očekávaný ale i tak bezvadný.
Methat
  9. 6. 2015, 14:03
"S městy je to stejné jako s lidmi, pane Vandemare. Nejdůležitější je stav jejich střev." - pan Croup

Neil Gaiman ukazuje čitateľom prečo čítajú knihy! A prečo práve fantasy. Okrem toho zručne a sotva viditeľne porovnáva Podlondýn s dnešným svetom (trh so zbytočnými vecami). Musím spomenúť, že knihu si na maximálnu možnú mieru užijú praví londýnčania, ktorý dýchajú londýnsky vzduch, majú možnosť chodiť londýnskym metrom a poznajú všetky londýnske ulice (aj zostupnú) a môžu si prehrať príbeh priamo v nich.

Zo začiatku mi Nikdykde prišla nudná, plná klišé a obohratých pesničiek, ktoré nájdete v každej druhej fantasy knížke. No potom autor po zhruba dvesto stranách poslal Richarda po kľúč a vtedy ma dostal. Práve tou scénkou na stanici metra, kde sa hlavný hrdina potáca na pokraji reality a šialenstva, tam som mu to všetko zhltol do slova a do písmena. Hneď po tom som sa na knihu pozeral z iného uhla a videl v nej nielen šialený príbeh o Podlondýne, do ktorého sa prepadávajú ľudia škárami, ale aj akési posolstvo, ktoré nám chce autor prostredníctvom tejto knihy posunúť. Každý si ho môže vyložiť po svojom - ja som si ho vyložil práve "prečo čítame fantasy / sci-fi knížky?" Pretože je to krásny útek od reálneho, sivého a nudného sveta, kde môžeme snívať svoje vlastné sny alebo sny niekoho iného a preto mi aj táto kniha prirástla k srdcu. A na otázku, ktorú položili Neilovi, či by som hovoril s krysami po prečítaní tejto knihy, musím povedať jednoznačnú odpoveď: Áno! 90%!

Neviem prečo, ale pán Croup mi strašne pripomínal Kruppeho z Malazskej knihy padlých a Vandemar zase Voldemorta.

"Měl bych tě rozpárat od chřtánu po břicho a hádat ti budoucnost ze střev." - Krysomluvčí
Phorbo
  24. 6. 2013, 23:11
Procházku v Podlondýně jsem absolvoval hned podruhé. Nejříve jsem se podíval na Noční stranu S.R. Greena a pak jakoby mě něco lákalo na Gaimanovi, tak jsem se do něj pustil, aniž bych vlastně věděl do čeho jdu. Trošku mě to zklamalo, že jsem zrovna tak tématicky podobné knihy přečetl po sobě, ale s tím nic nenaděláte.
Gaiman neposadil alternativní Londýn tak do černa jako Green. Sice do šeda, ale furt to není takové hororové jako Něco z Noční strany. Nikdykde je více pohádkovější, více fantaskní a možná že i více chytlavé.
Kniha je každopádně skvěle napsaná, s tím si neumím pomoct. Bavilo mě to, ten strohý anglický humor, hlášky markýze a spoustu dalšího. Moc mě nebavily Richardovy halucinace v Klíčové zkoušce. Moc jsem nepochopil, proč zrovna takovou idiotskou zkoušku psychiky by volili dominikánští mniši, ale je to jedna z mála maličkostí, které mi tam zrovna vadily.
Hodně velký kisk jsem nepochopil s Hunter. Neřekla nic o tom, proč nemůže na povrch do Britského muzea, jestli kvůli Islingtonovi nebo kvůli dvou hlavních vrahů (kteří teda skončili až moc jednoduše)... Jaktože se pak ale mohla dostat na bitevní loď tak bez problémů a nikomu to nepřišlo podivné, že s tím najednou nemá problém jít nahoru? No ale budiž.
Ještě zkusím shlídnout seriál a potom se uvidí s hodnocením ale prozatím zlatej, trošku lepší průměr.
pospa27
  9. 11. 2012, 7:30
Co člověk to názor...mě se to líbilo :) Dobře napsané a citlivě přeložené do češtiny. Takže dávám 100%
hasickat
  16. 8. 2011, 13:50
Nikdykde jsme začla číst vlastně jen z toho důvodu, že jsem neměla jinou knihu po ruce....prvních cca 30 stran se táhlo, ale pak....můžu říct, že jsem si touhle cestou prošla cestu k panu Gaimanovi. Kniha mě vážně chytla a doufám, že bude mít brzké pokračování.
Merit
  5. 6. 2016, 21:24
Pohádkový příběh, který nepřináší žádnou zajímavou myšlenku ani nic originálního. Kniha, kterou si určitě nezopakuju.
wubenator
  12. 9. 2011, 2:17
Je škoda takto pohřbít prvotní nápad - život pod ulicemi Londýna. Nečetl jsem knihu tak dávno, ale už si jen stěží vybavuji o čem to celé bylo. Dobrou fantasy aby pohledal...
Stirecka
  12. 4. 2010, 16:40
Tak tato jeste s nekolika malo vyvolenymi sedi na pomyslne spicce tech nej. Cetla jsem ji anglicky, cca v pulce jsem si sla pro ceskou verzi a to nikoliv z duvodu neporozumeni, ale anglictina me proste zdrzovala. Slova chvaly na dej, postavy a popisy by asi byla nekonecna... V prubehu cteni jsem si myslela, ze uz si me knizka zcela ziskala, ale naprosto unesena jsem byla tim koncem..Proste DOKONALE! Rozhodne se k ni jeste nekdy vratim... Doporucuju i nefantazakum, ja fantasy a scifi az na par opravdu kvalitnich vyjimek vubec nevyhledavam:))
terrafelix
  7. 8. 2016, 18:24
Trochu nudná pohádka. Není tam nic převratného, nic originálního. Postavy jednoduché, děj se dal celkem dobře předvídat. Začátek vypadal docela slibně, ale potenciál Podlondýna zůstal podle mě nevyužitý. Je to spíš dobrodružé čtivo pro děti. Neurazí, nenadchne.
TeoCZE
  12. 5. 2012, 22:55
Typický příklad toho, že když někdo knihu moc vychvaluje, začnu si dělat přehnaná očekávání, ale pak jsem zklamaná. Čekala jsem víc a začátek knihy mě zrovna dvakrát nechytil. Musím ovšem uznat, že zbytek jsem dojela jedním dechem, a tak si kniha zasloužila čtvrtou hvězdičku, i když byl začátek mírně chaotický a nepoutavý. Určitě doporučuji přečíst a udělat si vlastní obrázek.
Flynn
  15. 3. 2011, 16:15
Zajímavá kniha, pěkný příběh, hezké prostředí Podlondýna. Četlo se to hezky a svižně, ale hlavní postava Richarda mí hrozně připomínala postavu Arthura ze Stopařova průvodce. Pořád se na něco ptá, protože je to pro něj logicky nové. Okolí ho stejně jako v Průvodci považuje za podívína a tak ho odbývá. Nemohl jsem se tohoto pocitu zbavit.
Kordulka
  5. 2. 2016, 19:32
Kniha mě hodně bavila. Těšilo mě být ve světě pod Londýnem, představovat si jednotlivé postavy, seznamovat se s jejich příběhy, užívat si té krásné fantazie.
marieke
  5. 4. 2015, 14:06
Upřímně čekala jsem víc, lepší 3,5*. Plus za zajímavě vykreslené prostředí londýnského, resp. podlondýnského tube.
zdennanek
  2. 6. 2012, 21:04
Upřímě řečeno nevím co k této knize napsat, i mé pocity z ní jsou smíšené. Není vyloženě špatná, ale zase taky nevím jestli bych jí četl ještě někdy znovu, (mám v knihovně knihy které jsem četl i desetkrát :-)) Ale tohle mě prostě nějak neoslovilo ..... ale zase na druhou stranu ani neznechutilo .... :-) Prostě taková jalovina :-)
Opaline Le Fay
  20. 6. 2010, 11:08
Jsem těžký škudlil, ale tuhle knihu jsem prostě musela mít. Pokud jste milovníci fantasy a Nikdykde neznáte nebo jste nečetli, velká chyba, velká chyba.
Nalirak
  16. 10. 2015, 14:55
No, hezky vykreslený svět podlodnýna , ale jinak není to kniha pro starší děti? Jednoduché charaktery, přímočarý příběh, převídatelný konec.
Judy
  28. 2. 2015, 9:49
Tuto knížku mi doporučila teta, která říkala, že je velmi dobrá. Moc jsem jí nevěřila a zezačátku mi knížka připadala nezajímavá, ale zmýlila jsem se. Ta knížka je vážně skvělá. Krásně napsaná, plná fantazie, dobroružství a humoru. Připadá mi, jako by Neilova fantazie neměla hranic. Objevují se zde zajímavé postavy o kterých si začínám myslet, že doopravdy existují a mám chuť prozkoumat střechy a podzemí, jestli tam někoho takového nenajdu a chtěla bych poznat milou Dvířku a vidět zajímavou barvu jejich očí. Velmi zajímavé je taky, jak Neil dokázal propojit svět Podlondýna a Nadlondýna.
Jendus
  29. 1. 2015, 21:04
Tento autor mi byl doporučen a začal jsem hned knihou Nikdykde a musím říci ,že je opravdu výborná.První,ale určitě to není poslední co jsem od Neila četl.
KuroHaru
  1. 6. 2012, 21:32
Na této knize je určitě něco zajímavého. Je to dost zvláštní a originální dílo, zpočátku mi přišla jako pouhá fantasy "slátanina", později jsem jí začala přicházet na chuť, to když děj začal postupně gradovat. Určitě nelituji toho, že jsem ji četla, i když podruhé už bych to nejspíš neabsolvovala.
Chroust
  21. 12. 2011, 12:46
Je trošku s podivem, že zrovna tato knížka Neila Gaimana je považována za jeho nejlepší. Je možná nejpřístupnější a občas i pobaví, bohužel jí schází hloubka, jako i dalším Gaimanovým knihám a povídkám. Z Gaimana doporučuji jednoznačně knihu Američtí bohové!
gretchen
  25. 9. 2011, 0:52
Já jsem z knížky úplně nadšená, četla jsem ji asi 20x a je to má nejoblíbenější od Gaimana a možná i obecně. Až v říjnu odletím do Londýna, tak se tam asi budu jenom vozit metrem :-).
YanSboryl
  2. 9. 2011, 17:32
Tohle rozhodně není můj žánr. Knihu jsem ale přes doporučení okusil a pak jsem už nemohl zastavit. Zamiloval jsem si hlavně Croupa a Vandermara a místy jsem se musel usmívat nad vtipně vylíčenými dialogy. Ohromná představivost autora.
Carth
  18. 5. 2010, 20:55
Skvělá knížka, dj je nádherně strhující, jen mi přijde, že Lukjaněnkovo Nanečisto je propracovanější. Na Nikdkde mě mrzelo, že Gaiman měl spoustu skvělých nápadů, ale nerozepsal se o nich a vyšuměly. Komu se líbí Nikdykde ať zkusí Nanečisto.
pejda
  2. 3. 2010, 0:06
K téhle knize jsem se dostal omylem už před pár lety. Přiznávám, že ani nevím, proč jsem si ji tehdy v knihovně půjčil. Ale nelituji. Je opravdu hodně originální a především dokáže vtáhnout do děje. Odtrhnout se od ní opravdu nedá.
gagoona
  3. 2. 2010, 23:43
Naprosto fascinující kniha, od které se jen tak neodtrhnete. Neil Gaiman je prostě pro mě Bůh! Přečetla jsem pouze pár jeho knih, protože jeho knihy jsou v knihovně nedostatkovým zbožím. :)