Dobrodružství v Zemi nikoho

Olympia (2006) 80-7033-953-5 184
Olympia (1998) 80-7033-531-9 179
Olympia (1995) 80-7033-387-1 179
Olympia (1969) 196

Objevení bývalých lomů kdesi za městem, tajemné "Země nikoho", otisky obřích trilobitů, souboj se Zelenými vestami... Jedna z nejkvalitnějších foglarovek. Napínavé čtení vyšlo poprvé v roce 1969.

aage
  25. 11. 2012, 0:00
Moje nejmilejší foglarovka. Uvěřitelné, nedušínovské postavy, Vláďův úzkostlivý strach, opuštěná krajina, která jako by mohla čekat za hranicemi kteréhokoliv města, a navrch ještě zkameněliny trilobitů. V mé dětské duši nemohlo už nic rezonovat silněji.
Nantong
  17. 2. 2013, 20:54
Další má velmi oblíbená FOglarova kniha...četla jsem ji několikrát a nikdy mě neomrzela...vždy mě jen navnadila k tomu, že chci také prožít podobné dobrodružství.
Vikyna
  19. 9. 2011, 18:08
Už asi nemá cenu to opakovat - Foglar je prostě záruka kvality a tahle knížka není výjimkou. Přestože mám několik z jeho knih radši než tuhle, vždycky si ji ráda přečtu znovu.
Balu
  13. 7. 2015, 22:47
Je hrozně zvláštní tuhle knihu objevit v knihovně cca 15 let po období mé totální fascinace Rychlými šípy, bobříky apod. I přesto jsem ji zhltnul za jedno odpoledne, a byť je na vícero místech nutně úsměvná, jde o příjemný čtenářský zážitek přesně v tradičním Foglarově stylu - dobrodružné výpravy, přátelství a nějaký ten kostlivec ve skříni.
P.S.: Ontario je velice sympatická banda, hlavně tím, že byť do jisté míry zastupují úlohu Šípů, zdaleka nejde o takové slušňáky. A nemůžu se ubránit dojmu, že jsem zmínku o nich v původních Rychlých šípech taky našel...
Rinae
  23. 6. 2016, 20:20
Dostala jsem tuhle hroznou chuť si knížku znovu přečíst. A nelitovala jsem. Něco už mi přijde spíš úsměvné, ale stejně klukům závidím jejich Zemi nikoho, jejich kraj.
Kabis
  29. 8. 2013, 16:15
Moje nejoblíbenější "Foglarovka". Skvělý příběh, prostředí a atmosféra dělá z tého knihy klenot pro každého mladého dobrodruha :)
Angelo Vanelli
  20. 6. 2013, 23:41
Stručně a jednoduše řečeno: Kniha, kde se pořád něco děje. Kromě toho, že je poutavě dobrodružná, nemám, co bych ještě dodal. Prostě knížka, která stojí za přečtení.
lesky
  23. 7. 2012, 14:41
Jako malý, když jsem četl tuto knihu, tak jsem si přál abych zažil to, co bylo v knize. Kamarádi a země, kde jsme mohli býti uzavřeni před světem a prožívat dobrodružství ve kterém jsme hlavní hrdinové my.
Ziriath
  8. 9. 2016, 2:47
Moje nejoblíbenější foglarovka, zároveň se Záhadou hlavolamu a Stínadly. Zbožňuji tajemno, urbex, staré lomy a doly a objevování nových věcí, a tahle knížka to všechno má. Ráda jsem si ji po letech přečetla znovu. Na některých foglarovkách se mi líbí, jak se odehrávají v jakémsi jiném, vymyšleném alternativním Československu. Nepojmenované město by někteří nazvali Prahou, ale ta to není a žádné jiné české město také ne, i když určitá podobnost by tu byla s lomy Amerika a Českým krasem. Nemusí nám být smutno, že Země nikoho a Stínadla zmizely. Protože nikdy a nikde fakticky nebyly.
choze
  22. 12. 2014, 13:46
Tradičně čtivá (dramatická+napínavá+tajemná) foglarovka z linie těch neklubáckých jako Přístav volá nebo Chata v Jezerní kotlině. Vlastně jde o Chatu v bleděmodrém - opět jsou hlavním motivem výpravy dvou kluků na opuštěné romantické místo daleko za městem, nad kterým se vznáší smrt, kde se nachází něco cenného a kam chce proniknout konkurenční zlá parta, což celé Foglar ještě jednou obšlehl v pozdější Modré rokli (která si ze Země Nikoho půjčila lom i obměněné katastrofické finále). Nechybí ani další klasické foglarovské motivy jako hrdina svíraný strachem z vydírání nebo zde výrazně akcentované rodičovské zákazy, většina příběhu se odehrává klasicky na podzim, jehož brzké nevlídné a strašidelné soumraky Foglar ve svých knihách tak rád zmiňuje, ale hrdinové tentokrát nejsou plakátoví správňáci nebo napravení flákači, ale normální kluci a je tu zajímavý motiv klubu, který se inspiruje Rychlými šípy (rovněž tu hraje důležitou roli chuligánská parta Zelené vesty z komiksů o RŠ), ale vlastně se chová celkem svinsky. A motiv jakéhosi dobrodružného románu, který se odehrává v čtvrti, kde hrdinové bydlí, a jehož psaní zde přechází z generace na generaci. Taky tu Foglar lehce naťukne soužití bílých s cikány (jedna z hlavních postav je cikánský kluk) a démonizuje chuligánství part výrostků. “Toto je sídlo moje, tady je můj kraj. A kdokoliv sem přijde, vetřelcem se stává, byť jeho úmysly sebelepší byly!”
Leto II.
  13. 6. 2012, 15:27
Společně s Táborem smůly jsou to jediné dvě foglarovky, které pro mě mají úplně jiný nádech, než všechny ostatní (i když každá diametrálně jiný). Atmosféra tajemné „země nikoho“ mne od mých cca 10 let provází všudea prolíná se do všech dalších tajuplných zemí fantazie, ať už se do nich vstupuje zrcadlem, skříní, králičí norou, nebo teleportem. Pro mě naprosto úžasná a archetypální kniha.
Samantha
  18. 6. 2010, 13:40
Když nebudu počítat stínadelskou trilogii, tak je tohle bezesporu moje nejoblíbenější foglarovka. Skvěle vykreslené charaktery chlapců - správný kluk Vincek je konečně úkrok od nažehlených a dokonalých hochů a funguje to perfektně, stejně jako úplně obyčejní Bóža s Pepínem - k tomu uvěřitelné jednání kluka Vládi, které si asi v dětství prožil každý z nás (první zalhaní rodičům, vytloukání klínu klínem...), napínavá atmosféra pátrání a střetů s ostatními partami, kostra v propadlé chajdě a velkolepé strhující finále. Vsadím se, že každý, kdo si tuhle knihu jednou přečetl, aspoň na chvíli zatoužil popadnout kladívko a jít do nejbližších skal hledat trilobity :-) Pro mě suverénních a zasloužených 5 hvězdiček.