Originální název: Stardust

ISBN: 978-80-7332-107-9

Polaris (2007) 978-80-7332-107-9 272
Polaris (2006)
Polaris (1998)

Dříve existovaly hranice mezi sny a realitou...
Ale to bylo dříve.
Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh.
Tady, ve Zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnového večera ona a Tristan vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované.
Tristan však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i v prostoru.

Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku. (Založil/a: shiloh)

janeicka
  14. 12. 2013, 10:04
Jako velký fanoušek filmového zpracování jsem nejprve vůbec nemohla knize přijít na chuť, všechno bylo trochu jiné a chvilku mi trvalo zvyknout si na autorův styl psaní. Nicméně se příběh brzy rozjel a já se konečně začetla :-) Pěkně vymyšlený příběh spadlé hvězdy, 4*
Keatin
  31. 7. 2016, 11:51
Kniha mi příjde, oproti filmu velmi úsporně napsaná. Trošku mne to u pana Gaimana překvapilo, rozmlsana filmem a předešlou knihou Nikdykde, jsem čekala krapet více. Taková jednohubečka, spíše pohádka, avšak místy bych dětem některé pasáže přeskakovala.
anishta
  3. 4. 2013, 14:16
Přečetla jsem to až po shlédnutí filmu, ale i tak je ten příběh naprosto dokonalý. Filmové zpracování dokonce odpovídá knize až na pár drobností.
LuciusWlk
  15. 9. 2011, 18:14
Absolutní spokojenost!!! A snad jediná kniha, u které můžu říct, že filmová adaptace je stejně úchvatná s fenomenálním soundtrackem.
Pend
  9. 10. 2013, 20:53
Gaiman opět zazářil. Napsal příběh, který je v té nejjednodušší podobě pohádka pro malé děti, ale do děje přidal spousta originálních námětů, případně věci již známé využil novým neotřelým způsobem, takže hodně přesahuje žánr pohádky. A nejlepší na tom je, že i film se povedl.
PeťkaW.
  10. 5. 2012, 14:41
Gaiman je skvělý vypravěč a v jeho knihách je to cítit na každém řádku. Umí vtáhnout do děje, umí vykouzlit neskutečné světy plné tajemna, člověk se raz dva sžije s hlavními postavami a hltá jednu stránku za druhou... Kniha je sice podávána jako dětská literatura, ale řekla bych, že své si najde úplně každý, nehledě na věk. Navíc je tu několik pasáží, které rozhodně jako "dětské" nepůsobí. Skvělá kniha, kterou ráda čtu znovu a znovu.
Jedinečnou výjimku tvoří i filmová adaptace, která mě uchvátila skoro stejně, jako kniha. Pochopitelně jsou v ději místa, která neodpovídají předloze, nebo pasáže, které filmaři úplně vypustili, ale i tak... film se oproti jiným zfilmovaným knihám moc povedl a soundtrack k němu je doslova kouzelný!
Jungolink
  7. 9. 2014, 10:33
„Have been unavoidably detained by the world. Expect us when you see us.“
Ačkoliv se nepovažuji za Gaimanova megafanouška, jeho tvorba mě vždycky jednou za čas chytne a na nějakou dobu nepustí. Hvězdný prach byla navíc moje prvotina ohledně tématiky monomýtu – více k němu viz autor Joseph Campbell.
ribička
  15. 12. 2011, 14:06
Tak jo. Mám stejný problém, také jsme viděla nejprve film, který byl podle mě naprosto brilantní. Čili jsem si moc nepředstavovala a tak. Ale nepociťuji žádné zklamání z odchylek knihy od filmu, nebo spíš filmu od knihy? Velice se mi líbilo obojí. Je to milé, krásné, vtipné, čtivé a určitě ne pouze pro děti.
Ramirez85
  10. 12. 2015, 20:02
Knížka je spíš za 3*, ale tu čtvrtou přidávám za to, že Gaiman napsal svým způsobem takové "ošklivé" fantasy, které bude bavit i čtenáře, kteří jindy nad všema těma drakama a elfama a jednorožcema znuděně povytahují obočí. Ale to u tohoto spisovatele asi není žádná výjimečná záležitost.
antoniana
  20. 8. 2014, 9:26
Hvězdný prach kniha i film. Já viděla bohužel jako první film, někdy je jedno, co z toho vidíte nebo čtete jako první, ale tady tomu tak bohužel není. Film byl moc pěkný, akční a srandovní. Kniha byla klidnější, moudřejší a v celkovém vyznění víc pro dospělé. Nečekala jsem, že to bude tak jiné než film, tudíž jsem zpočátku byla trochu zmatená, pak jsem se od toho odpoutala (ale pořád jsem čekala na kapitána Shakespeara, to musím přiznat) a dala šanci knize. Oproti filmu se mi v knize líbil víc konec - pasáž jak za Yvaine přijde čarodějnice. Hvězdný prach určitě stojí za přečtení.
VenDulin85
  29. 1. 2014, 11:42
Nádherná fantasy o pouti za štěstím, při které se může přihodit ledacos. Kniha je v něčem trochu jiná než film, některé postavy chybí, některé přebývají, ale obojí je velice poutavé a probudí vaši fantazii. Trochu mě překvapil závěr, autor nevsadil na nějaké strhující finále, kde bez dechu čtete jednu stranu za druhou, ale na logické vyústění toho všeho a hlavně, žádné přikrášlování jako ve filmu, kde je v jednu chvíli všechno hodně špatné a pak zase vše v nejlepším pořádku, naopak.
Ailees
  27. 1. 2014, 21:33
První věc, co mě po dočtení Hvězdného prachu napadla, byla: "A kde je, kruci, kapitán Shakespeare?" Jistě, viděla jsem film jako první – a zcela otevřeně přiznávám, že ho zbožňuji. Ale i kdybych ho snad neznala, přidal by mi příběh méně prvoplánový a postrádající vnitřní logiku? Dost pochybuji. Vtip, nadsázka, překvapivá/skrytá/vůbec nějaká pointa – to jsou věci, které jsem v knize prostě najít nedokázala; naopak, většina zajímavých náznaků prostě jen tak "vyšuměla" do prázdna. Čekala jsem něco víc. Jediným příjemným překvapením byly vypravěčské schopnosti Neila Gaimana...
moonchild
  8. 10. 2013, 12:09
Vynikající příběh který si zasloužil být sfilmován.Od knihy ani od filmu jsem se nemohla odtrhnout.Byla jsem až nepříčetná když mne někdo vyrušil.
DanielOsbourne
  16. 2. 2013, 16:52
Stále jsem se chystal kouknout na film, až sem nakonec dříve přečetl i knihu :). Stále jsem uvažoval nad příběhem. Jeho kostru jsem znal, ale stále jsem si v hlavě maloval, o čem to teda nakonec bude. Není to to co jsem čekal. Konec je trochu jednoduchý, ale kniha to je pěkná :)
Karliiina
  23. 5. 2015, 15:15
Toto beru jako jednu z knih, která má skvělý náboj, výbornou myšlenku i dějový spád, ale nic více ve vás po přečtení nezanechá. Kladně hodnotím i filmové zpracování.
Rominka
  19. 8. 2014, 20:20
Film jsem viděla jako první a to několikrát...proto když jsem začala číst knihu nemohla jsem jí přijít na chuť. Nicméně když člověk vydrží alespon do půlky, určitě se začte. Příběh je super, i když bych řekla, že v knižní verzi je poněkud méně pohádkový a celkově "drsnější".
Lúthien Celebrindal
  27. 5. 2014, 11:03
Bohužel jsem příliš ovlivněna filmem, který jsem viděla dřív, a který považuju za nekrásnější pohádku pro dospělé. Tři hvězdičky dávám právě jen kvůli filmu - kniha sama za ně nestojí, všechno je tam napsáno tak surově a vulgárně... celou dobu jsem přemýšlela, jak mohli podle toho natočit tak pěkný film.
Já vím, že bych tady neměla mluvit o filmu, ale o té knize - já jen, že k ní nemám, co říct. Nebyla zkrátka nic moc.
Ginnidlo
  17. 7. 2012, 19:39
Pro mne moc pěkná pohádka s klasickým happy endem. Má to rychlý děj, pořád se něco děje a Kapitán je dokonalá postava. Aspoň jednou za půl roku se na ní musíme doma podívat.
Plue
  12. 11. 2015, 0:40
Pohádka pro dospělé, ano, opravdu pohádka :-). Příběh byl jednoduchý a zároveň netradiční (ale s klasickým koncem). Tak akorát dlouhý. Knize bych vytkla nedostatek vtipu a citu. Také mě trochu zarazilo s jakou samozřejmostí se hlavní hrdina setkával s nadpřirozenými bytostmi, vůbec ho jejich existence či vzhled neudivovali.
Na film se teprve chystám.
Jandovka
  27. 3. 2013, 10:06
Oproti filmu vcelku naturalistické pojetí.....
Některé věci tam do sebe moc hezky zapadají, jiné naopak dávají mnohem lepší smysl ve filmu. Každopádně obě verze velice zajímavé.
Dávám jen 3 hvězdičky, protože nevím jestli to třeba není špatným překladem do češtiny, každopádně některé situace působí velice výstředně, nepřirozeně a vykonstruovaně.
Elisa-Beta
  29. 8. 2012, 17:11
film je rozhodně lepší než kniha. mám ho mnohem raději.
Narozdíl od Koralíny, která se mi líbila jak kniha tak film
adevr
  15. 1. 2012, 19:54
Krásná knížka kterou jsem četl dávno před filmem..a právě proto v ní objevoval neskutečnou pohádkovou poetičnost...
Taychi
  28. 3. 2013, 14:01
Skvělá kniha, kterou jsem si vzala jako oddechnutí po vážném čtení. Nejdříve jsem viděla film a mohu říci, že obojí se skvělé! Gaimana jsem četla poprvé a jeho styl se mi opravdu líbí. :-)
Pindule
  24. 6. 2013, 9:55
Gaimana jsem znala, ale nějak mě nelákal k přečtění, film byl úžasný, kniha ještě lepší a neskončila jsem jenom u Hvězdného prachu ... :)
eleni.rat
  13. 5. 2013, 16:06
Nejprve jsem viděla film a následně přečetla knihu, přesto obě verze jsou úžasné :) Jsem asi opravdu ovlivněna filmem, kde jsou některé postavy víc rozpracované, takže za mě má film možná o půl hvězdičky víc.
Přesto se mi kniha četla krásně, přelouskala jsem jí téměř celou ve vlaku a má to spád, nápad i krásný konec.. Gaiman je prostě moje srdcová záležitost.
Janiska
  16. 8. 2011, 7:09
Teda, jak si čtu komentáře, zjišťuji, že je i film! Musím sehnat :-)) Jinak kniha byla pěkná, musím se příznat, že mě místy šokovala (např. čarodějnice - jednorožec), opravdu je to solidní pohádka pro dospělé. Chtěla bych od N.G. přečíst i další knihy, protože tahle mne zaujala svou neobvyklostí a stylem psaní a opravdu jsem se neodvážila tipnout, jak skončí.
eormis
  10. 8. 2011, 20:49
Moc hezká kniha, není nic, co jsem četla, čemu by se podobala. Jenže tomto případě je film o fous lepší než kniha, která není tak \"akční\" jako film.
Xaire
  21. 3. 2012, 14:34
Jsem ráda, že jsem nejdřív četla knihu, kterou jsem dostala jako dárek, než jsem viděla film. Oba počiny jsou dobré ale kniha více podnítila mou fantazii.
Flynn
  26. 1. 2011, 10:52
U této knihy jsem bohužel viděl dříve film, ten jelikož patří k mým nejoblíbenějším kouskům mne vnitřně stále táhl k příběhu, který byl pro film trochu pozměněn. Přesto byla kniha krásně čtivá a poutavá. V hlavě jsem sice nemohl vymazat obličeje herců u daných postav, ale to mi nevadilo. Knížku jsem přečetl za 2 večery a kdyby byla delší tak bych se vůbec nezlobil. Oproti filmu mi tam chyběly některé oblíbené postavy a naopak jsem zde objevil několikero nových, kterým ve filmu nedali šanci. Příjemná kniha a těším se na další kousky od Neila Gaimana.
yags
  12. 6. 2016, 19:56
Naprosto geniální pohádka. Hvězda, která spadla na zem. Knihu jsem si pořídila i v angličtině. Patří k nejlepším knihám jaké jsem kdy četla.
Aneta_
  16. 4. 2015, 10:04
Nádherně vymyšlená pohádka, úžasně se čte. Určitě se k ní ještě párkrát vrátím. Nemám co dodat. Probouzí takovou fantazii, že vás to hned vtáhne do děje.
hrobarinka
  3. 8. 2013, 0:04
Nejdříve jsem viděla film, což má za následek slévání scén z filmu se scénami z knihy v jeden velký maglajz, podporovaný mírnou neschopností představit si postavy jen podle následného čtení knihy.
Každopádně, když porovnám film s knihou, kniha vychází jako lepší, do filmu se nepodařilo nacpat všechny ty úžásné páně Gaimanovy nápady. Film je ale i tak asi nejlepší zpracování knihy, jaké jsem kdy viděla a dokonce v jednom knihu i překonává, a to kapitánem Shakespearem, nejsympatičtější postavou celého díla.
Začátek knihy byl malinko slabší, ale potom už nezbyla chvilka na jakékoli hodnocení, poněvadž bylo potřeba číst dál a dál a objevovat další a další tajemství Elfie. Až budu velká, určitě ji navštívím.
Neil Gaiman ovšem úžasnou schopnost probouzet závislost na jeho příbězích, kdy se čtenář modlí, aby kniha měla nejméně třikrát více stránek. Proto i když může zestručněný konec knihy a osudů Tristrana a Yvaine působit poněkud nedokončeně, nepromyšleně a témeř násilím utnutě, druhý den se nachytáte, jak vás to mocně ponouká vymýšlet jim nová šílená dobrodružství.
Čtyři hvězdy jen proto, že i přes očividné kvality Hvězdný prach nedokáže v mém srdci nahradit Nikdykde.
ivet.a
  31. 12. 2012, 1:55
Líbila se mi víc kniha než film, asi je to tím pohádkovým nehollywoodským koncem. Ale film byl taky dobrý.
bibe
  21. 12. 2012, 20:39
I když jsem viděla dřív film než četla knihu, musím říct, že obojí mě mile překvapilo. Krásná pohádka, kterou si kdykoli přečtu ráda znovu.
lejka
  17. 8. 2012, 22:23
Jedna z mála knih, kterou podle mě naprosto překonala filmová adaptace. Ale i tak stojí za přečtení.
Tsara
  29. 3. 2012, 19:56
Bohužel jsem také nejdříve viděla film, ale nebudu teď hodnotit obsahové neshody. Knížka se mi líbila, jen mě zarazily ty erotické scénky. Tváří se to jako pohádka a taky jsem to jako pohádkový příběh brala, než se tam objevil sex a docela "na tvrdo". To mě dostalo, vůbec mi to do textu nesedělo.
Aw_MP
  5. 3. 2012, 14:17
Ke knize mám nostalgický vztah. Když jsem ji kdysi četla, opravdu jsem potřebovala uniknout z reality a tato kniha mi s tím pomohla.
Alouatta Caraya
  31. 1. 2011, 17:59
Vynikající kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Knížka je neobyčejně čtivá a zábavná. Taková pohádka pro dospělé, vypravěná s jedinečným nadhledem a humorem.