Originální název: Dracula

ISBN: 978-80-7390-045-8

Omega (2015) 978-80-7390-045-8 400
Omega (2013) 978-80-7390-045-8 408
XYZ (2008) 978-80-7388-039-2 646

Nové vydání jednoho z nejúspěšnějších děl klasické hrůzostrašné literatury, dodnes jeden z nejznámějších bestsellerů tohoto žánru. Autor důmyslně rozvíjí příběh upíra z karpatských lesů, který těm, jež ho chtějí zneškodnit, způsobí sérii katastrof a mnohá léta sužuje pochmurný kraj kolem polorozpadlého hradu, v němž se usídlil. Vyprávění o jeho řádění je psáno formou deníkových záznamů skupiny přátel, kteří se vydali upíra zničit, a snaží se nevybočovat z mezí reálně vyhlížejících příhod. (Založil/a: shiloh)

Richie
  21. 6. 2013, 17:24
Kultovní kniha stojící u zrodu dnes tolik využívané upírské tématiky. Příběh hraběte Draculy je natolik známý, že není třeba ho představovat. Já ho četl už mnohokrát a vždy mě uchvátí svou atmosférou jak viktoriánské Anglie, tak tajemností a strašidelností karpatských hor.
Autor byl při zpracování samotného příběhu inspirován životními osudy valašského vojvody Vlada, panujícího v druhé polovině 15. století, jehož ukrutnost a krvavé skutky byly tak pověstné, že podle lidového podání byl prý spolčen s ďáblem.
Na svou dobu zpracování (1897) je příběh stále velmi čtivý. Svou atmosférou mi trochu připomíná styl Arthura Conana Doyle (s nímž se ostatně Stoker setkal). I když se autor nevyhnul určitým nelogičnostem a děj místy možná neplyne rychlým tempem, je zoufalý boj skupinky přátel proti mocnému upírovi strhujícím vyprávěním a žádný obdivovatel hororů by tuto knihu neměl vynechat.
janeicka
  20. 10. 2013, 20:18
Původně jsem čekala nějaký objemný román, ale byla jsem velmi příjemně překvapena příběhem poskládaným z deníkových záznamů, dopisů či novinových výstřižků :-) Nejvíc se mi asi líbil smutný životní příběh Lucy, závěrečné stíhání hraběte zpět na jeho hrad hodně napínavé, až mi přišlo líto toho rychlého konce - ale i tak velmi podařené dílo klasické literatury.
Ariko
  7. 9. 2014, 15:13
Klasika světového hororu, která podle mého patří ke špičce strašidelné literatury. Atmosféra na jedničku a člověk se potom bál jít i na záchod ve tmě :D
Tiwala
  1. 10. 2012, 18:10
Moc hezká kniha. Líbilo se mi to deníkové pojetí. Chvílemi jsem se sice trochu nudila ale doporučila bych knihu každému, kdo na jejím přečtením váhá.
Keatin
  24. 8. 2014, 21:54
Knihu bych rozdělila na 3 části ...první z nich skvěle napínavá, hezky uvede do děje. Druhá část pro mne nebyla příliš zajímavá, rozvláčné popisy a vysvětlování, nicméně v konečném důsledku jsem chápala, proč tomu tak bylo ...byl to jakýsi předvoj pro naprosto úžasnou třetí část, která se četla sama a ve které jsem fandila všem hlavním hrdinům. Celkově skvěle napsáno a deníková forma tomu jen pomohla!
jehlaspichlas
  15. 8. 2011, 13:53
Kdysi jsem slyšel, že je to nejpovedenější světoznámý horor, ale sotva jsem ho dočetl
(možná je to tím, že jsme zahlceni morbidnostmi na internetu a v televizi), moc strachu
mi román nenahnal, pravděpodobně byl určen pro lidi té doby, ale určité obrazy, které
stojí si znovu přečíst se v románu vždycky najdou

---------------------

Pravdou je, že jsem si ji chtěl vždycky přečíst, ale většinou jsem na ni zapomněl. A
když jsem ji dostal do ruky, mírně mě to zklamalo, ačkoliv vím, že Bram Stoker a (nevím to jistě Ambrose Biers či Algernon Blackwood) byli včetně Stokera okultisté.
lensha95
  19. 7. 2012, 15:00
Pěkná kniha. Líbilo se mi psaní stylem zápisků do deníku. Skvělá atmosféra. Jedině bych vytkla, že občas byla kniha trochu roztahaná.
soniaf
  23. 9. 2011, 20:30
Co se mi líbilo: Celá kniha psaná formou deníků a to hned několika lidí. Použití starých lidových pověstí o upírech a jejich zničení. Na tehdejší dobu pokrokové myšlení Míny Harkerové (hlavně v první půlce románu) Co se mi nelíbilo: Idealistické vykreslení puritánské Anglie (jak všichni muži bezmezně milují čistou a odvážnou Mínu položili by za ni život, Mína se svým manželem se v knize maximálně chytnou za ruce), v druhé půlce knihy opravdu hodně křesťanství (Van Helsing se ze začátku zdál jako chytrý a bystrý chlapík, jakýsi prototyp moderního vědce své doby, ale postupně vyplývá na povrch jak moc je věřící a jak moc se tím nechává ovlivňovat, Mína už v druhé půlce nemá žádnou vůli, všechno svěřuje do rukou božích). Tyhle věci se mi v knize nelíbili, ale na druhou stranu je chápu, když přihlédnu k době, ve které byla kniha napsána a k povaze pana Stokera. Co mě ale vadilo víc bylo, že přes půlku knihy se chystají na zabití upíra a cestují přes půl světa a my jako čtenáři známe každý detail jejich plánu a pak Draculu zabijou za stránku a půl. Takový konec bych opravdu nečekala, nehledě na to že předchozí pasáže o jejich velkých plánech byli už někdy zdlouhavé až nudné. Přesto je to ale hororová klasika a jsem ráda, že jsem si ji přečetla, jen už je Dracula poněkud vzdálen dnešnímu čtenáři.
achilles
  15. 11. 2013, 12:38
Ač se jedná o kultovní dílo, mě samotného nenadchlo. Příliš rozvláčné kapitoly, někdy nic neříkající. Nicméně styl deníku dílo trochu umocnilo. Jediné co mě však upoutalo, a čekal jsem původně, že toho tam bude více, je prostředí Transylvánie, hrad, lesy...tam to napětí bylo cítit.
VerenaLord
  22. 2. 2013, 23:24
Kniha se čte velice dobře, ale bohužel příběh mě nijak neoslovil, ba dokonce místy velmi nudil. Lepší je filmové zpracování, ale ani tak nejsem spokojená.
teola
  19. 3. 2011, 17:10
Ta hvězdička dolů je za uspěchaný konec, který mě trochu zarazil. Jinak výborné počtení. Forma deníkových zápisků je osvěžující, pokud si pamatuji, jinou knihu napsanou celou tímto způsobem jsem nečetla.
Abigor
  11. 4. 2012, 15:04
Myriády verzí... Nevím, co je na tom pravdy, ale četl jsem, že Stoker ztratil práva na SVÉHO Draculu, takže originální verze už ani neexistuje! Jestli je to pravda, tak je to dost špatný...
Nicméně kniha - je kult. Má to důvod, naprosto geniální zasazení děje do Rumunska a Dracula je vykreslen naprosto geniálně! Ten příběh, no... abych pravdu řekl, příjde mi to, jako průměrná věc, ale Transylvanie a Dracula tu knihu zvedají na úplně jinou úroveň!
Pend
  8. 11. 2013, 17:29
Jedno ze základních děl horrorové literatury, klasika gotického horroru. Oceňuji autenticitu, kterou mu dodává forma dopisů, což nemusí všem čtenářům vyhovovat. Škoda jen pár chyb v řazení dopisů, které občas nejdou chronologicky, a také řady okultistických úvah, které občas zpomalují děj, ale to je dáno autorovým přesvědčením.
Reliance
  29. 5. 2011, 13:29
Tak co se mne týče, Dracula mě formou deníkových zápisků možná překvapil, ale určitě nezklamal.... Už odmalička mě přitahoval tento příběh o hraběti a upírovi z Transylvánie... No a nedávno jsem si jej konečně přečetla... Knížka mě nadchla... jelikož jsem věděla, jak to s tím hrabětem asi bude, doslova jsem si užívala všechny ty náznaky od ostatních lidí na Jonathana Harkera.. A právě ty zápisky tomu dodávaly autentičnost.. Jediné co mě zamrzelo byla Lucyina smrt.. Ale to knize na kvalitě rozhodně nic neubírá a zařadila se mezi mé nejoblíbenější.. Doporučuji :)
Tojaheva
  15. 2. 2016, 12:07
Jedna z mých neoblíbenějších knih. Velmi se líbí, že je psána formou deníků různých lidí, kde se děj krásně doplňuje. Byla jsem schopná ji číst i za chůze cestou do školy. Rozhodně doporučuji !
prkali
  2. 2. 2013, 20:32
z recenze této knihy, kterou publikoval v roce 1897 britský deník Guardian: "Autor, který se v 19. století pokouší oživit dávné legendy o vlkodlacích a vampýrech, před sebe staví nelehký úkol. Většina těch roztomilých starých pověr má totiž nešťastnou vlastnost - ve světle pozdějších dnů vypadají ochable a mdle. A při četbě příběhů, jako je Dracula Brama Stokera, musí čtenář s rozpaky připustit, že krajina hororu se změnila. Člověk se dnes nebojí monstrózního a nadpřirozeného, a přestože pan Stoker svoje hrůzné téma pojednává s entuziasmem, je výsledek častěji groteskní než děsivý." .... tedy nevím, jak na konci 19., ale na konci 20. století, kdy jsem Draculu opakovaně četla já - mě krásně děsil a nesmála jsem se ani trošičku...
svobodka
  11. 11. 2012, 18:53
Kniha se mi líbila, ale vzhledem k její proslulosti jsem čekala poněkud "strašidelnější horror". Nezdál se mi tak hrozný, jak se zdá při vyslovení jména Dracula.
Lucy Sisk
  23. 10. 2015, 22:20

...Kniha nepopisuje Draculu jako postavu, ale jako něco mýtického, něco co známe z pověr a legend. Kdo je vlastně Dracula a jaký je? Na to si odpovídáme každý sám. Kniha neříká je takový, a takový. Kromě vzhledu Draculy máme volnou mysl.
LadysR2
  30. 1. 2013, 9:14
Četl jsem asi v 17 nějakej volnej překlad a dost se mi to líbilo. Scény s rakvema, Van Helsihg, Nemrtvá Lucy... Pro mě super čtivo
Bernadette
  5. 1. 2016, 20:30
Já se u toho nebetyčně nudila... všechny postavy mi byly docela lhostejné. Ačkoli se to rozjíždělo opravdu slibně, brzy se začal kupit jeden nesmysl na druhý a knížka velmi rychle ztratila počáteční drajv... Někde v půlce už mne vůbec nic nenutilo číst dál, takže jsem se k tomu musela donutit sama ("něco na tý knížce přece být musí, vždyť je to kult!") s přesvědčením, že to bude mít třeba alespoň epickej závěr... no, nedočkala jsem se...
Lalaine
  13. 9. 2011, 9:51
Mně se kniha velice líbila. Hlavně to, že tam byly vloženy jak normální vypravěčské pasáže, tak i zápisky z deníku a útržky z novin. Taková forma mi přijde mnohem zajímavější, pokud je do knihy vloženo i něco jiného než žvatlání vypravěče. Rozhodně bych ji zařadila do klasiky!
Veronika
  12. 3. 2010, 23:02
Dlhé, nudné, nezáživné, aj napriek osviežujúcim denníkovým zápiskom. Skončila som niekde v druhej tretine, nie som schopná dočítať to. Kniha vo mne nevyvoláva absolútne žiadne emócie... Pravdepodobne som to čítala v zlom období, určite na ňu ešte siahnem a presvedčím sa o tom.
Ghoulman
  10. 7. 2010, 23:24
Moje první kniha. Nelžu. Nevím sice kdy, ale tuto knihu jsem přečetl jako první ve svém životě (mimochodem třikrát za sebou). A totálně mě dostala. Od té doby mezi mé mnohé posedlosti patří také vampirismus a tuto knihu považuji za základní kámen, za takovou malou bibli všech milovníků upírů a i hororů obecně. Brilantní záležitost ať už v atmosféře, či v jakémkoliv jiném ohledu...
Tomáš Fiurášek
  5. 11. 2014, 1:04
Bram Stoker je mistr slova a jeho forma pohrávání si s čtenářovou psychikou je tak dokonalá, že mne nutí Drákulu přečíst ještě jednou. Dlouho jsem se tak moc nezamiloval do strachu, který mne objímal i za denního světla v teplé, sezením vyhřáté židli. Dlouho jsem nebyl tak znechucen, když hodil mezi krvelačné ženy malé dítě v pytli. Celou dobu jsem seděl, tiskl ruce ke stránce knihy a byl nedočkavý, jaké že to příhody budou dál a zda-li Hraběte Drákulu porazí.
Opravdu velice temný a atmosférický horor, který "doslova" vytasí drápy ze svých stránek, chytne vás za krk a vtáhne do víru děje. Poté, co Drákulu začnete číst, jste prokletí a prostě jej musíte dočíst do konce, jinak v klidu neusnete. Alespoň takhle to na mne působilo a proto jsem ho přečetl jedním dechem za den. Nu, jak jsem řekl, velice dobré a opravdu nemám co vytknout. Rozhodně doporučuji.

Casey
  28. 3. 2014, 15:58
Tak tohle je prostě klasika! Ikdyz se muzou zdat, vzhledem k dobe, kdy byla tato knizka napsana, nektere veci usmevne, tak tohle je zkratka povinnost si precist:-)
Zajdaanek
  12. 11. 2014, 13:06
Chvilku mi trvalo, než jsem si na styl deníkových zápisků zvykl, ale zase ne tak dlouho. Víceméně jsem nevěděl co od knížky čekat, viděl jsem mnoho filmů, slyšel mnoho báchorek, a tak jsem si říkal, která asi bude ta "originální". No a ono je to jaksi, jinak. Ve finále super kniha, občas má svá hluchá místa, ale dokáže to vynahradit. Hlavně je to kult, už jen z toho důvodu by se měl přečíst. Asi takhle nějak jsem to pojal i já, nelituji.
Esther Darnett
  5. 12. 2013, 19:14
Základní upířina, abych tak řekla. Nelze mluvit o oblibě upířích knih, pokud člověk nečetl Drákulu a jemu podobné skvosty.
Jokolo
  31. 3. 2013, 23:16
Kniha má velmi dobrou a napínavou atmosféru. Způsob psaní formou deníků, dopisů a článků je strašně osvěžující a přináší nový pohled, který dává ohromný prostor fantazii čtenáře při dotváření detailů ve vlastní hlavě.
Samotný příběh je také velmi poutavý, i když možná už ne v dnešní době. Na téhle knize mě akorát zklamal samotný závěr, který mohl být zaonačen mnohem lépe a snad i velkolepěji.
Karliiina
  23. 9. 2014, 11:11
Stará klasika, nejlepší kniha spadající do hororové tématiky, jakou jsem kdy měla možnost číst. Kniha mi nenaháněla hrůzu, ani jsem při čtení neměla husí kůži, spíš mě zaujalo to, jak je kniha dokonale propracovaná, jak dějově, tak i promyšleností postav.
Upřímně jsem čekala trapný upírský propadák, ale ani náhodou, skvělá kniha!
Samael
  29. 4. 2013, 23:44
Začátek knihy vypadal velmi slibně,ale cca po 60 stránkách začaly dopisy mezi holkama a to jsem myslel,že s tím seknu.Na štěstí to zachránil Van Helsing který přichází na scénu.Zavěrečný hon na Draculu byl nejlepší částí knihy až na úplný konec,který nemusel být tak stručný.Škoda,dalo se z toho vytřískat daleko víc.
eliza
  2. 1. 2014, 18:32
Dodnes si vzpomínám, jak jsem knihu četla zavřená na kolejích v koupelně a třásla jsem se strachy :-) Sugestivní, autentické díky formě deníku. Na Draculu nedám dopustit.
Ginnidlo
  26. 9. 2013, 0:04
Styl zápisků v denících mi ze začátku dělal problémy, leč přišla jsem tomu na chuť. Příběh není nudný, zbytečně zdlouhavý a děj příjemně ubíhá. Propletení zápisků v denících je místy předvídající. Úsměvný mi přijde popis galantnosti mužů k ženám, jež je místy přeháněn, stejně tak cudné chování naivních dam. Ovšem není to úsměvné pro tu dobu minulou, ale současnou, kdy žena čtoucí tuto knihu musí na chvilku zatoužit po přehnaně galantním muži, který pro ni bude chtít zemřít děsivou smrtí v útrobách Draculova hradu, stejně tak zatoužit po nesmrtelném citu nebohého hraběte. Příběh pro mne není hororový, nýbrž psychologický s nádechem naivního romantismu.
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:09
Knihu jsem přečetla koncem 7. třídy a zbláznila jsem se do ní. Je to dokonale promyšlený příběh, který mě fascinuje.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 17:27
Ve své době šlo o převratné dílo. První horror v pravém slova smyslu. Deníková forma je do té doby něčím nevídaným, nepokrytě otevřené strašení upíry, temné prostředí Transylvánského hradu a jeho okolí, napínavý útěk a příjezd hraběte do Anglie... Radost číst.
snedy
  22. 8. 2013, 0:38
Místy až příliš rozvláčné, místy naopak neskutečně uspěchané (konec na stránku, vážně?), místy neskutečně nelogické, místy až neskutečně křesťanské a puritánské, prostě místy už se projevuje stáří tohohle příběhu. Přesto musím smeknout před tím, jak moc Bram Stoker a jeho příběh hraběte Drákuly předběhl dobu a vytvořil ikonické postavy moderních příběhů - doktora Van Hellsinga a hraběte Drákulu.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:18
Trošku (někdy hodně) zdlouhavá knížka, ale rozhodně stojí za to zatnout zuby a dočíst. Konečně trošku jiný pohled na upíry. Forma deníku je plus i mínus - jak kde...
Knihomolka
  6. 5. 2014, 11:16
Ačkoli horory ani upírská témata nepatří mezi mé oblíbené, jedná se o klasiku. Příběh je čtivý zajímavý, náznakově děsivý až běhá mráz po zádech. Co mě překvapilo byl konec, který mi přišel moc rychlý. Celou dobu děj směřuje k vyvrcholení a najednou šup a je konec. Jinak doporučuju a pro milovníky tohohle žánru určitě jde o povinnou literaturu.
rosavtrave
  18. 11. 2011, 15:36
Bram Stoker mě rozhodně se svým Drakulou nezklamal co se týče děje-obsahu, nicméně sloh jakým je samotný text psán, mi až tak nesednul.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:50
Tato kniha mě trošku zklamala po tom, co jsem o ní slyšela, ale je pravda, že jsem ji četla převážně ve škole a v buse apod., takže žádná strašidelná atmosféra :) A je pravda, že je napsána zajímavě, ve formě deníků od různých lidí, je to klasika, kdyby nebyla nyní doba upírů, určitě by mě to zaujalo o to víc. Ale upírů je teď všude tolik.
Na svoji dobu to byl trhák a není divu, i když to, že spisovatel zemřel na ,,vyčerpání" je v kontrastu s tou knihou docela děsivé :D

Kniha se čte pěkně, zajímavý nápad i provedení, klasika.
Yggdrasil
  1. 11. 2015, 12:04
Začatek se slibně rozjel, deník Jonathana jsem četla jedním dechem. No postupně kniha sklouzává k nudě a já se musela nutit, abych knihu dočetla. V závěru pak opět nabírá grády, jen asi jsem moc moderní a ošlehaná drastičtějšími příběhy, takže takové to napětí či mírné strašidelné mrazení se nedostavilo, což jsem u knihy takového věhlasu očekávala.
Lindsey
  24. 9. 2014, 23:48
Teprve před pár týdny jsem se dostala k této klasice mezi upíry. Několik dní mi trvalo dopracovat se k závěru. Nedokáži říci, zda za to kniha stála či ne. Bram Stoker měl naprosto dokonalý nápad. Hrozně se mi líbí, že je příběh vyprávěn z různých úhlů a spojuje události, jež na první pohled spolu nesouvisejí. Naprosto miluji nechronologické kompozice děl. Průběh Drákulových cest byl taktéž zajímavý. Příhody v zámku byly super a postupná proměna Lucy naprosto fantastická! Kde je tedy chyba? Asi v polovině přestává být kniha zajímavou. Od té doby, co Van Helsing zjistí, že ve všech událostech má své staleté prsty upír, začíná být nudnou. Postupné pátrání mi přišlo zdlouhavé a to, že celou dobu pátrají po bednách s hlínou a omílají stále dokola ty samé fráze, je k zbláznění. K osobnímu střetu s ďábelským hrabětem dochází pouze jednou! A samotný závěr? Na pouhou stranu! Na poslední chvíli autor úplně zbytečně zabije jednu z hlavních postav. Nejspíše, aby se konečně dělo něco zajímavého. Celkově mohu říci, že i přes slibný začátek, mne kniha velice zklamala.
Altheus
  12. 2. 2011, 23:33
Musím podotknout, že mě docela nepříjemně překvapila a zklamala forma deníkových zápisků, která místy docela ztrácí logiku. Dovedu si představit poutavější zpracování. Nicméně na svou dobu nesporně velmi pokrokový horor, který uvedl upíry na osvětlená prkna světové pop-kultury. Nejlepší filmové zpracování pro mě - Dracula Toda Browninga z roku 1932 s Belou Lugosim v hlavní roli.
alyssa18
  6. 9. 2010, 21:37
Atmosféra dokáže čtenáře naprosto vtáhnout do děje, konec je sice opravdu nečekaně useknutý a Stoker nedopřál Draculovi odejít s patřičnou noblesou a okázalostí, ale nevadí no...Velmi, velmi dobré a zajímavou formou napsané dílo... Akorát toho patosu tam bylo na mě místy až moc.
StepanHrouda
  15. 8. 2013, 22:12
Prostě kult. Povinnost pro každého příznivce hororu nebo fantasy a asi jediná kniha, při jejímž čtení jsem se bál. Úvodní část v Transylvánii je famózní, Anglie taky parádní, i když postupně příběh začíná ztrácet švuňk a konec mě trochu zklamal. Ale i tak jednoznačně 5 hvězdiček.
Arakkis
  28. 12. 2012, 13:19
Bram Stoker vypráví příběh o setkání a boji s démonem skrze zápisky, dopisy, přepisy nahrávek, novinové články a podobně, čímž vzbuzuje dojem skutečné události, o které se dozvídáme díky dochovaným záznamům hlavních aktérů příběhu. To je rozhodně hlavní deviza knihy a také důvod, proč se tak proslavila. Samotný příběh je vykonstruovaný zajímavě a čtenáře po chvíli snadno vtáhne dovnitř a jen tak nepustí. Kniha patří mezi mé oblíbené a hodnotím jí plným počtem bodů.
veronica 01
  25. 12. 2011, 18:23
Kam se na tohle hrabe dnešní Stmívání, i když taky není špatný, ale na klasiku jako je Dracula podle mně nemá žádná jiná kniha. Přečetla jsem ji celou asi za pět dní a nemohla jsem se od ní odtrhnout, protože děj člověka automaticky vtáhne a nenechá z něj vypadnout. Jen konec mi přišel trochu moc zdlouhavý, ale to je asi jediná menší chybička, podle mého vkusu.
Filmy podle téhle knížky se mi ani jeden nelíbil, jak každý říká knížka je vždycky lepší a neříkám to jen z povinnosti jako spousta lidí, ale protože to tak prostě, podle mně je.
karce
  11. 8. 2011, 8:23
Kniha je příliš zdlouhavá, stačilo by méně stránek a více akcí a popisů co se týče Draculy a jeho života. Začátek je velmi dobře napsán, po pár stánkach se změní na vyprávění formou deníků. Konec této knihy byl rychle ukončen, což mě trochu zklamalo, v knize je popsána velmi důkladná příprava skoro přes půl knihy a konec pouze na dvou stránkách. Kniha i přes některé části se velmi dobře četla. Stačily mi k přečetení pouhé 3 dny.
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:12
Napínavý příběh, který je úžasně rozepsán pomocí deníků. Z touto knihou jsem byl velmi spokojen. Jediné, co bych vytknul, je jistě závěr knihy, který je až drasticky useknutý.
bladeone
  26. 12. 2015, 14:41
Tak na knihu jsem se docela těšil, ale byl jsem velice zklamán a ani jsem jí ne dočetl....velice jsem se nudil a ani forma deníků a dopisů mne vůbec nenadchla, za mě špatné....asi jsem zvyklý na modernější pojetí.
Boris Leto
  25. 3. 2015, 18:01
Knihu jsem četl už potřetí, to mluví za vše. Pokud kdy kdo četl jiné upíří "skvosty" a původního Draculu nečetl, tak ať si doplní vzdělání. :)