Originální název: The Hour of Dragon

Omega (2014) 978-80-7390-072-4 232
BB art (2001) 80-7257-387-X 199
United Fans (1997)
Winston Smith (1991)

Z jednadvaceti příběhů o barbaru Conanovi, které jeho duchovní otec Robert E. Howard dokončil a které BB art vydal v předchozích třech svazcích, jen jediný má rozsah románu - Hodina draka. Jeho děj zastihuje již mírně zestárlého Conana na trůnu Aquilonie s nadějí, že svůj život již dožije v poklidu. Vzkříšený čaroděj Xaltotun se však nemíní vzdát touhy ovládnout svět, a tak Conan musí podstoupit další hrdinskou výpravu s cílem najít ztracený zázračný kámen zvaný Ahrímanovo srdce, jediný prostředek, který dokáže zlovolného čaroděje přemoci... (Založil/a: Aven)

jehlaspichlas
  1. 12. 2012, 11:59
Jako mnoho autorů fantazy stejně tak i R. E. Howard využívají různých zkomolenin jmén a názvů míst z Antiky dávného starověku. Naleznete zde jména jako Tarascus, Valerius, jako by spadala do dějin Říma; ze starověkého Egypta si vypůjčil jméno boha Seta, kdysi to byl, nemýlím-li se, egyptský faraón; Thutothmes - Tutanchamon; Toth - Amon, využítí Achnatonova jména; kněz Orastes - zkomolení řeckého jména Orestes (epos Oresteia) od Euripida.

Nezáleží ani na tom, odkud autor na jména přišel, nýbrž na akční příběh s hororovými a fantazijními prvky. V některých místech akce začíná a končí krvavou akcí a zároveň se napojuje na líčení přírody a lidí určitých království a jejich intriky, nevědomou hru se zlem, které představují jako v současných hororech dávní démoni a bohové temnot.

Conan je brán jako jednoduchý bojovník, který se stejně jako živočich spoléhá na své dobře vyvinuté instinkty, nikoliv svůj mozek, ačkoliv, když promluví, vypadá na moudrého člověka, který získal za svou dobu jako korzár, žoldnér a bojovník spoustu zkušeností -
nikoliv moudrosti. Obyčejný svalovec, který každý člověk využívá svých nejzákladnějších předností, které mu byly geneticky dány.

Ačkoliv za celou dobu toho moc nenamluví, jeho činy berou za své. A vždyť v jednoduchosti je velká moudrost, ale tu už znali dávní Asyřané a jiné nejstarší národy starověkého světa.
Neferit
  10. 5. 2011, 17:44
Howard napsal s Conanem jenom jeden román, ale zato to stálo za to. Četlo se to rychle, svižně, dobře jsem se bavila. Jedna z nejlepších conanovek, co jsem kdy četla.