Princezna nevěsta

Princezna nevěsta Originální název: The Princess Bride

Argo - 2008
ISBN: 80-7203-614-9

Argo (2008) 80-7203-614-9 318

Princezna nevěsta - klasický příběh z pera S. Morgensterna o pravé lásce a vzrušujících dobrodružstvích. Dobré scény vybral a původní dílo zkrátil William Goldman.

Tento román se řadí ke klasice žánru fantasy, které však nechybí odlehčující nadhled. Goldman, mj. autor scénářů k takovým filmům, jako byly Butch Cassidy a Sundance Kid nebo Všichni prezidentovi muži, o své knize hovoří jako o výtahu „toho lepšího“ z „klasického příběhu skutečné lásky a odvážných dobrodružství od S. Morgensterna“. Goldman podle vlastních slov odstranil rušivý výkladový balast o dějinách a dvorské etiketě, a po destilaci mu zůstalo to, co má podle něj dobrý příběh obsahovat, tedy: „Šerm. Boj. Muka. Jedy. Opravdová láska. Nenávist. Pomsta. Obři. Lovci. Padouši. Ušlechtilí muži. Nejkrásnější z žen. Hadi. Pavouci. Obludy nejrůznějšího původu i podoby. Bolest. Smrt. Hrdinové. Zbabělci. Nejsilnější z mužů. Pronásledování. Úniky. Lži. Pravda. Vášeň. Zázraky.“ (Založil/a: shiloh)

William Goldman William Goldman
*12.08.1931

togaf
  2. 10. 2012, 13:17
"Jmenuji se Inigo Montoya, zabil jste mi otce, připravte se zemřít." Nesmrtelná věta, stejně jako jsou nesmrtelné postavy téhle vtipné pohádky. Fezik, Vizziny, Beruška a princ Humperdinck a HNV a .... prostě dokonalé.
Steak
  13. 11. 2015, 20:48
Zamilovala jsem si tu knížku. Ne kvůli hlavní zápletce, ne kvůli milostnému příběhu, ale kvůli Indigovi a Fezzikovi (zejména Indigovi - jeho životní příběh bych ocenila i jako samostatnou knihu).

P.s. Jmenovat se Beruška, spáchám sebevraždu. Vážně.
Lomeril
  22. 3. 2011, 20:44
Jako první jsem viděla film, ale knížka je lepší. Má propracovanější postavy a vtipy jsou na papíře tak nějak vtipnější. Je to vcelku krátká oddechovka na odpoledne, když člověk přežije rozvláčnou předmluvu :-)