Cvokyně

Věra Nosková - 2009
ISBN: 978-80-903320-8-9

Věra Nosková (2009) 978-80-903320-8-9 160
Ivo Železný (1992)

Mladou bioložku Noru vrhne nový vědecký přístroj nečekaně o několik let nazpátek. Zná tedy už svou jednou prožitou budoucnost, ví, jak dopadne, když podlehne tlakům okolí, příbuzných a požadavkům pokrytecké doby, může se znovu a lépe rozhodovat. Co kdyby si například nevzala svého muže? Neměla s ním děti? Nechala se pohltit vzrušujícím výzkumem? Její proměna v ženu, která už ví co chce a co rozhodně odmítne, je ale okolím vnímána s podrážděním až nepřátelsky. Nora zjišťuje, že se na životních křižovatkách často nerozhodujeme v souladu se svými sny, povahou a potřebami, ale jsme spíš postrkáváni a vláčeni. Příběh mladé vědkyně se odehrává ke konci takzvaného reálného socialismu, kdy se věda dělala na koleně a všude vládl marasmus kořeněný černým humorem. Téma osobní svobody a vzpoury proti manipulátorům, kteří to s námi myslí dobře, je ale věčné. Cvokyně Evy Hauserové je na-psána s velkou otevřeností a živým, odlehčeným jazykem. (Založil/a: s-reader)

Zany
  6. 1. 2011, 18:42
Zajímavé téma, zajímavě zpracované, 80. léta si pamatuji sice jen jako dítě, ale i tak se mi leccos připomnělo. Jen ten konec mi nesedl, vůči předchozímu ději se mi zdá takový laciný, nijaký.
Vorobok
  9. 5. 2014, 19:13
Nevím, párkrát jsem se zasmál jinak NUDA a NUDA. Cestování časem mohlo být více využito, jinak je to popis denodenních činností a trablů z pohledu ženy v letech minulých.
Jiří Novotný
  30. 1. 2014, 1:14
Líbilo. Začal jsem chápat ženy. Nedivím se, že se z nich stávají feministky. Eva Hauserová je feministka s kterou bych rád šel na pivo.