Dálkový výslech

Leda - 2015
ISBN: 978-80-7335-398-8

Leda (2015) 978-80-7335-398-8 224
Melantrich (1990) 80-7023-042-8 179

Dálkový výslech Václava Havla je nejosobitější a také nejúspěšnější knihou našeho bývalého prezidenta. Je vyznáním jeho vztahu k lidem, umění, politice a je i jeho životopisem. Tím, že tento rozhovor Karlu Hvížďalovi poskytl, ze sebe sejmul povinnost jednou napsat paměti. Později jen spolu s ním připravil pokračování s názvem Prosím stručně. Dálkový výslech vyšel poprvé česky v Londýně v roce 1986 k Havlovým 50. narozeninám. Nové, dvanácté české vydání jsme připravili po třiceti letech od chvíle, kdy na textu začal s K. Hvížďalou pracovat. Interview bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků včetně japonštiny a čínštiny. (Založil/a: romana_s)

Václav Havel Václav Havel
*05.10.1936 - †18.12.2011

Karel Hvížďala Karel Hvížďala
*16.08.1941

vladislaus
  2. 4. 2012, 20:04
Bylo to po revoluci v 1989 mé první seznámení s životní filozofií Václava Havla. Bylo to seznámení pozitivní a od té doby patřil mezi největší Čechy, kterých si vážím.
prkali
  4. 6. 2016, 9:45
Liberečáci - čtěte! - na str. 96 a 97 vzpomíná Václav Havel na svůj týdenní pobyt v Liberci. Náhodou tam totiž s Olgou a Janem Třískou přespávali z 20. na 21. srpna 1968!
"... společnost je velmi záhadné zvíře o mnoha tvářích a skrytých potencích a je velmi neprozíravé uvěřit vždy jen té tváři, kterou právě nastavuje, a domnívat se, že to je ta jediná a pravá. Nikdo nevíme, jaké všechny možnosti v duši obyvatelstva dřímají a čím nás za toho či onoho souběhu různých viditelných i neviditelných dějů může veřejnost překvapit. Kdo by například v době korodujícího novotnovského režimu s jejím celonárodním švějkováním očekával, že za půl roku se v téže společnosti probudí skutečné občanské sebevědomí a za rok že bude tato donedávna apatická, skeptická a téměř demoralizovaná společnost tak statečně a tak inteligentně čelit cizí moci? A kdo by očekával, že neuplyne ani rok a tatáž společnost se už bude rychlostí větru propadat zase do hlubin demoralizace, tentokrát ještě daleko horší, než byla ta původní!"
stonedstone
  28. 1. 2014, 23:53
Jako člověk narozený po roce 89 jsem vnímal Havla docela rozporuplně. Vážil jsem si ho jako disidenta. Znal jsem ho ale hlavně jako politika a jeho názory třeba na zahraniční politiku se mi celkem příčily. Celý ten mýtus kolem jeho postavy jsem neodsuzoval, ale úplně jsem ho nechápal.

V tomto rozhovoru jsem se s jeho myšlenkami setkal poprvé. Líbily se mi jeho pohledy na umění a dokonce i na politiku (je škoda, že se nepokusil po roce 89 něco z nich uskutečnit). Vůbec si mě získal svým stylem myšlení - pochopil jsem, že jeho společenská nonkonformita byla vlastně jen odrazem svobody myšlení bourající všechny struktury. To vidím na jeho odkazu nejinspirativnější.