Rozkoš a láska

Rozkoš a láska

Podtitul: Dějiny partnerských vztahů ve středověku

Originální název: Lust and Love: A History of the Couple in the Middle Ages

Vyšehrad - 2002
ISBN: 80-7021-542-9

Vyšehrad (2002) 80-7021-542-9 184

Středověk je dobou přísně uplatňovaných morálních zásad i vášnivých příběhů o lásce překračující všechny nástrahy jí ukládané. Jaký vlastně byl vztah mezi láskou a majetkem, příbuzenskými vztahy, institucí manželství, církví i společností samou? Autorka se těmito otázkami zabývá na základě bohatství pramenů literárních, právních i církevních. Nevyhýbá se ani problematice postavení ženy a významu „domácnosti“ ve středověké společnosti, incestu či cizoložství. Představuje nám tak skutečně poutavý příběh porážek i vítězství rozkoše a lásky v době, o níž by si snad někdo myslel, že jim příliš nepřála. (Založil/a: Jungolink)

#vztahy

Ariko
  29. 11. 2014, 19:35
Zajímavé a čtivé. Kniha se mi moc líbila a dozvíte se i mnoho zajímavého - jako třeba z čeho se vyvinul novomanželský polibek, to mi docela otevřelo oči od romantických představ :)
stripped
  23. 8. 2011, 19:59
Poměrně zajímavá sonda do partnerských vztahů ve středověku, jak na lásku pohlíželi sami lidé v té době. Zajímavé je stanovisko církve k této problematice.