Vyjednavač

Vyjednavač Originální název: Warbreaker

Talpress - 2010
ISBN: 978-80-7197-377-5

Talpress (2010) 978-80-7197-377-5 489

Vyjednavač Sanderson Brandon Vyjednavač je příběh dvou sester, které jsou náhodou princezny, Božího krále, za něhož se jedna z nich musí provdat, jednoho nižšího boha, kterého jeho práce moc nebaví, a nesmrtelného muže, který se snaží napravit chyby, jež udělal před staletími. V jejich světě se ti, kteří zemřeli statečně, vrací jako bohové a žijí uzavřeni v pantheonu bohů v hlavním městě Hallandrenu. Životní síla, nazývaná biochromatické kouzlo, se zakládá na úkazu zvaném Dech. S použitím Dechu a vysáváním barev z každodenních předmětů je možné provádět všechny možné zázraky a darebáctví. Bude však zapotřebí značného množství obojího, aby Vivenna a Siri, královské princezny z Idrisu, Boží král Susebron, Hymnus - zdráhavý bůh statečnosti, a tajemný Vasher Vyjednavač, dokázali úspěšně čelit všem nebezpečím. (Založil/a: Esmit)

rahzul
  19. 3. 2015, 13:11
Další kniha od Sandersona a opět naprostá spokojenost. Příběh o sporu dvou království a válce mezi nimi, která je na spadnutí, je napínavý, plný intrik a zrad. Nic není tak, jak se na první pohled může zdát. Hlavní postavy se během vyprávění vyvíjí a mění. Nejvíc bych vypíchnul mluvící meč, protože jeho hlášky neměly chybu. A pak Hymna Smělého, boha statečnosti, a jeho věrného kněze Llarimara. Dialogy mezi touto dvojku mě dostávali smíchy do kolen :DD

"Spal jste dobře, Vaše Milosti?"
"Spal jsem fantasticky, Zvěde."
"Říkáte mi Zvěde?"
"Ano, rozhodl jsem se, že ti dám novou přezdívku. Zvěd. Hodí se k tobě, protože pořád slídíš kolem a do všeho strkáš nos."
"Jsem poctěn, Vaše Milosti"
Methat
  4. 10. 2015, 20:53
Keď som sa pozrel na obálku, predstavil som si elfov a že sa príbeh bude vo väčšej časti odohrávať v lese, v ktorom lietajú farebné motýle (originálna obálka sa mi páčila oveľa viac). Keď som si čítal anotáciu a zistil som, že príbeh bude o dvoch ženách a ešte k tomu princeznách, doslova sa mi v hlave zhmotnilo všemožné fantasy klišé. No pozor, všetko je inak! A to je zatracene dobre.

Vyjednavač je vyše 700 stranová kniha, ktorá sa čítala sama. Príbeh je jednoduchý a aj svet okolo (a vôbec to nie je na škodu). Mágia je originálna, má svoje hranice a je zrozumiteľná (nie ako tajomný Erikson). Najviac sa mi páčilo, aký má čitateľ vzťah k postavám a ako sa postavy počas čítania menia. Z dobrých charakterov sa stanú zlý a naopak z tajomných cudzincov hrdinovia. Ani raz som sa nenudil a s radosťou odhaľoval svet Hallandrenu. A vo finále sa Sanderson úplne vybláznil. Milujem mestské fantasy (už Měsíční zahrady sa odohrávali v Darúdžistáne, čo je moje number one) a preto som si okamžite zamiloval T'Telir. Páčilo sa mi, že tu nebolo veľa postáv, takže každá jedna dostala dosť priestoru a kapitoly sa striedali výživne, aby nezačali nudiť. Od Sandersona mám zatiaľ kúpené dve časti zo série Archiv Bouřné záře a ešte iné knihy, takže som zvedavý, či sa mi budú páčiť minimálne rovnako ako jeho prvotina.