Osud člověka

Osud člověka Originální název: Судьба человека

Naše vojsko - 1963

Naše vojsko (1963) 46

Antimilitaristická novela ruského spisovatele Michaila Alechandroviče Šolochova o útrapách a krutostech války. Jedno z nejzávažnějších děl poválečné literatury.
Hlavní postava Andrej Sokolov se setkává s autorem, aby mu vyprávěl svůj těžký životní úděl, který mu připravila II. světová válka.
Ne, nejen ve snu pláčou dospělí a z válečných let prošedivělí chlapi. Pláčou i když bdí, a tehdy je nejdůležitější - obrátit se v pravé chvíli. Tehdy je nejdůležitější - neranit srdce dítěte, ať neuvidí, jak se po tvém líci kutálí horká, chlapská slza ... (Založil/a: ForFreedom)

Ghoulman
  20. 11. 2016, 14:29
Navzdory obyčejnému slohu a nekomplikované zápletce mne tato kniha po emocionální rovině naprosto odrovnala. Čisté a silné jako pravá ruská vodka a dojemné jako slza stékající po líci dospělého muže.
Archangel_P
  27. 6. 2016, 20:10
Tak jsem si ji přečetl znova, asi po šesti letech a musím říct, že zážitek je větší. Krátký, ale skvělý příběh o statečném Sokolovovi. Krásná kniha. Možná ji za dalších šest let zkusím znovu.
MsAndy
  18. 5. 2016, 14:11
Naprosto mistrovsky napsaná kniha. Do této útlé knížečky se vlezlo tolik příběhu a emocí! Andrej Sokolov je člověkem s velkým srdcem, kterého ani válka nemohla zničit, a proto zachrání malého Váňu od života plného bídy a utrpení. Rozhodně kniha, kterou stojí za to si přečíst!
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:30
Kniha je hezky zpracovaná, ale poněkud smrdí propagací socialistického realismu. Vhodná zvláště pro studenty :o)
Terezapk
  24. 9. 2012, 17:38
Kniha o tom, jak člověk, který o všechno přišel, může znovu nalézt svůj nový smysl života... Moc pěkně napsáno.