Daň peklu

Originální název: Tithe: A Modern Faerie Tale

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1942-4

Knižní klub (2007) 978-80-242-1942-4 236

O šestnáctileté Kaye Fierchové, harcující se po světě s matkou-rockerkou, se povídá, že je divná. Nechodí do školy, vede zvláštní řeči a ustavičně si vymýšlí báchorky, které jí nevěří ani její nejlepší kamarádka Janet. Když se však Kaye povede oživit kolotočového koně s ulámanýma nohama, uhranout Janetina kluka, poté natrefit na zraněného elfa a ještě jí na okno zaťukají skřítčí kamarádi z dětství, je nad slunce jasnější, že tu doopravdy něco nehraje. Bodláčnice, Loutnička a Špičák dívce prozradí, že k nim má blíž, než si sama myslí. Proto ji požádají, aby jim pomohla v boji s elfskými mocipány, neboť se naplnila sedmiletá lhůta a jejich národ musí o halloweenské noci přijetím Pekelné daně stvrdit své vazalství vůči kouzelnému dvoru Prokletých. Ale pokud by se Kaye odhodlala stát se obětinou, smlouva zůstane nenaplněna a skřítkové by získali svobodu. Dívka prosbu vyslyší a spolu s Janetiným starším bratrem Cornym pronikne do bezcitného světa Neviditelných, aby se o nich i o sobě dověděla víc. Jakou úlohu však hraje v téhle nemilosrdné říši záhadný Roiben, kterého zachránila před jistou smrtí a který je tak přitažlivý? Je celá hra na obětování vážně jenom jako, anebo navzdory všem skřítčím ujištěním začalo jít do tuhého, protože za celou záležitostí stojí kdosi mocnější a Kaye čeká boj o holý život v kulisách, jež jsme vyhradili snům a pohádkám? Napínavý fantasy román Holly Blackové vypráví o dvojí tváři svobody i o ceně, která se za její poznání platí. (Založil/a: S.H.A.R.I.N.K.A)

Anael
  1. 9. 2012, 16:56
Autorka vymyslela zajímavý příběh, který se dobře čte. Občas jsem nechápala chování hlavní hrdinky, ale tak to asi mělo být... Příběh mě místy i dost překvapil. Kniha mě zaujala, ale mezi své oblíbené bych ji nezařadila.
Shax
  28. 10. 2011, 23:25
Pamatuji si, že se mi tahle knížka moc líbila, ovšem moc si nepamatuji, o čem přesně byla. Moje vzpomínky jsou neuspokojivě mlhavé :(
Bernadette
  3. 9. 2014, 12:14
Tahle knížka má své mouchy. Občas je trochu moc zkratkovitá (některé části by si zasloužily víc rozvést, knížka by tím dostala určitou komplexnost - rozsáhlejší popis světa elfů by rozhodně neuškodil) občas trochu nepochopitelná (celá ta oběť je taková zmatená), ale přesto, vždycky když jí čtu vyvolává ve mě jen samé dobré pocity. Ano, je čtivá, má velmi přitažlivý námět, je zajímavě zpracovaná (hlavně Roiben), ale co je hlavní, je atmosféra, kterou dovede autorka navodit. Ráda se Dani peklu znovu a znovu vracím a vždycky v ní najdu něco nového co mě potěší.
Kagome-chan
  27. 7. 2011, 21:00
Je to už doba, co jsem tuto fantasy knížku četla, ale pořád si pamatuji jedno - udělala na mě skutečně dobrý dojem. Ráda bych si ji přečetla znovu, ale z knihovničky se mi prostě ztratila :( Jednou si ji rozhodně musím vyčíhnout v KMO ^-^
Nijura_Pudlikovna
  3. 6. 2012, 10:16
Skvělá knížka. Četla jsem ji sice už před nějakým časem, ale rozhodně si ji někdy ráda přečtu znovu :)
KapitankaNemo
  25. 9. 2011, 18:08
Daň peklu. Zaujal mě jedině název. Obálka nic moc... Ale důležitý je obsah, že? Takže:
Líbilo se mi, že v knížce autorka spojila legendy a balady(tance elfů pod kopcem, hnědě označená místa vstupu, síla jména....). Líbil se mi popis postav, třeba Roiben mi přišel děsně sympatický :) Líbil se mi originální nápad. Líbí se mi taky, jak je každá kapitola doprovázená citáty... A tady seznam kladů končí...

To, za co autorka nemůže je český překlad. Ale musím říct, že byl děsný... Nesnáším překlad jmen... V Harrym Potterovi to byl Brumbál... Tady překladatelka poskvrnila skřítky... Plivnice, Bodláčníce, Loutnička, Špičák... Mama Mia!

A pak se mi nelíbila matka dívky.. Matka-rockerka je ještě v pohodě, ale TAKOVÁDLE matka-rockerka, to je na tu, dětský vypadající knížku moc... Babička taky nebyla dobrou volbou... A postava "dobré" královny nakonec byla taky děsná... Dá se říct "nekvalitní"

A přesně timto slovem, z předposledního odstavce bych pojala zpracování knihy... Nekvalitní...
gggulas
  25. 7. 2011, 17:46
Moje první fantasy kniha. Navždy mě ovlivnila a navždycky to bude moje nejlepší knížka v knihovničce. Ikdyž jsem to půjčila kamarádce, která má stejný vkus na knížky, tak zrovna tato se jí moc nelíbila, což mě překvapilo. Asi je to o vkusu. Myslí, že kniha je čtivá a já jsem se od ní neodtrhla.
Anna.Ká
  24. 9. 2015, 17:16
Miluju tu knihu.
Patří do mých nejoblíbenějších. Roiben mě totálně dostal. A nejlepší je ten konec.. Prostě TOP kniha:)
novotanna
  30. 12. 2014, 23:29
Mám z toho dost rozpačité pocity. Zdá se mi, že příběhu chvílemi chyběla návaznost,což pokazilo můj veškerý dojem z jinak zajímavé knížky.