Milion malých střípků

Originální název: A Million Little Pieces

Columbus - 2007
ISBN: 978-80-7249-168-1

Columbus (2007) 978-80-7249-168-1 465

Když James Frey ve věku třiadvaceti let přišel do pobytové léčebny, měl tělo a mysl skoro nenávratně poškozené. Musel si vybrat: nedožije se 24, nebo se pokusí něco udělat s troskou svého života a to hodně drasticky. Ocitne se mezi pacienty, kteří jsou ve stejných sračkách jako on sám - soudce, mafián, bývalý mistr světa v boxu, a bývalá prostitutka. Obklopen všudypřítomným dogmatem "Jak se vyléčit" si musí Frey najít svou cestu jak se vyrovnat s následky svého dosavadního života, a vybrat si svou budoucnost - pokud nějaká bude. Kniha popisuje příběh boje s drogovou závislostí. Začíná v sanatoriu, popisuje šest týdnů léčby, a ve vzpomínkách hlavního hrdiny se vrací k událostem, jež ho k léčbě přivedly. Pro zdůraznění naléhavého poselství a zrychlení děje nejsou v knize použity uvozovky, každá přímá věta začíná na novém řádku. To, že autor používá stejný postup pro vyjádření vlastních myšlenek a myšlenek jiných, dává knize unikátní styl, jenž odráží náladu jeho zkušeností z léčebny. (Založil/a: ForFreedom)

James Frey James Frey
*12.09.1969

Peetuliska
  12. 5. 2014, 11:34
Kniha nás přivádí do života Jamese, jehož život je tak na dně, že ho až dovede do léčebny pro léčbu návykových látek, zde se seznamuje s ostatními pacienty a jednou pacientkou… S psychoterapeuty vzpomíná na své začátky s drogami a snaží se utvořit lepší budoucnost. Skvělá kniha, autobiografie samotného autora, líbil se mi autorův otevřeně negativní postoj ke 12 krokům a Anonymním alkoholikům. Doporučuji všem, koho zajímá drogová tématika.
ForFreedom
  31. 12. 2011, 16:31
Frey tímhle završil tu předlouhou řadu "feťáckých" knih. Stejně jako na počátku stojí Burroughs s nepřekonatelným Junkie, stojí Frey se svými "pamětmi" (které se mimochodem z větší části vůbec nestaly - sám to v roce 2006 přiznal, byl kolem toho vůbec takový mediální humbuk, ale k nám se to samozřejmě nedoneslo...) na konci téhle kvalitativně kolísavé, čtenářsky vděčné řady a vezmeme-li v úvahu, že už je to vlastně téma vyčerpané hned ze svých počátků, podal tu Frey téměř nemožný výkon.
Občas trochu patetické a kdo v tomhle prostředí není úplný negramot, tak musí zaznamenat nejedno mainstreamové připepření, ovšem celkově je to šíleně sugestivní, nejen díky osobitému stylu, který Frey používá. Jedna z nejvýraznějších knih posledních let, to mi nikdo nevymluví...

---------------------

waltrk: A milion little lies ;)
No, v podstatě by si to zasloužilo zaevidovat jako odpad, ale výrazná kniha to je, ne?!
Mariana.
  6. 8. 2012, 13:47
Tato kniha prošla u velmi široké veřejnosti relativně bez povšimnutí. Přitom je excelentní a autentická a je jí škoda. Velmi kvalitní, naturalisticky popsané a navíc- neotřele popsané. Společnost "trochu" svým vymyšlením mystifikoval, ale tu knihu i tak napsal velmi dobře... :) Ať si kdo chce říká, co chce. Ten hajzlik psát umí :o))..
dalimoni
  7. 6. 2012, 23:07
Famózní, sugestivní autobiografická zpověď člověka, který vyhrál nad závislostí. Trošku netradiční styl psaní, obdivoval jsem pasáže, kde autor popisuje své stavy, myšlenky. Velmi kvalitní dílo. Vůbec nelituji, že jsem si knihu přečetl, místy hodně smutné, ale takový je život, nemůže vše končit jako americký film, kde jsou všichni šťastni až do smrti :D
waltrk
  7. 1. 2012, 0:33
ForFreedom: Presne, to se dalo cekat, jasnej podvrh. No, dokazes si predstavit, jak ho nejdriv vsichni chvalili, ne. "Ten dojemnej pribeh z lecebny,ten se ti jako fakt poved." No, a za par let nato musi verejne priznat pravdu, ze praci prachsproste opsal nejakymu vozralovi v nadrazce, ze si vsechno normalne vymyslel. Takze ve vysledku byl on za uplnyho "idiota", chapes ne. Ale na druhou stranu si zase uzil svy spinavy prachy, kery vydelal poctivym svindlem. Aspon ze pod tihou dukazu nasel ty "spravny koule" a priznal se. No tak co, no tak dopisou na obalku jednu radku, ze je pribeh vymyslenej....
sofi
  26. 8. 2013, 9:34
Souhlas s komentářem od Jaroslaf - to, že ne všechna fakta v knize jsou tak úplně podle skutečnosti, jsem si zjistila až ve chvíli, kdy jsem měla za sebou dobrou půlku. Neudělalo to se mnou ani s dějem vůbec nic. Nezáleží na tom. James píše velmi svérázným a sugestivním způsobem, který mi absolutně sednul, stejně tak jako jeho postoj k léčení závislosti. Těším se na "Můj přítel Leonard".
01Baruska
  9. 12. 2015, 16:26
Už je to nějaký ten pátek zpátky co sem knihu četla, ale do dones si ji velice dobře pamatuji. Dostalo se mi do rukou několik knih s podobným tématem, ale tato u mě vyhrála na plný čáře. Naprosto fenomenální popis z léčebny.
sauzie
  5. 1. 2013, 14:14
Kniha, která mě naprosto odbourala a ještě pár dní po přečtení se mi neustále vracela .... nemám moc ráda knihy o feťácích a drogách, ale tohle mě pohltilo asi od str. č. 2 a nepustilo až do konce.... doporučuji všem. Prostě špička!
Jaroslaf
  6. 3. 2013, 3:19
Podle mě nezáleží na tom jestli se události popsané v této knize doopravdy do puntíku staly, hlavní je, že je to fakt chytlavá, zábavná a poutavá kniha. Vždycky si vybavim operaci zubních kanálků bez umrtvení, každej kdo zažil nějakou náročnější zubní operaci musí s hrdinou soucítit .) je to napsáno tak přesvědčivě a detailně že si to budu pamatovat ještě hodně dlouho. Skvělé dílo.