Originální název: Тихий Дон

Odeon - 1979

Odeon (1979)
Svět sovětů (1958) 592
Sfinx (1935)

Tetralogie, epický román z prostředí donských kozáků, který byl roku 1965 oceněn Nobelovou cenou.
Ústředními postavami jsou členové rodiny Melechových, jejichž příběhy se prolínají s jinými postavami na pozadí politické stránky Ruska. (Založil/a: ForFreedom)

achilles
  10. 12. 2015, 21:02
Ruští autoři prostě umí! V jejich dílech není komerce a je tam především lidskost. V žádných jiných dílech nenacházím tolik přirozenosti lidské existence, přírody, charakterů či obyčejných věcí. Kde se dočtete, že se "blížily dny těhotné bouří", nebo že "měsíc vycházel pomalu a nakřivo jako invalida po schodech"?
Po dlouhé době jsem se opravdu kochal a mimojiné dozvěděl něco více o kozácích, protože jsem si také doposud myslel, že "kozák má místo duše flašku kořalky".
Crocuta
  16. 3. 2014, 15:06
Vynikající kniha, která mne - mimo jiné - definitivně přesvědčila o nelidské povaze komunistické ideologie, zvláště o zhoubném vlivu aplikace jejích teorií do praxe. Hlavní postava knihy Grigorij Melechov je člověk se vším všudy, plný rozporů a pochybností, který až do závěru příběhu váhá mezi jednotlivými stranami mocenského konfliktu a nedokáže jednoznačně určit na čí straně je vlastně pravda. Postava naprosto realistická a přes (a nebo právě pro) všechny své chyby veskrze sympatická. Ale například Miška Koševoj, prototyp komunisty vzešlého z donské chudiny je figura stejně odpudivá a zrůdná jako jeho ideový protihráč, bělogvardějský patologický zabiják Miťka Koršunov. A jen o málo sympatičtější je třeba takový Podtělkov (skutečná historická postava), dogmatik, jemuž jsem jeho bídný konec ze srdce přál. Tak by se dalo dlouze pokračovat, ale stručně řečeno - Tichý Don jako celek je kniha čtivá, mistrně napsaná a její přečtení lze s klidným svědomím doporučit nejen milovníkům historie a ruské literatury, ale každému, kdo si oblíbil třeba díla velkých realistů 19. století, na jejichž odkaz podle mého Šolochov skvěle navazuje.
kanybalka
  13. 8. 2012, 8:32
Tak zvaný „roman-epopeja“, na který jsem se opravdu nikdy nechystala, mě velice mile překvapil, pohltil, nemohu se odtrhnout a stále se s tou bichlí někam vleču. Dokonce i ke grilu na zahradu. Nevím, zda je to mou rusistickou úchylkou nebo jestli je to tím, že páni kritici a všeobecně společnost nekecala, když tento obří román a Šolochova tolik let vyzdvihuje. Ták proto se o něm učí (nechtějí studenta znechutit, ale opravdu doporučují výbornou knihu) :-) . Prostě na Nobelovku. Je to tak. Bohužel, cokoliv, co se omílá stále dokola ve škole, prostě nejednoho studenta tak nabudí (ale jen k tomu, aby se od podobných věcí držel dál), že ze čtení podobné skvělé literatury sejde. U mě to tak platí. Když přede mnou na gymplu vyslovili Božena Němcová, Jan Neruda nebo Karel Čapek, dostala jsem husí kůži a modlila se, abych to nemusela zařadit do čtenářského deníku. Ostatně, právě Tichý Don mě začal zajímat až po úspěšně složených státnicích. Hned den po nich jsem se na to s chutí (jako snad nikdy) vrhla. Doporučuji tedy vřele studium. A pokud možno zakončené – pak je totiž tolik chuti do odvykládané látky z literatury, jako málokdy.
Ale zpět k Šolochovovi. Před Tichým Donem jsem od něho četla jen v originále Suďbu čelověka, kraťoučkou, ale neméně zajímavou povídku. Nadchla mne, dokonce i před státnicemi. A to je co říci. No a jelikož se u nás doma „dva toma“ (dva svazky) románu Šolochova vsykytovaly, nedalo mi to. Vřele doporučuji.