Rafinerie

Originální název: Rafinerie

Labyrint - 2005
ISBN: 80-85935-69-4

Labyrint (2005) 80-85935-69-4 316

Román Rafinerie je trainstory o sirénách, přátelství a volnosti na kolejích. V melodii chraplavého saxofonu se protnuly osudy Pirra, Michala a dívky, která se ve skutečnosti nejmenovala Agnes. Ženských klínů běhají po světě milióny a vždycky se nějaký chvěje nedočkavostí. Žádný zaprášený Notre Dame. Kdyby žil dnes Kerouac, hledal by svou Rafinerii. Pořiďte si falešnou jízdenku a vydejte se na cestu. (Založil/a: Opaline Le Fay)

Jan Cempírek Jan Cempírek
*??.??.1970

lusk_lusk
  22. 3. 2013, 22:55
Kniha opravdu krásně zapadá do nálady kterou kolem mé hlavy vykouzlí nespoutané vyprávění beatníků. Námět je také jako z učebnice, jen zasazen do současnosti a snad s větším důrazem na pocity. Snad bych ještě dodala, že nejde jen o cestu a přátelství, ale z velké části o dospívání, ne ve smyslu fyzickém ale psychickém. Co mne trochu drhlo po stránce narativni - asi do třech čtvrtin vypravěči navazují na sebe, někdy slouží jako časový předěl, který nás přenese o dny či týdny dále, ale v předposlední kapitole se najednou jejich vyprávění začíná překrývat. Tento styl se mi obyčejně moc líbí, ale jsem toho názoru, že se měl autor držet od začátku překrývajícího se modelu, nebo naopak. Škoda také že se od sebe mužské hlavní postavy více charakterově neodlišovaly, něhrát každý na jiný nástroj mohli by být jednou osobou. Celkově je ale kniha velmi uspokojující, minimálně pro milovníky ušmudlané jistoty v nejistotě která je cítit i z kniní obálky...(že by to bylo tím labyrintem fresh?)
pavleek
  4. 5. 2012, 10:35
Každé jaro cítím ten načechraný vánek, který se zatoulal odkudsi z daleka a mám chuť vypadnout. Chcete li pohodovou knihu na odpočinek i inspiraci, můžu Rafinerii jedině doporučit.
Vrba.Marty
  20. 10. 2010, 21:27
Docela tlustá knížka, ale čte se dobře... drogy, sex a rockandroll :-) Když is jí s sebou vezmete na dlouhou cestu do letadla jako já, tak určitě nebudete litovat...
Noira
  18. 9. 2010, 10:16
Úchvatní kniha o nezdolné svobodě, která dřímá v každém člověku. 3 lidé, tři osudy propletené v celek v různých koutech Evropy, ve vlacích i v posteli. Dokonalé vyprávění, po jehož přečtení budete chtít odjet někam opravdu hodně daleko.