Dcery Marie Terezie

Dcery Marie Terezie Originální název: Die Tochter Maria Theresias

Ikar - 1995
ISBN: 80-85944-29-4

Ikar (1995) 80-85944-29-4 245

Marie Terezie přivedla na svět šestnáct dětí, z toho jedenáct dcer. Osmi z nich, jež se dožily dospělosti, je věnována tato biografie. Autor v souladu s historickou pravdou vyvrací u nás zakořeněné předsudky o císařovnině sexuální frivolnosti, zobrazuje ji jako vzornou manželku a matku, která své děti hluboce milovala a spojovalo ji s nimi silné citové pouto. Okolnosti a postavení habsburského rodu s sebou ovšem nesly tu nezáviděníhodnou skutečnost, že její dcery leckdy sehrály na poli velké dynastické hry roli šachových figurek. Na city a svobodné rozhodování o vlastním životě se nebral ohled, určující byly politicky výhodné sňatky, protože jedině ty mohly rozšířit a posílit moc a vliv vládnoucího dvoru. (Založil/a: Kavischka)

CarolineS
  8. 5. 2013, 11:22
Dcery Marie Terezie je skvěle podaná biografie, velice dobře a poutavě napsaná, takže koho tato tématika zajímá, můžu jenom doporučit. Pan Weissensteiner se (aspoň jsem to četla) řadí mezi nejuznávanější spisovatele píšící o Habsburcích, proto bych mu věřila i co se týče věrohodnosti faktů.
U této knihy si člověk uvědomí, že být potomkem mocné panovnice ještě nemusí být důvod ke štěstí, spíše naopak (jako příklad mluvící za všechny poslouží Marie Antonie, která byla popravena za Velké francouzské revoluce).
Lecter
  8. 1. 2016, 21:35
Líbí se mi forma,jakou autor píše, jednoduše a srozumitelně popisuje životy císařských dcer.Kromě známého osudu Marie Antonie mě zaujala výchova jejich matky od dětství až po dospělost a životní příběh Isabelly Parmské.