Anansiho chlapci

Polaris - 2009
ISBN: 978-80-7332-144-4

Polaris (2009) 978-80-7332-144-4 304
Polaris (2006)

Bůh je mrtev. Ať žijí jeho děti.
Když dá otec Tlustého Charlieho někomu jméno, žádná síla mu ho neodlepí. Jako když pojmenoval Tlustého Charlieho ‚Tlustý Charlie'. Dokonce ani teď, po dvaceti letech, se nemůže Charlie Nancy zbavit svého přídomku, jednoho z mnoha zahanbujících ‚darů', kterých se mu dostalo od jeho otce ještě předtím, než padl mrtvý k zemi na pódiu při karaoke a úplně tak zničil Charliemu život.
Pan Nancy zanechal Tlustému Charliemu také různá překvapení - jako například když u jeho dveří jednoho dne zazvonil vysoký pohledný cizinec, který je podle všeho jeho bratr. Ačkoliv se od Tlustého Charlieho liší jako den od noci, ukáže mu, jak si užít nějakou tu legraci, přesně ve stylu jejich draho zesnulého starouška táty. A život začne být pro Tlustého Charlieho najednou velice zajímavý.
Protože víte, Charlieho otec nebyl jen tak obyčejný taťka. Byl to Anansi, šejdířský pavoučí bůh. Anansi je duchem vzpoury - dokáže zvrátit sociální řád, vytvořit bohatství jen tak z ničeho, nebo úplně zblbnout ďábla. Někteří říkají, že by dokázal přechytračit i samotnou Smrt.
Kniha, ve které se dozvíte, odkud pocházejí bohové, a jak přežít vlastní rodinu.

Gereth
  24. 3. 2013, 18:04
Humoristický román, který ale v určitých pasážích (zejména v druhé části knihy) nebezpečně sklouzává k hororu Kingovského typu. Oni k tomu namotání čtenáře používají jednoduchou fintu. Příběh vychází ze života obyčejného člověka žijícího si svůj obyčejný život, stejně jako, ať už si to připouští nebo ne, většina čtenářů. A jak se tak ta naše milá postavička prodírá svojí rutinou, najednou se stane něco maličko nezvyklého, něco co se koneckonců možná i stát může a ona nad tím krčí rameny. Pak se to stane znovu a maličko víc a než se tento hrdina, který ale vlastně hrdinou ani v nejmenším není, stačí pořádně rozkoukat, začne se sypat úplně všechno a pořádně. Tento přechod od každodenní situace obyčejného člověka k personálnímu armagedonu dělá jejich příběhy strašidelně znepokojivé. Anansiho chlapci se nedají moc srovnávat s Americkými Bohy nebo např. Nikdykde, ale rozhodně mi mnohokrát posunuli koutky úsměvu vzhůru. A to u mě asi už stačí na přehoupnutí ke čtyřem hvězdám. // 70%
Desmond
  3. 12. 2013, 11:15
S postavou Anansiho se můžeme setkat v románu Král Krysa od Miévilla. Je zajímavé porovnávat, jak oba autoři s tímto charakterem pracovali.
Anansiho chlapci neustále oscilují mezi humornou a vážnou složkou. Po celou dobu čtení jsem váhal, zda se přiklonit k nižšímu či vyššímu hodnocení. Celkově však převažují klady, čtyři hvězdičky tak kniha získává zaslouženě.
nana
  5. 1. 2011, 20:57
taky mi to nešlo... takhle zpětně se mi to líbí víc než při čtení... je to zase jiný Gaimanův svět... ale nějak mě to prostě tak nedostalo jako Hvězdný prach, Koralina a Nikdykde... tak 65% (váhám jak ohvězdičkovat:/)
Snowfall
  24. 7. 2012, 12:42
Paráda, přečetl jsem ji jedním dechem. Velmi jednoduché a relaxační čtení okořeněné o nějaké ty úvahy o západním stylu života.
melpamene
  7. 8. 2010, 13:17
priznavam, ze ac gaimanovu prozaickou tvorbu bezmezne miluju, u teto knizky jsem mela problem a rozecitala ji asi na 5x.. proste jsem se do toho vseho nejak nemohla dostat.. na konci mi z toho sice vychazi zabavna vec, ale do "americkych bohu", nebo "nikdykde" ji proste neco chybi.. 7/10