Originální název: Atonement

ISBN: 978-80-207-1519-7

Odeon (2013) 978-80-207-1519-7 325
Odeon (2008) 978-80-207-1254-7 325
Odeon (2003) 80-207-1137-6 334

Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve své románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba dopomoci. S fanatickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání.
McEwan spřádá jednotlivé nitky osudů, jež v závěru splynou v jediný, silný a hluboce pravdivý obraz uplynulého století. Autor nabízí možnosti a klade otázky, na něž je těžké jednoznačně odpovědět. Ale ani on neposkytuje jednoznačné odpovědi, a tak je na čtenáři, aby se rozhodl, po které cestě se vydá - společně s Briony, s jejími spolupachateli, anebo s obětí? Jednoznačný není ani katarzní závěr, stejně jako není černý anebo bílý život kohokoliv z nás. Příběh pokání, jenž se na první pohled vztahuje k Briony, se náhle dotýká každého, i když se současně každý v tom kterém smyslu může ztotožnit s obětí. Nenápadně, avšak s rafinovaností mistra svého obru, jako zdánlivé vedlejší téma se knihou prolíná - zřetelněji než v kterémkoli McEwanově díle předchozím - motiv psaní, chceme-li spisovatelství a jeho smyslu, jako by autor cítil stále naléhavější nutkání popsat a zdůvodnit především sám sebe a svoji touhu propojit život skutečný se životem svých literárních postav.
Autor v tomto díle jednoznačně dosáhl svého vrcholu, alespoň co se týče asociačního spektra možných osudů člověka, jež nám nabízí s elegantní noblesou a odzbrojující bravurou. (Založil/a: Bee)

janeicka
  15. 9. 2013, 22:52
Knížku jsem si chtěla vždycky přečíst, především na základě vynikajícího filmu, na který nedám dopustit. Byla jsem velmi příjemně překvapená, že se jedná o jedno z mála filmových zpracování, které je skoro na úrovni knižní předlohy. Neznámých situací bylo minimum a knihu samotnou jsem přečetla jedním dechem - a stejně jako u filmu jsem se na konci neubránila slzám, velmi povedený psychologický román...
ForFreedom
  25. 7. 2012, 20:55
Řemeslně neskutečně dobrá kniha, snad až takový pokus o moderní převedení románu nějakého devatenáctého století – moc jsem v tom cítila takovou tu poctivou hutnou kvalitu tehdejší prózy… Čtenáře zaujme především výborná psychologická propracovanost a s tím, jak přibývají přečtené stránky zase ohromuje McEwanova důmyslná kompozice – ta tenká linie mezi pravdou a lží, fikcí a skutečností, která se táhne celým příběhem a nakonci se vlastně jen s nadhledem potvrdí, takže ta závěrečná nejistota, až neuchopitelnost samozřejmě ještě dodává na působivosti, ale zase zároveň i skvěle zapadá do způsobu a myšlenky jakým je to celé napsané… Vše, co tam je, tam prostě má být, dokonce i ta řekla bych poněkud rozpačitá milostná scéna tam prostě má svoje místo... Nakonec, jasně není to tak hlubokomyslné dílo za jaké se možná považuje a některé pasáže jsou trochu plytší, dokonce by stálo uvážit, zda stejnou měrou jako ženy zaujme i muže, ale dobrý román by tu byl. A mimoto i kurz tvůrčího psaní. 4/5
Rames
  11. 12. 2012, 11:45
Každý zná ten pocit kdy mu úplně vzadu v žaludku sedí žába a připomene se pokaždé, kdy se namane malá připomínka toho, co bychom rádi vymazali ze vzpomínek. A nemusí to být ani obvinění ze zločinu. Nechtěla bych být na místě Briony a prožívat celý život s ropuchou.
Dobrá kniha, kde ani slovo nevyšlo nazmar. Pokud jste si někdy chtěli přečíst A. Christie, J.Austen, E.M.Remarque a J.Irvinga. Pusťte se do McEwana.
Pend
  8. 2. 2014, 5:29
Podobně jako u Soboty. Výborná atmosféra, popis místa (který může na začátku některé povahy vyděsit) hrdě se hlásící ke klasickým románům 19./20. století, psychologie postav. Na druhou stranu zmíněná katarze spojená s jedním autorovým "trikem" mě nechala poměrně klidným. Vykreslení britského ústupu u Dunkerque pro mě bylo jednoznačným vrcholem románu.
Fade
  6. 2. 2014, 0:58
Obsahuje spoiler spoiler Film Joe Wrighta mě hodně ovlivnil, a tak jsem si knihu nevychutnala tak, jak bych ji zřejmě zhltla, kdybych ji četla dříve. Nicméně film byl úžasný a stejně tak jeho předloha. Neuvěřitelná averze k Briony mě sžírala po celou dobu mého čtenářského zážitku o to víc, že jsem věděla, jak vše dopadne. Vyprávění z několika pohledů je uchvacující, dává prostor pro fantazii a spekulace, a tak vzniká otázka, proč mi kniha nepřišla dokonalá. Nevím. Dávám to za vinu sobě. Prostě mě asi nestrhla tak prudce jako jiné knihy.
Ivet
  21. 4. 2014, 19:16
Konečně jsem se dostala k tomuto vyhlášenému spisovateli a první dojmy jsou velmi pozitivní. Dílo má krásný jazyk, hluboce vykreslené postavy a má schopnost vytvořit si k těmto postavám silná emotivní pouta.
Jedinou slabou stránkou pro mě byl občas přehnaný popis. Bylo těžké udržet pozornost a vědět, o čem to autor vlastně vypráví. Knížce to nemusí být vůbec na škodu, ale měla jsem s tím trochu problémy. Možná je to také dáno tím, že jsem jako první viděla film, který měl mnohem rychlejší spád, což je pro dvouhodinový film podle knižní předlohy typické. Neodpustím si malé srovnání, když přiznám, že závěrečná část příběhu se mi více líbila tak, jak je popsaná v knize.
Pim
  31. 7. 2014, 18:47
Ačkoliv jsem už dříve viděla film, knížka mě strašně baví. Je úchvatně napsaná. Vychutnávám si ji. Snové obrazy v nichž děj spěje stále kupředu... Krásné, poetické. Těším se, že až to dočtu, pustím si znovu film a budu porovnávat. To se mi nestává. A samozřejmě, že hlavní postavy vidím ty filmové, ale vůbec to nevadí... Ony docela odpovídají.
---------------------------------------------------------------------------------------

Tak dočteno. Dobrá knížka. Líbilo se mi prolínání tří pohledů na události. Ano, není to neobvyklé, četla jsem už více takových knížek. Ale mám dojem, že obvykle když skončí pohled jednoho člověka, přichází dále v ději pohled jiného. Zde se děj vrací zpět a znovu se díváme na již známou situaci očima někoho jiného. A hodně mě fascinoval pohled dospívající Briony - trochu chaos.

Nic víc asi dodat nechci. Dozvuk ve mně zůstává a kouknu se na film. Nejsem si jistá, že je tam řečeno tolik z vnitřního světa postav, jako v knize, i když dějově to odpovídá - to si pamatuju. Takže si potřebuju porovnat ztvárnění. Proč? Nevím. Líbilo se mi to. Dobré čtení.
ribička
  2. 9. 2010, 15:12
Toto je jedna z těch světlých výjimek, kdy mohu říci, že film, je stějně výborný jako kniha a je jedno, jestli Vám pod oči první příjde věnování nebo úvodní titulky. Ale teď zpátky ke knize. Je to jedno z nejpovedenějších děl McEwana. Opravdu.
Claire27
  28. 5. 2016, 13:03
Jako první jsem viděla film Pokání s K. Knightley a J. McAvoyem. Ten mi natolik učaroval, že jsem se rozhodla knížku koupit. Styl psaní mi v některých místech úplně nevyhovoval, ale takových pasáží bylo minimum a kniha mě neustále vtahovala do děje. Milostný příběh byl krásný a zároveň strašně smutný. Mou nejoblíbenější postavou se stal určitě Robie. Mladý, čestný a chytrý muž milující Cecilii. Briony pro mě byla neobvyklá postava. V prvních pasážích jsem ji považovala za neukázněné dítě, ale později jsem ji musela litovat. Její postava se vyvíjela dobrým směrem, avšak bohužel stín minulosti ji neustále pronásledoval a ovlivňoval její jednání. Ke knize se určitě časem vrátím a možná ji ocením ještě více.
Topka
  18. 8. 2016, 9:55
Jsem moc ráda, že jsem se nejdříve pustila do knižní předlohy, a film jsem s ní poté porovnávala. Obojí je skvělé, musím ale přiznat, že film pro mě byl emotivnější.
Docela mi trvalo, než jsem si na jazyk, kterým je dílo napsané, zvykla. Některé slovní obraty a věty mi zkrátka neseděly, a čtení mi docela výrazně narušovaly. Nakonec jsem to překousla a naštěstí četla dále. Příběh je opravdu neskutečný a ta myšlenka je geniální. Kniha určitě stojí za přečtení!
JSK
  26. 7. 2010, 12:09
Čtete to a prvních 70 stránek si říkáte, že se ten chlap (mcewan) zaseknul v čase u Jane Austen. Jenže pak to překonáte, čtete dál. uvidíte, jak malou-velkou tragedii. Na konci vás zamrazí ( pokud jste někdy něco napsali, tak dvakrát tolik) a pak tu knížku nikdy nedostane z hlavy. a ten film taky neni špatnej.
Jana Edita
  26. 9. 2016, 9:05
Ostrá sonda do lidského nitra, knížka, ze které během čtení i dlouho po něm běhá mráz po zádech. Vřele doporučuji, i když jde o celkem náročnou literaturu.
Makulenka
  15. 8. 2016, 5:17
Rozhoduji se, zda dat 3 nebo 4*.
Jak snadno clovek veri prvnimu dojmu a hlavne, jak snadno clovek veri tomu, cemu verit chce.
Bezpochyby jde o literarne kvalitni dilo, slovnik autora (potazmo prekladatele) je krasny, ale... Prvni dve kapitoly jsem musela precist 2x, abych se v postavach a uvodnim deji zorientovala. Pak uz se to cetlo samo. Druha cast Robbieho ve valce a vlastne i ta treti tykajici se Briony je plna popisu, ktere mi behem cteni trochu vadily, pri konecnem rozuzleni to ale zapadlo.
Chybela mi ale vetsi propracovanost toho "pokani", zpytovani svedomi, naprava...
Neni to knizka, ze ktere bych si potrebovala pamatovat nejake konkretni vety, ale cekovy dojem je spise pozitivni. Nakonec ty hvezdicky budou tedy 4... :)
Astonius
  30. 11. 2014, 16:37
Kniha se nečte lehce, hlavně první část knihy mi přišla hodně rozvleklá a dost o ničem, musela jsem se do čtení nutit. Zhruba od str. 70 se to ale už zlepšilo, i když styl, kterým je kniha psána, se samozřejmě nezměnil. Nejvíce mne zasáhly části týkající se válečných zranění a války obecně, které ještě umocnily hrozný osud, který po Brionině selhání postihl Robbieho a vlastně i Cecilii. Jsem moc ráda, že jsem knihu četla - měla jsem i to štěstí si ihned po dočtení pustit film, který celý prožitek ze čteného textu jen umocnil. Šlo o velmi kvalitní knihu, která vyvolává plno dalších otázek a zamyšlení.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:49
Slyšet na tuto knihu samou chválu a nepřečíst si ji, jsem považovala skoro za hřích. Bohužel jsem měla co dělat, abych ji dočetla. Autor se na můj vkus vyžívá v dlouhých popisech a děj samotný uniká. Jak to tak vidím, budu tady asi jediná, komu se to, jak byla knížka napsaná, nelíbilo. Příběh je skvělý, ale jak byl zpracován, mě prostě neoslovilo.
jarcaburca
  11. 5. 2013, 17:17
Skvělá kniha. Jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. A konec, tak ten mě naprosto dostal. Určitě mám v plánu si Pokání po čase přečíst zase znovu.
Sherylis
  20. 12. 2012, 13:01
Výborná kompozice a vykreslení pocitů Briony, na druhou stranu se mi nezamlouvala část s Robbiem ve válce (kvůli ní jsem knihu na pár měsíců odložila) a na můj vkus přílišná popisnost. Každopádně je to jedna z knih, která ve vás zanechá emoce. Filmu bych dala o hvězdičku víc.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:40
Ian McEwan je výborný spisovatel. Při čtení jsem si prakticky nedokázal představit, že by z toho šlo udělat dobrý film. Takže klobouk dolů i před scenáristou Christopherem Hamptonem.
Elisa99
  10. 4. 2014, 16:26
Do knihy jsem se zatečla a každou další stranu jsem přečetla snad ještě rychleji než tu předchozí. :-) V knize nejsou žádné zbytečnosti, je to jenom perfektní souhrn pocitů a provinění, malých i velkých.
Určitě doporučuji si přečíst.
Lindice
  4. 7. 2012, 19:17
Skvělá knížka. Výtečná psychologie postav. Dokonce si myslím, že film byl na stejné úrovni, ne-li lepší.
HellFire
  28. 9. 2011, 10:17
Knihu jsem si pořídil na základě bombastického filmu, ale spíše mě zklamala. Čím dál více se mi osvědčuje teorie, že číst knihy, na jejichž základě je natočen film, či naopak není dobrý nápad.
lalup
  18. 3. 2011, 21:17
První jsem zhlédla film a poté, co mi naprosto učaroval, jsem si pořídila knížku. Tu považuji za neuvěřitelně krásnou a schopnou vyvolat ve čtenáři představy s dokonalými tvary - krajinu, nemocnicí, temnou a strašidelnou zahradu, pocity postav, bolest, naději...Líbí se mi také postoj autora, který se nepřiklání na žádnou stranu, tudíž nechává na nás, komu vinu přisoudíme.
novoten
  4. 1. 2011, 12:17
Pokání je už tak výtečný film a přesto ho předloha ještě o fous překonává. Ta myšlenková bohatost a fascinující psychologický podklad jsou dechberoucí.
jindrunia
  6. 8. 2015, 16:46
Dočteno.Film je úžasný,jeden z mých nej,na základě toho jsem koupila knihu,která většinou bývá lepší než filmové zpracování.V tomto případě,pro mě,určitě ne. Autor je bezesporu mistr slova, jeho slovník je obdivuhodný, ale za přehnaným množstvím popisů prostředí,krajiny,myšlenkových pochodů, pocitů a nálad, se ztrácí sám příběh.Je ho tam málo.Ale znovu říkám pro mě,někomu tahle forma určitě vyhovuje,nejspíš jsem nenáročný čtenář.
Lea
  3. 3. 2011, 21:23
mohu toto určitě všem doporučit... když překonáte začátek a začnete se v tom ději orientovat, tak ji jen tak z ruky už nepustíte... úžasný bohatý slovník mě učaroval...

---------------------

Když překonáte první nudnou část, která seznamuje s postavami a uvádí vás do příběhu, tak pak tu knihu odložíte až ji budete mít dočtenou. Druhá část o Robbiem ve válce je úžasná dokonce bych mohla říct, že mi vyrazila dech. Je to úžasně napsané.
Ivan Denisovič
  3. 10. 2013, 22:28
Ach Brioni! A já myslel, že umím odpouštět.
Anythorn
  15. 8. 2013, 16:39
Nádherná kniha, dokonale mě pohltila od začátku až do konce. Krásný i když složitý příběh viděný z několika úhlů pohledu jsem vstřebávala ještě po dočtení. Zápletka promyšlená do nejmenších detailů spolu se skvěle vystihnutou psychologií každé postavy nemá chybu. Stejně tak je skvělý i film.
Kadli
  12. 1. 2012, 21:29
Knihu jsem si přečetla na základě doporučení mého "více-než-já" sečtělého kamaráda. Dokončila jsem ji na jedné z mých hodin ve škole a zbytek dne jsem jen seděla, tupě zírala před sebe a nevěděla jsem co říct, a jestli vůbec něco řikat, aby to, čím mě ta kniha zasáhla, neuteklo vzduchem pryč. Je to má nejoblíbenější knížka, i když se bojím, že až ji budu číst podruhé, ztratí své kouzlo.
trampolina
  10. 9. 2011, 14:17
Boží. Už ani nevím, kolikrát jsem četla knihu a viděla film. Nemůžu si pomoct, ale Briony bych normálně ohla přes koleno ještě dřív, než by stačila nechat se pohltit svou vlastní fantazií (a vlezlostí). Vždycky ve mně vyvolá takovou zlost, jak si vůbec mohla dovolit zničit život tolika lidem (ještě horší na tom je to, že to vlastně neudělala úmyslně, ale myslela si, že pomáhá).
dennuska
  18. 8. 2011, 13:17
Úžasná kniha. Nevím, jak bych vylíčila všechny svoje pocity z ní. Pasáže s popisy přírody a prostředí mi v jiných knihách přijdou otravné, zde jsem si v nich ale libovala. Přenesená do atmosféry venkovského sídla, v němž události jsou paradoxem jeho harmonie, s Robbiem v hrůzách války, jako bych pocítila na vlastní kůži a stejně tak jsem se bála s Briony, na jaké otřesné zranění ji v nemocnici povolají. Poslední část byla však neopakovatelná, poohlédnutí za vlastním životem a celoživotních mukách kvůli jednomu špatnému okamžiku. Kniha ve mně posunula morální hodnoty a ukázala mi život z jinho úhlu, než se dívám.
idego
  22. 7. 2011, 23:55
Brilantní psychologie postav a dechberoucí barvité popisy, ze kterých jsem měl pocit, jako bych byl popisovaným událostem očividným svědkem a všechny aktéry příběhu osobně znal. Tragický příběh to ještě umocňuje. Na konci jsem brečel, že jsem ani neviděl na písmenka. Nezapomenutelný zážitek.