Stalo se prvního září

Stalo se prvního září
Originální název: Stalo sa prvého septembra

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-351-7

Host (2010) 978-80-7294-351-7 371

Děj románu se odehrává v letech 1938-1968. Zachycuje osudy tří kamarádů usilujících o lásku jedné ženy. Jejich příběhy vykresluje Rankov na pozadí zlomových historických událostí - Mnichov, druhá světová válka, komunistický převrat v únoru 1948, politické procesy padesátých let či pokus o reformy a následná sovětská okupace v srpnu 1968. Žádná historická katastrofa, národnost nebo víra však nedokázala zničit přátelství těchto mužů, ačkoliv proti sobě stáli jako rivalové v lásce. Prvního září 1938 se spolu setkají na koupališti, aby soutěžili o lásku krásné Márie. Jejich boj" potom pokračuje dalších třicet let spolu se zápasem Slovenska o místo v dějinách Evropy. Stalo se prvního září (nebo někdy jindy) je román o lásce, pokud ji vyšší moc dovolí. (Založil/a: skjaninka)

Pavol Rankov Pavol Rankov
*16.09.1964

vladislaus
  26. 3. 2013, 15:35
Čtyři hlavní postavy si určitě oblíbíte, i když mají své chyby. Prožívají zajímavé životy a autor je velmi poutavě vypravuje. Kniha se dobře čte, je zábavná i poučná.
Fabienne
  27. 1. 2012, 14:37
Všechny postavy románu "Stalo se prvního září (nebo někdy jindy)" jsou smyšlené. Nejprve žily v dobách a na místech, které jsou v románu popsány, potom si je autor vymyslel.
.............
Všechno je vymyšleno. Nikdy nic nebylo, nikdy nikdo nežil. Ani prvního září nikdy nebylo.
Jednoho dne se otevřely dveře dílny. Volali ho. Rychle se ohlédl a přeletěl pohledem po rakvích, které vyrobil. První, druhá, třetí... Vpředu jich bylo celkem šest, vzadu ještě další tři, jedna pod oknem. Jedenáctou dokončil teprve před chvílí, nátěr ještě nestačil zaschnout.
"Je čas," ozvalo se znovu ode dveří.
"Dyť už jdu," odvětil mistr Klement.
Ale tesařskou zástěru si nesundal. Místo toho si sedl na židli, která stála v koutě. Vložil hlavu do dlaní. Jeho těžké chlapské slzy hlasitě kapaly na kamennou podlahu. Čas ho předběhl. Jedenáct místo čtrnácti.
"Zpozdil jsem se, nestihl jsem to," vzlykal.
Tři rakve stále chyběly a už neměl čas je vyrobit. Místo čtrnácti jich bylo jen jedenáct. Myslel na tři zbývající a nevěděl, co jen s nimi bude.
"Soudruhu prezidente," naléhal hlas ode dveří, "zasedání začíná za několik minut."
Třináctého listopadu 1952 na zasedání politického sekreteriátu ÚV KSČ se rozhodovalo o rozsudcích, které budou za několik dnů vyhlášeny nad čtrnácti obviněnými komunisty v procesu se Slánského protistátním spikleneckým centrem. Na závěr tohoto zasedání bývalý stolař, nyní prezident Československé republiky Klement Gottwald řekl:
"Dáme tedy jedenáct špagátů a tři doživotí."

O ději už tu pár slov padlo, takže já mohu jen doporučit k přečtení. Člověk má občas pocit, že se ocitl v Absurdistánu, ale dějinné údalosti jsou bohužel pravdivé.
kamie
  27. 8. 2010, 14:41
Kniha, jejímž nejsilnějším aspektem je pravděpodobně silná dějová linie. Základním pilířem jsou jedna plus tři postavy, a na nich se ukazuje, co s jedním člověkem udělala jedna doba. Jen těch lidí je víc, a ta doba se pořád proměňovala. Má relativně široký záběr, nejedná se jen o Slovensko nebo Česko, ale dostáváme se i za hranice.
Postupuje chronologicky, takže není problém se orientovat v ději a nutno autorovi přiznat, linie se drží přirozeně, což knihu dělá čtivou.
misssicccka
  31. 10. 2010, 11:57
Grattis :) Vďaka panu Rankovi. Je to nádhera. Jen mě mrzí, že už ji mám za sebou :).
Tento příběh, který mě pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetla a to myslím doslova, mě nadchl.
Nechala jsem se vtáhnout do životů tří kamarádů, kteří měli od dětství společnou lásku k jedné spolužačce. Jejich životy se rozdělovaly a spojovaly v průběhu 30 let, tak jak je autor vypráví. Příběh je rozdělen do jednotlivých epizod podle let. Každá epizoda zahrnuje vždy událost 1. září, jak sám název napovídá. Postupně se sžijete s jejich životem a osudem a jednotlivými roky doslova proplouváte, z jednoho do druhého. Jejich příběhy žijete s nimi.
Kniha je čtivá, upoutá vás nápadem, tragičností, ale i humorem, nadsázkou, s jakou jsou podávány některé informace o tehdejších státních představitelích. Truhlářství Klementa Gotwalda, proč a jak zemřel Antonín Zápotocký (že by absťák po Májce? :)), proč se vojenská operace Větrná smršť jmenovala právě tak - že by to souviselo se střevními problémy Koněvovými? :) Tuto knihu doporučuju. A autorovi ještě jednou díky.
JanieHonzka
  27. 2. 2011, 19:17
Skvělá kniha. Všem vřele doporučuji. Krásným způsobem mi vysvětlila mnoho z československých moderních dějin. Kniha mě nadchla přečetla jsem ji prakticky jedním dechem. Je opravdu výborná.