Kouř a zrcadla

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Polaris - 2003
ISBN: 80-7332-035-5

Polaris (2003) 80-7332-035-5 276

Ve vysoce imaginativní fantazii Neila Gaimana je možné všechno. Důkazem toho je tato neobyčejná sbírka povídek. Objevíte v ní zázračné vynálezy a podivuhodné postavy: postarší ženu, která ve starém krámku objeví svatý grál; vystrašeného chlapce smlouvajícího o svůj život se zlým trolem žijícím pod mostem u trati; mladý pár, který dostane svatební dar, jenž postupně odhaluje děsivé alternativy jejich manželství.
Kouř a zrcadla omámí vaše smysly a dotkne se vás u srdce - a bude vás strašit ve snech.
Neil Gaiman je kritikou velmi kladně hodnocený autor oceňovaných románů Nikdykde a Američtí bohové. Je také autor slavného komiksového cyklu Sandman. Na svém kontě má mimo jiné ceny Hugo, Nebula, Cenu Brama Stokera a řadu dalších. Pochází z Anglie a nyní žije v Usa.

Povídky:
- Rytířství (Chivalry)
- Mikuláš byl... (Nicholas Was...)
- Cena (The Price)
- Trolí most (Troll Bridge)
- Neptejte se Jacka (Don't Ask Jack)
- Jezírko se zlatými rybkami a jiné příběhy (The Goldfish Pool and Other Stories)
- Změny (Changes)
- Dcera sov (The Daughter of Owls)
- Shoggothův prastaropramen (Shoggoth's Old Peculiar)
- Hledám dívku (Looking for the Girl)
- Zase jeden konec světa (Only the End of the World Again)
- Můžeme to pro vás zařídit ve velkém (We Can Get Them for You Wholesale)
- Jeden život à la raný Moorcock (One Life, Furnished in Early Moorcock)
- Chladné barvy (Cold Colors)
- Vymetač snů (The Sweeper of Dreams)
- Do světa (Foreign Parts)
- Myš (Mouse)
- Moře měnivé (The Sea Change)
- Jak jsme se byli podívat na konec světa od Dawnie Morningsidové, věk 11¼ (When We Went to See the End of the World, by Dawnie Morningside, age 11¼)
- Pouštní vítr (Desert Wind)
- Ochutnávání (Tastings)
- Babycakes (Babycakes)
- Vražedná tajemství (Murder Mysteries)
- Sníh, zrcadlo, jablka (Snow, Glass, Apples)

Poezie:
- Věštění z vnitřností: rondel (Reading the Entrails: A Rondel)
- Sněden: Scény jako vystřižené z filmu (Eaten: Scenes from Moving Picture)
- Bílá silnice (The White Road)
- Královna nožů (Queen of Knives)
- Virus (Virus)
- Neowulf (Bay Wolf)
- Upíří sestina (Vampire Sestina)

teola
  24. 5. 2011, 16:56
Něco mě zaujalo, něco nikoliv, ale celkově návyková záležitost. Moje oblíbená je určitě povídka Vražedná tajemství a její pohled do světa andělů. Další zajímavá je Sníh,zrcadlo, jablka. Už nikdy před očima neuvidíte pohádku O sněhurce a sedmi trpaslících jinak, než v této lehce perverzní podobě.
psychoklara
  15. 3. 2014, 9:41
Gaimanův styl mě zaujal, ale nijak závratně nenadchnul. Jediná povídka, která se mi opravdu vryla do paměti byla Vražedná tajemství. Shoggothův prastaropramen pobavil jako asi každého, kdo četl Lovecraftův stín nad Innsmouthem. U některých povídek mě vyloženě bavily určité pasáže, ale jako celek se mi nijak zvlášť nelíbily. Nicméně není od věci mít mezi knihami podobnou jako je tato, aby člověk několika povídkami vyplnil prázdné místo, než si skočí do knihovny nebo než stihne rozečíst něco dalšího. Číst to na jeden zátah mi nepřijde ideální.
antoniana
  29. 9. 2014, 8:49
Jako celek mně kniha trochu zklamala ke konci jsem si už jenom říkala, že to chci dočíst, na což nejsem u Gaimana vůbec zvyklá, přitom začátek byl výborný. Byly tam povídky, které byly báječné - Sníh, zrcadlo, jablka, Jezírko se zlatými rybkami a jiné příběhy nebo Rytířství. Povídky ukázaly, čím vším by autor mohl být, co všechno by mohl ještě napsat. Překvapilo mě, že Gaiman umí napsat i žánrově úplně odlišné věci, než kterým se věnuje normálně. Ocenila jsem, že ke každé povídce napsal krátké povídání, jak vznikla nebo proč ji napsal. Spousta povídek byla dobrých, ale celek zkrátka nefungoval, tak jak by měl.
Desmond
  8. 10. 2014, 15:14
Stejně jako všechny povídkové sbírky a antologie i Kouř a zrcadla obsahují slabší i silnější kousky. Až na jedinou výjimku mne zcela chladným nechávala poezie (což není Gaimanova chyba, básně prostě nejsou mým oblíbeným čtením). Nejvíce mne zasáhly a stále rezonují v hlavě příběhy Cena, Svatební dar, Změny, Myš a Sníh, zrcadlo, jablka.
Novinha
  3. 3. 2012, 13:54
Některé povídky se mi líbily více, některé méně. Můžete očekávat průřez Gaimanovou tvorbou, co jsem si povšimla, povídky byly vesměs z osmdesátých a devadesátých let. V úvodu autor ke každé povídce napsal, co jej k jejímu napsání inspirovalo nebo nějakou jinou souvislost. Protože bych si to nepamatovala, četla jsem úvod ke každé povídce po jejím přečtení. Některé souvislosti mě pobavily.
Povídky, které mě zaujaly: Cena, Můžeme to pro vás zařídit ve velkém, Myš, Babycakes, Vražedná tajemství. Velmi mě potěšily povídky na motivy Lovecrafta (Shoggothův prastaropramen, Zase jeden konec světa...), A z poezie: Bílá silnice.
eormis
  10. 8. 2011, 20:54
Originalita a osobitý styl, to je Gaiman!\r\n......Jedna povídka lepší než druhá,........... ani jedna jako druhá, .........mluví samy za sebe........
Azrael515
  28. 1. 2011, 2:47
Pripravte sa že vás Gaiman poťahá po takých príbehoch, že ďalší je proste nutnosť. Vysoko návykové ....
Babycakes úplna nádhera. A na záver klenot, Šípková ruženka R - rated ;)