O pravdě a lži ve smyslu nikoliv morálním

O pravdě a lži ve smyslu nikoliv morálním Originální název: Über Wahrheit und Lüge im aussermoralischen Sinne

Oikoymenh - 2010
ISBN: 978-80-7298-428-2

Oikoymenh (2010) 978-80-7298-428-2 59
Oikoymenh (2007)

Text O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním nadiktoval F. Nietzsche svému příteli Carlu v.Hersdorff v létě 1873, ale nikdy ho neuveřejnil. Později jej zmiňuje dokonce jako spis "utajovaný". Nietzsche, jenž se v té době postupně vymaňuje z vlivu A. Schopenhauera a R. Wagnera, v něm načrtává své pojetí metaforického a iluzivního charakteru lidského poznání, které se později stalo důležitým východiskem jeho úvah o perspektivní a interpretativní povahy pravdy. (Založil/a: skjaninka)

dollyk
  10. 9. 2016, 11:47
O tom, co je to pravda a jak ji vytváříme, o tom, že nemá nic společného s pravdou o sobě, ale je čistě subjektivní, druhová a antropomorfní. Je to výborná metodologická příručka z tomu, jak vůbec Nietzscheho číst.
Princ Eugen
  3. 11. 2011, 19:26
Upřímně, nepochopil jsem to. A to nejsem nějaký teenager, který to četl, jen aby si připadal drsně. Je to prostě napsaný příliš složitě, a snaha vysvětlit náš "pojem pravdy" je pro mě neuchopitelná. Čímž se obracím pouze k této stati pana Nietzscheho.