Radostná věda

ISBN: 80-7299-043-8

Aurora (2001) 80-7299-043-8 259
Votobia (1996)
Pražská imaginace (1991)

Hutný soubor aforismů, který původně vznikal jako přípis k jednomu z předchozích děl, shrnuje v podstatě všechny Nietzschovy základní myšlenky v podobě poetické prózy. (Založil/a: skjaninka)

dollyk
  11. 1. 2017, 4:24
Jde o vrchol jeho díla těsně před formulováním metafyzických témat jako je vůle k moci a návrat stejného. Člověk se může obdivovat skvělému slohu a vynikajícím postřehům. Ale jestli je někdo ochoten zajít dál a u každého aforismu se pokusí proniknout pod povrch, otevřou se mu jiné, veskrze obecnější obzory, které jsou tím nejlepším, co jsem kdy ve filosofické literatuře četl.
Například aforismus 196. "Hranice našeho sluchu. - Slyšíme jen ty otázky, na něž jsme s to nalézt odpověď."
Pro mě to znamená, že existují hranice, za které neumíme nejen slyšet, ale ani myslet, a z toho plyne, že ptát se po nich je naprosto nesmyslné a prosazovat svou víru v ně absolutně nestoudné.
Tak takhle Nietzsche píše a takhle by se měl podle mého číst.