Alexandrijský kvartet

Alexandrijský kvartet Originální název: The Alexandria Quartet, Giant Cardinal

Odeon - 1989

Odeon (1989) 976

Velkolepá freska života v předválečné Alexandrii. Ústředním tématem je konvencemi nespoutaná láska. Tetralogii začal Durrell psát za svého pobytu v Alexandrii za 2. světové války. Alexandrijský kvartet je sebereflexivním dílem, které v sobě obsahuje ucelenou estetiku románu. Ten nepostupuje lineárně chronologicky, ale cyklicky. Obraz Alexandrie a jejích obyvatel autor láme a tříští do různých odrazových ploch „heraldického světa“. Termínem heraldický svět myslí Durrell obrazové vidění.

– Justina:- 1. román, jeho název je podle románu markýze de Sade Justine. Justina nemá daleko k bohyni. – Balthazar: 2. román, prorok. – Mountolive: 3. román nazvaný podle hlavní postavy. – Clea: 4. román posouvá příběh v čase.

Celková kompozice tetralogie je navíc komplikována tím, že zatímco první, druhý a čtvrtý díl vypráví spisovatel Derloy, který je účastníkem děje, třetí díl je vyprávěn ve třetí osobě a nejvíc se blíží objektivnímu vyprávění. (Založil/a: Kristýna)

Lawrence Durrell Lawrence Durrell
*27.02.1912 - †07.10.1990

jehlaspichlas
  19. 8. 2011, 15:50
Ten, kdo se nehodlal pustit do tohoto románu, udělal akorát dobře. Až na zajímavé
líčení krajiny kolem Alexandrie, člověk nepříjde v čtyřdílném románu, o čem je
řeč, každá postava vypráví stejně jako autor, místo toho, aby měla nějaké emoce,
které jsem v díle nemohl vyčíst a na každém druhém řádku se vyskytují neustále se
opakující zájmena onoma, onam, což čtenáře okamžitě odradí. Nevím, jak znáte jeho
bratra přírodovědce, který píše o sto procent líp, než tento nepovedený pisatel.
Týpa
  14. 1. 2017, 19:56
Přečtené s problémy.Nevím,kdo by tuhle knihu četl třeba dvakrát.Prokousal jsem se jí,nezaujala mne a víckrát se k ní nevrátím