Originální název: Cikáni

ISBN: 80-86355-17-9

Dilia (1970) 80-86355-17-9 168
Nezjištěno / Jiné (1940) 293
Ottovo nakladatelství (1916)

Jediný dokončený román Karla Hynka Máchy. Kompletně vyšel v roce 1857.
Děj se odehrává v okolí hradu Kokořín a v Itálii. (Založil/a: Halalí)

Jan.S.Harold
  9. 6. 2014, 3:07
Literární vědci se o Máchovo autorství tohoto spisku již dlouhá léta přou. Oldřich Králík byl toho názoru, že autorem Cikánů je Karel Sabina. Tuto hypotezu odmítl např. P. Vašák. Králíkova argumentace se mi ale vždycky zdála celkem plausibilní, takže čert ví, co to nakonec máme v rukou za dílo.
PeťkaW.
  28. 3. 2013, 18:01
Asi budu znít jako barbar, ale Mácha je podle mě jedním z nejvíce přeceňovaných českých autorů. Upřímně mě nikdy jeho díla nikdy nepřišla ani tak zajímavá, ani natolik kvalitní, aby se musel na základních školách probírat už od 4 třídy a aby jeho knihy byly ve všech seznamech povinné četby. Máj je krásná báseň, obdivuhodná, a líbí se mi. Ale zbytek Máchových děl mi nikdy k srdci nepřirostl...
Karolína.K
  11. 10. 2013, 15:43
Krásná kniha převážně pro lidi, kteří znají Kokořínský důl, do kterého je děj knihy zasazený. Je velice zajímavé porovnávat dnešní podobu hradu Kokořín s podobou Máchovskou, romantickou. Ale i samotný děj je velice hezký.
Angie91
  9. 7. 2014, 14:23
Zajímavé je, že Mácha popisuje "cikány", kteří (alespoň podle dnešního světa) nejsou cikáni! Ale to je spíš jen na zamyšlenou, i když bych o tom někdy ráda vedla na univerzitě debatu :) ... Máchu jsem nikdy z jistých důvodů nedocenila, a myslím, že jeho báseň Máj, je až absurdně přeceňovaná, ale tento román byl opravdu příjemnou změnou.
Buriška
  3. 11. 2016, 20:58
Děj popisuje příběh "cikánů", který končí zajímavým rozuzlením v původu jednoho z nich. Cikáni zde nejsou Romové, ale poutníci. Je to hezky psaný román. Děj je rychlý, konec má nečekaný spád.