Podtitul: Konec tyrana

Originální název: Professor Unrat

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1964

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 202
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1954)
Aventinum (1930)

Profesor Neřád (podtitul Konec tyrana, německy celým názvem Professor Unrat oder Das Ende eines Tyrannen) je psychologický román Heinricha Manna napsaný roku 1904 a vydaný následujícího roku. Pojednává o maloměstském tyranovi, středoškolském profesoru Raatovi, kterému jeho žáci přezdívají Unrat (Neřád). (Založil/a: tucnacky.obcan)

Gigant
  22. 5. 2013, 0:40
Profesor Neřád je rozhodně zajímavé dílo, respektive spíše téma jako takové. Bohužel, autorovi se dle mého názoru nepodařilo podat děj poutavě a na můj vkus se málo věnuje neřádově psychologii (ne že by se jí nezabýval, jen bych čekal větší propracovanost). Kniha postupně nabývá spád, avšak ne zdaleka tak rychle, jak by bylo žádoucí. Nicméně ke konci už je to poměrně strhující tempo a ta celkový obraz knihy vylepšuje.

Hodnotím 3* - 60/100.
karkulin1982
  2. 9. 2015, 10:22
Klasika, kterou jsem si jako učitelka němčiny musela přečíst. Překvapivě se mi kniha dobře četla, děj se mi líbil.