Dům se slepou verandou

Dům se slepou verandou Originální název: Huset med den blinde glassveranda

Ikar - 2006
ISBN: 80-249-0805-0

Ikar (2006) 80-249-0805-0 224

Mladá dívka Tora, která vyrůstá na ostrově u severonorského pobřeží dvanáct let po skončení druhé světové války, prožívá v dospívání opravdu těžké období. Její rodina patří na ostrově k těm nejubožejším a spolu s ostatními chudými vesničany obývá zchátralý dům ,,Thusenhjemmet" s vytlučenými okeními tabulkami v prosklenné verandě, dveřmi bez zámků a oddělenými záchodky na zadním dvoře pro ženy. Vrstevníci se Toře vysmívají, protože je dítětem německého důstojníka, příslušníka nenáviděné okupační armády. Ale to nejstrašnější, co zakouší, je sexuální zneužívání, kterého se na ní dopouští nevlastní otec Henrik, když matka odchází na noční směny do továrny.
Postupem času však získá dívka vnitřní sílu lépe se bránit tomu, co musí snášet. Začíná si uvědomovat, že na světě nečeká člověka jenom utrpení a bolest, ale že je to místo, kde by se jednou mohla cítit v bezpečí a svobodná. (Založil/a: chrispe)

Herbjørg Wassmo Herbjørg Wassmo
*06.12.1942

teite
  23. 12. 2014, 20:40
Síla je zde opravdu v atmosféře, ta je popsaná skvěle, ale jinak se jedná o takové střípky osudů, které ne vždy drží tvar, postavy jsou vesměs spíše načrtnuté než propracované. Obdivuhodná je vnitřní síla hlavní hrdinky, a proto nejspíš sáhnu i po dalších knihách této autorky.
chrispe
  3. 11. 2012, 21:51
Líbil se mi příběh, líbil se mi styl psaní Herbjorg Wassmo. Knihu jsem proto přečetla skoro na jeden zátah a začala se shánět po dalších dílech této autorky.
lusk_lusk
  20. 11. 2013, 21:55
Strhující, největší síla je v atmosféře. Přesto, nebo právě proto, že autorka využívá k vyjádření nějzásadnějšího spíše náznaky a utrpení tak ponechává malé hrdince v jejím nitru se tento román pohybuje spíše mimo hlavní proud. Současné romány s takto drásavou tématikou dávají na obdiv hnus který postavy obklopuje a snažíse spíše šokovat než podat kvalitní literární zážitek. Smutné, ale nádherné.